reklama

Havlíček nemůže vést dva resorty najednou, tvrdí Babišův bývalý ministr dopravy

Před šesti lety se stal Antonín Prachař prvním ministrem dopravy za hnutí ANO. Jeho desetiměsíční pouť ale provázela hlavně kritika opozičních stran kvůli slibům ohledně modernizace dálnice D1. S odstupem času se Prachař na své působení ve vládě dívá pozitivně. V pořadu K Věci na CNN Prima NEWS ovšem uvedl, že dnešní místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se snažil příliš ovlivňovat dění v resortu dopravy. Vysvětlil také, proč by Karel Havlíček (za ANO) neměl vést dvě ministerstva najednou.

reklama

„To, že Havlíček vede dvě ministerstva, je špatně. Tento resort je tak rozsáhlý, že vyžaduje práci až dvacet hodin denně. Musí projednávat zákony, které vrátí kompetence a zodpovědnost státu za dopravní infrastrukturu. To je opravdu náročné,“ uvedl Prachař. Dodal, že není možné řídit ministerstvo, které má na starost telekomunikaci, digitalizaci nebo průmysl společně s dopravním odvětvím.

K tématu

Faltýnek ovlivňoval chod resortu

Velká část rozhovoru moderátorky Marie Bastlové se točila kolem osoby Jaroslava Faltýnka a jeho vlivu na ministerstvo dopravy. „To byla velmi stinná stránka mého působení a je pravda, že Faltýnek se snažil ovlivňovat chod resortu. Přivedl mi například svého náměstka a dnešního poslance pana Milana Ferance. Když jsem ale Faltýnkovi řekl, že uvažuji, že Ferance odvolám, protože neplní úkoly, bylo mi řečeno, ať to nechám být, prý budou volby. Za deset dnů jsem šel já,“ popsal situaci z roku 2014 Prachař.

O těchto záležitostech prý tehdy nemluvil, protože nechtěl vypouštět do veřejného prostoru vnitřní záležitosti hnutí ANO, jehož byl členem až do prosince 2015. „Odchod z politiky určitě nebyl reakcí na můj konec na ministerstvu. Nechtěl jsem, aby to vypadalo, že zhrzený člen vlády opouští hnutí,“ vysvětlil. Poslední kapkou, která ho donutila odevzdat členský průkaz hnutí Andreje Babiše, prý bylo, když ANO nedokázalo srozumitelně informovat média v záležitosti se stavbou cyklodromu v Přerově, kde Prachař v současnosti vykonává funkci zastupitele.

Je jednodušší přesvědčit senátory než poslance

Svou politickou kariéru ale Prachař ještě nevzdal. Po své neúspěšné kandidatuře do Poslanecké sněmovny za Starosty a nezávislé (STAN) v roce 2017 se nyní touží stát senátorem jako nezávislý. „Já jsem člověk, který rád věci dokončuje. Pokud chceme něco stavět, musíme změnit zákony. Senát je na šest let a jako celek může zákony také navrhovat. Je daleko jednodušší přesvědčit 41 senátorů než 101 poslanců,“ řekl Prachař.

K tématu

Rozhovor Marie Bastlové s Antonínem Prachařem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: Marie Bastlová Jaroslav Faltýnek K věci ANO 2011 Ministerstvo dopravy Antonín Prachař

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8162 pacientů a z toho 1661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Další články
reklama
reklama