reklama
CNN Prima News Hillary Clintonová

Hillary Clintonová

Výpis příspěvků ke štítku „Hillary Clintonová“

Volič na Floridě: Nerozhoduji se o Bidenovi, ale pro Trumpa, nebo proti němu

3. listopadu 2020 08:42

Toho sympatického chlapíka jsem potkal v Miami při čekání na autobus. Dali jsme se do řeči a ta se brzy stočila na politiku a prezidentské volby, do kterých teď už zbývá jen několik hodin. Dwaynu Jonesovi je 42 let a žije celý život v Miami. Není přesvědčený demokrat ani republikán a těsně před volbami nemá jasno ani o tom, koho bude letos volit. Ale říká věc, kterou jsem tady na Floridě slýchal opakovaně – že se voliči nerozhodují o Joeu Bidenovi. Volby spíš berou jako referendum o pokračování Donalda Trumpa v úřadu.

V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou

29. října 2020 15:02

V americkém prezidentském volebním systému nevyhrává kandidát s největším počtem voličů, ale ten, který získá nejvíce volitelů z jednotlivých států. Takže i když třeba v minulých volbách hlasovalo pro Hillary Clintonovou o téměř tři miliony Američanů více, vítězem se stal její protikandidát Donald Trump. Daleko větší váhu než celonárodní průzkumy proto mají odhady výsledků v jednotlivých státech, zvláště v takzvaných swing states – tedy v těch, kde se očekávají těsné výsledky. Jak si v nich Trump a Biden vedou?

Historik: Trump musí zvolit jinou taktiku než u Clintonové, Biden není silný rétor

29. září 2020 22:10

Již během středečních brzkých ranních hodin dojde k první televizní debatě amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa a jeho soupeře z řad demokratů Joea Bidena. Tito dva politici se společně utkají o Bílý dům. Co lze očekávat od nadcházející debaty? Jakou taktiku by měl použít Trump? A jaké jsou slabé stránky Bidena? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl historik z Ústavu světových dějin FF UK Jan Koura.

Proč Hillary Clintonová nevyhrála prezidentské volby v roce 2016?

24. srpna 2020 08:02

Žena, jež se celý život pohybovala v nejvyšších politických kruzích, zatoužila i po postu americké prezidentky. Hillary Clintonová však vytouženého vrcholu již dvakrát nedosáhla. Během své politické cesty někdy zapomínala na své zdraví a na veřejnost se dostaly i dokumenty a e-maily, které jí podle jejích slov uškodily ve volbách v roce 2016.

Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?

4. července 2020 16:12

Ve většině amerických států bývá předem zřejmé, jak výsledky prezidentských voleb dopadnou. V USA mezi sebou v tomto klání tradičně soutěží dvě největší politické strany – republikáni a demokraté. V posledních třiceti letech se preference jednotlivých států nemění a ve více než třech čtvrtinách všech států jsou silně nakloněny k jedné z politických stran. Existuje ovšem pár států, u nichž bývají výsledky nejisté. Říká se jim swing states a prakticky rozhodují o tom, kdo bude příštím prezidentem USA.

Na Trumpův mítink v Oklahomě chce přijít až milion lidí

19. června 2020 15:13

Americký prezident Donald Trump zahájí v sobotu novou část své předvolební kampaně směrem k listopadovým volbám. Po více než třech měsících od svého posledního mítinku zavítá do oklahomského města Tulsa. Už dva dny se před arénou BOK Center, kde se akce koná, tvoří velké fronty Trumpových příznivců. Ve stejnou dobu se v Oklahomě očekává i oslava výročí propuštění otroků a protesty za smrt George Floyda.

reklama