Vyšetřování dotačního případu, v němž čelí trestnímu stíhání premiér Andrej Babiš (ANO), pokračuje i přes pandemii koronaviru a nouzový stav v Česku. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí pražských městských žalobců Aleš Cimbala. Rozhodnutí ale jen tak nepadne. Průběžná lhůta pro ukončení, která uplyne v květnu, se totiž zřejmě prodlouží. Předseda vlády o případu dlouhodobě říká, že je účelový a jakoukoli vinu odmítá.
„Vyšetřování ve vámi dotazované věci nadále probíhá,“ uvedl Aleš Cimbala na dotaz CNN Prima NEWS. Případ se na stůl státního zástupce Jaroslava Šarocha vrátil poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v prosinci rozhodl, že premiérovo stíhání bude pokračovat. Týká se to i členky společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové. Naopak stíhání příslušníků Babišovy rodiny už definitivně skončilo.
Babiš: Budoucnost je oukej. Europoslanci se nudí, výzvu k rezignaci řešit nebudu
Nevím, proč tady stále někdo žije v tom, že chceme dělat něco proti lidem. V prvním rozhovoru pro web CNN Prima NEWS to prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO). Nastínil také, jak by měli Češi trávit dovolenou. Reagoval i na případnou výzvu europoslanců, kteří řeší Babišův střet zájmů.
Jak dlouho bude vyšetřování pokračovat, není zdaleka jasné. Státní zástupce Šaroch nemá k novému rozhodnutí v případu žádnou lhůtu. „Časovou dotaci, kterou si doplnění vyšetřování vyžádá, není možné v současné chvíli blíže určit,“ sdělil Cimbala. „Průběžná lhůta pro skončení vyšetřování je stanovena ke konci měsíce května. S ohledem na realizované úkony lze předpokládat její prodloužení,“ dodal. Průběžnou lhůtu stanovuje zákon, lze ji ale prodlužovat.
Pracuje se na doplnění vyšetřování
Vyšetřovatelé nyní pracují především na doplnění spisu, vyplývá z dalšího Cimbalova vyjádření. „Celková doba vyšetřování bude odvislá od výsledku jednotlivých úkonů, respektive od nově zjištěných skutečností a na ně navazujícího postupu, který si tato nová zjištění pro řádné doplnění vyšetřování vyžádají,“ uvedl mluvčí.
Premiér svou vinu v případu dlouhodobě odmítá, v minulosti označoval případ za politický, účelový a s cílem dostat jej z politiky. Pochybení dlouhodobě odmítá i Agrofert ústy svého mluvčího Karla Hanzelky.
V minulosti na kauzu dohlíželo Vrchní státní zastupitelství v Praze vedené Lenkou Bradáčovou. Ta už před časem kritizovala délku vyšetřování. V prosinci 2018 uvedla, že dozorový státní zástupce v Praze nepostupoval při výkonu dozorových oprávnění a povinností k policejnímu orgánu dostatečně důrazně a efektivně.
Časové hledisko zajímá pražské Vrchní státní zastupitelství i nyní, konkrétní ale ve svém vyjádření nebylo. „VSZ v Praze v kauze označované jako Čapí hnízdo působí jako dohledové státní zastupitelství i v této fázi pokračování vyšetřování po rozhodnutí nejvyššího státního zástupce o částečném zrušení usnesení o zastavení trestního stíhání. Tak jako v každé jiné trestní věci je předmětem dohledové činnosti zákonnost, kvalita a tedy i časové hledisko," uvedl pro CNN Prima náměstek vrchní státní zástupkyně Adam Bašný.
Padesát milionů z fondů EU
Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele, o rok později získala evropskou dotaci ve výši padesáti milionů korun v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást holdingu neměla nárok. Po několika letech se vrátila pod Agrofert. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která spornou dotaci státu vrátila. Premiér byl majitelem holdingu do února 2017, kdy začal platit zákon o střetu zájmů. Pak jej vložil do svěřenských fondů.