CNN Prima News Mikuláš

Mikuláš

Výpis příspěvků ke štítku „Mikuláš“

Z Kyjeva vyrazil Mikulášský vlak. Dětem postiženým válkou veze přes 30 tisíc dárků

Z Kyjeva v pondělí vyrazil Mikulášský vlak, a to u příležitosti svátku svatého Mikuláše, který se na Ukrajině slaví na rozdíl od Česka až 19. prosince. Vlak veze přes 30 tisíc dárků do oblastí, které vojáci nedávno opět dobyli, ale i měst, kde se stále válčí. Dorazí tak třeba do Charkova, Chersonu nebo Bachmutu. Cílem společné iniciativy ministerstva sociální politiky, ukrajinských železnic a UNICEF je přinést dětem postiženým ruskou invazí trochu sváteční pohody.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

V neděli lidé zapálí první svíčku na věnci. Jaký je význam adventu a proč se slaví?

V neděli Češi zapálí první svíčku na vánočním věnci, začíná totiž advent. S ním obvykle přichází i vánoční nálada. Otevírají se trhy a na náměstích po celém Česku se rozsvěcí vánoční stromy. I když jsou letošní Vánoce kvůli pandemii koronaviru o mnoho tradic ochuzené, některé z nich mohou lidé dodržet i z domova. Co patří mez typické symboly adventu a proč se slaví?

Hlava na hlavě bez roušek a rozestupů. Lidé oslavili Mikuláše na přeplněném Staromáku

Přestože letos byly oslavy Mikuláše na mnoha místech Česka zrušeny či omezeny, lidé v Praze si je během sobotního večera vyrazili neoficiálně užít na Staroměstské náměstí. Při té příležitosti se podívali na nasvícený vánoční strom a u otevřených stánků si dali svařák či punč. Během toho ale porušovali hned několik opatření, nedodržovali rozestupy a často ani neměli roušky.

Mikuláš v nouzovém stavu: Rodiče vymýšlejí, jak vyhovět opatřením a nezabít tradici

Už tuto sobotu by měla české domácnosti obcházet tradiční trojka Mikuláš, čert a anděl. Ještě ani týden předtím nebylo jasné, jak mikulášská nadílka bude moci proběhnout. Vláda až předposlední den v listopadu rozhodla, že PES se přesune do 3. stupně, a tak Mikuláš se svými kumpány bude moci v klidu vyrazit do ulic. Ovšem za respektování hygienických pravidel. „Mikuláš i čerti budou muset dodržovat stejná opatření jako pozemské bytosti,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.