Hnutí ANO poslalo peníze Pražské plynárenské za dceru Babiše. Prý jde o chybu účetní

Podivná transakce se objevila na transparentním účtu hnutí ANO. Podle výpisu poslalo ANO peníze Pražské plynárenské za Adrianu Bobekovou – dceru premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše. Energetická společnost peníze vrátila zpátky, prý šlo o chybu účetní ANO. Ta údajně spravuje jak účty hnutí, tak účty Bobekové.

Z transparentního účtu hnutí ANO odešla letos 22. května platba ve výši 8 250 korun. Zpráva pro příjemce zněla: „Platba za A. Bobekovou.“ Adriana Bobeková je dcera premiéra Babiše z prvního manželství.

Pražská plynárenská ještě ve stejný den platbu vrátila s poznámkou, že jde o omyl. „Uvedená záležitost nemá v podstatě s naší společností mnoho společného,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí společnosti Mirek Vránek.

„Jde o to, že účetní mimo naši společnost, která spravuje účetnictví několika různým subjektům, omylem zaplatila z předmětného účtu ANO zálohovou platbu za energie jiného subjektu na účet Pražské Plynárenské. Naše společnost tuto platbu v návaznosti na žádost o vrácení platby Komerční banky na tento účet obratem vrátila zpět. To je vše. Uvedené můžeme kdykoli dokladovat komunikací s bankou,“ dodal Vránek.

Budeme to řešit, tvrdí ANO

Podobně se pro CNN Prima NEWS vyjádřil i hlavní manažer ANO Jan Richter. „Jde o chybu účetní hnutí ANO, která kromě práce pro hnutí spravuje finance i paní Bobekové. Omylem poslala peníze z transparentního účtu hnutí ANO, chybu si ale okamžitě uvědomila, a proto byla platba druhý den vrácena. Celou záležitost budeme řešit interně,“ uvedl Richter.

Z jeho vyjádření tak vyplývá, že stejná účetní se stará jak o transparentní účet ANO, tak o účetnictví premiérovy dcery.

O Adrianě Bobekové mluvil Babiš především v souvislosti s farmou Čapí hnízdo. Kvůli kauze Čapí hnízdo ji trestně stíhala policie, státní zástupce Pavel Šaroch však loni v srpnu stíhání zastavil. Babiš v roce 2016 řekl, že Farmu Čapí hnízdo v době získání 50 milionové dotace vlastnili jeho dvě dospělé děti a bratr partnerky.

„Mé dcery jezdí od dětství na koni, rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt realizovala. Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky,“ uvedl před čtyřmi lety ve Sněmovně Babiš.

Babiš je v kauze pořád trestně stíhán. CNN Prima NEWS začátkem května zjistila, že vyšetřování dotačního případu pokračovalo i přes pandemii koronaviru a nouzový stav v Česku.

Tagy:
Andrej Babiš dotace premiér hnutí ANO transparentní účet Adriana Bobeková Čapí hnízdo