reklama

Hlava na hlavě bez roušek a rozestupů. Lidé oslavili Mikuláše na přeplněném Staromáku

Přestože letos byly oslavy Mikuláše na mnoha místech Česka zrušeny či omezeny, lidé v Praze si je během sobotního večera vyrazili neoficiálně užít na Staroměstské náměstí. Při té příležitosti se podívali na nasvícený vánoční strom a u otevřených stánků si dali svařák či punč. Během toho ale porušovali hned několik opatření, nedodržovali rozestupy a často ani neměli roušky.

reklama

V sobotu večer to na Staroměstském náměstí vypadalo, jako by pandemie koronaviru byla definitivně u konce. Na videu zveřejněném facebookovou stránkou Prague Morning jsou vidět davy lidí, které proudily po náměstí bez roušek i rozestupů, fotily se u vánočního stromu a v hloučcích pily punč či svařené víno. A to i přes to, že v Česku stále denně přibývají tisíce nakažených.

Kvůli blížícím se Vánocům si lidé chtějí navodit atmosféru, a tak vyráží do ulic podívat se na vánoční výzdobu. Pokud ale nebudou dodržovat opatření, hrozí podle odborníků rychlé zhoršení situace, a to ještě před svátky. „Lidé se chtějí podívat na Staromák, na krásný vánoční stromeček, ale prosím, aby opatření dodržovali. Jinak hrozí opět zpřísňování,“ varovala v pořadu Partie televize CNN Prima NEWS ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zpět do čtvrtého stupně. Přijde zavírání?

Jak se navíc ukázalo během nedělního poledne, skóre v indexu rizika PES stouplo na 64 bodů, což odpovídá 4. stupni systému. To by mělo znamenat opětovné zavírání obchodů, restaurací i omezování shromažďování lidí.

Díky čtvrtečnímu přeskočení na třetí stupeň v PES se v Česku opatření výrazně rozvolnila. Otevřely se například restaurace a obchody a lidé se shlukují v mnohem větší míře. Tvoří se dlouhé fronty v obchodních domech a restaurace jsou kvůli rezervačním systémům přeplněné dříve, než do nich lidé přijdou. Často nesedí pouze čtyři u jednoho stolu a zůstávají v restauracích i po 22. hodině. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tak označil situaci za vážnou a i on varoval před porušováním daných pravidel. Jinak podle něj nelze vyloučit to, že by se opatření mohla zase zpřísnit.

Tagy:
Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?
Fotbal

Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?

Marné snažení Sparty Praha o dobytí slavné Ligy mistrů by už vydalo na několikasetstránkový román. Fotbalový klub z Letné si klubovou soutěž, která znamená obří prestiž i zisk pro kasu, zahrál naposledy v sezoně 2005–⁠2006. V tomto ročníku už zvládl v předkole první krok, když vyřadil Rapid Vídeň. Teď – napřed doma – zkusí zaskočit Monako. „Opravdu těžký los,“ říká sparťanská ikona Václav Němeček.

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama