reklama

Hlava na hlavě bez roušek a rozestupů. Lidé oslavili Mikuláše na přeplněném Staromáku

Přestože letos byly oslavy Mikuláše na mnoha místech Česka zrušeny či omezeny, lidé v Praze si je během sobotního večera vyrazili neoficiálně užít na Staroměstské náměstí. Při té příležitosti se podívali na nasvícený vánoční strom a u otevřených stánků si dali svařák či punč. Během toho ale porušovali hned několik opatření, nedodržovali rozestupy a často ani neměli roušky.

reklama

V sobotu večer to na Staroměstském náměstí vypadalo, jako by pandemie koronaviru byla definitivně u konce. Na videu zveřejněném facebookovou stránkou Prague Morning jsou vidět davy lidí, které proudily po náměstí bez roušek i rozestupů, fotily se u vánočního stromu a v hloučcích pily punč či svařené víno. A to i přes to, že v Česku stále denně přibývají tisíce nakažených.

Kvůli blížícím se Vánocům si lidé chtějí navodit atmosféru, a tak vyráží do ulic podívat se na vánoční výzdobu. Pokud ale nebudou dodržovat opatření, hrozí podle odborníků rychlé zhoršení situace, a to ještě před svátky. „Lidé se chtějí podívat na Staromák, na krásný vánoční stromeček, ale prosím, aby opatření dodržovali. Jinak hrozí opět zpřísňování,“ varovala v pořadu Partie televize CNN Prima NEWS ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zpět do čtvrtého stupně. Přijde zavírání?

Jak se navíc ukázalo během nedělního poledne, skóre v indexu rizika PES stouplo na 64 bodů, což odpovídá 4. stupni systému. To by mělo znamenat opětovné zavírání obchodů, restaurací i omezování shromažďování lidí.

Díky čtvrtečnímu přeskočení na třetí stupeň v PES se v Česku opatření výrazně rozvolnila. Otevřely se například restaurace a obchody a lidé se shlukují v mnohem větší míře. Tvoří se dlouhé fronty v obchodních domech a restaurace jsou kvůli rezervačním systémům přeplněné dříve, než do nich lidé přijdou. Často nesedí pouze čtyři u jednoho stolu a zůstávají v restauracích i po 22. hodině. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tak označil situaci za vážnou a i on varoval před porušováním daných pravidel. Jinak podle něj nelze vyloučit to, že by se opatření mohla zase zpřísnit.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je však na frontě klid

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je však na frontě klid

Další ukrajinský voják podle nedělního armádního oznámení přišel o život při nepřátelském ostřelování ukrajinských pozic v Donbasu na východě země, jehož část ovládají proruští separatisté. Británie a USA se „pevně postavily“ proti ruské destabilizační kampani vůči Ukrajině a vyzvaly Rusko k okamžitému zmírnění vyhrocené situace v Donbasu a k plnění mezinárodních závazků.

Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou
Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice
Romana nemohla ovládat tělo. Ve 33 letech si vyslechla krutou diagnózu: Parkinsonova nemoc
reklama
reklama
Tomský: Philip si sňatkem s Alžbětou zkazil kariéru, Harryho unesla šílená ženská

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Konspirátoři zneužívají tragickou smrt Petra Kellnera. Šíří o něm bizarní teorie
Další články
reklama
reklama