Hasiči už toho mají plné zuby. Vítr je časovaná bomba, bojí se místostarosta Hřenska

Hasičské jednotky se snaží dostat pod kontrolu požár, který už zasáhl více než tisíc hektarů území kolem národního parku České Švýcarsko. Podle místostarosty Hřenska Roberta Mareše je už znát, že toho mají hasiči plné zuby. Proto jim pomohla předešlá noc, která byla relativně klidná. Nyní vše záleží na počasí, protože vítr je časovaná bomba, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Noc byla poměrně klidná, nefoukal totiž vítr, zaplať pán Bůh. Část hasičů si tak mohla odpočinout, je znát, že už toho mají plné zuby,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS místostarosta Hřenska.

Vděčný je tak za pomoc, která přichází ze všech stran. „Pomáhá správa národního parku, obec, podnikatelé z Hřenska ale i z okolí. Vozí zásoby potravin, pití. Nyní jsme hasičům zajistili i teplou stravu,“ popsal v Novém dni.

Zásah bude trvat dny

Nyní s netrpělivostí čeká, jak se vyvine počasí. To totiž hraje v lokalizaci požáru největší roli. „Pokud začne foukat vítr, už bude problém. Zatím nefouká, ale je to časovaná bomba. Pokud obec budeme chtít ochránit, bude to trvat řadu dní,“ přiznal Robert Mareš.

Ačkoliv se na něj mohou místní obrátit s jakýmkoli dotazem, odpověď jim často dát nemůže. Nikdo si podle něj totiž netroufne odhadovat jakékoli predikce. Mareš by také vyčkal s odhadem škod, nyní je priorita jasná. „Těžko říct, za jak dlouho se nám podaří oheň dostat pod kontrolu, jde o více než tisíc hektarů, je to obrovská plocha,“ dodal.

Potvrdil však, že Pravčická brána i Sokolí hnízdo by mělo být zatím v pořádku. „Snažíme se lokalizovat požár, ten se šíří podle větru. Ve středu budeme zajišťovat bezpečnost osob, ale i majetku,“ popsal strategii hasičů.

Mezi postižená místa patří i obec Mezná. „Snažíme se zamezit, aby hořely další budovy, plamen zachvátil ale jen tři budovy, a to dálkovým přenosem. Hasičům se místo podařilo uhasit,“ uvedl na pravou míru původní informace o desítce budov, které měl živel zničit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.