reklama

Pozor na horské túry při bouřce. Co ale dělat, když vás zastihne nečekaně?

Blesk zasáhl a také zranil tři české turisty při jejich výstupu po ferratách v Rakousku. Muž, mladá žena a devítiletá dívka jsou po zásahu bleskem v nemocnici. Experti horské túry v bouřce nedoporučují.

reklama

Rodina měla podniknout túru na vrchol hory Donnerkogel, asi 60 kilometrů jihovýchodně od Salcburku. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová oznámila, že s rodinou nejsou v kontaktu. „Nikdo se na nás s žádostí o pomoc v této souvislosti neobrátil, takže nemůžeme poskytnout bližší informace,“ popsala Štíchová.

K tématu

Právě ferraty – cesty v horském terénu, které doplňují žebříky a jisticí ocelová lana, jsou pro turisty nebezpečné. „V horách mohou nepřímé zásahy být často ve spojitosti s řetězy, kdy do jejich horní části udeří blesk a nepřímo tak zasáhne všechny lidi, kteří se ho v danou dobu drží,“ vysvětlil meteorolog David Rýva.

Například loni v létě stovky lidí v silné bouřce zdolávaly vrchol hory Giewont na slovensko-polských hranicích ve Vysokých Tatrách. Hoře dominuje železný kříž, do kterého tehdy udeřil blesk a výboj pak sjel i do kovového zábradlí. Blesk zabil pět lidí, včetně jednoho Čecha. Dalších zhruba 150 turistů zranil.

Jak se zachovat, když vás zastihne bouřka?

Také z těchto důvodů experti důrazně nedoporučují horské túry při bouřkách. Pokud ale turisty zasáhne bouřka nečekaně, je dobré se řídit jednoduchými radami.

„Rozhodně se nesnažte zůstávat na otevřeném prostranství. A pokud už bohužel není nikde poblíž úkryt, tak jít do podřepu, nohy co nejblíž k sobě a sklonit hlavu. To proto, aby byl člověk co nejnižší a nebyl takovou tou – jak se říká – vyvýšenou překážkou, která přitahuje blesky,“ poradil Rýva.

Meteorolog popsal, že ideální je mít s sebou na túře mobilní telefon a kontrolovat průběžně předpověď počasí. „Základ je sledovat v mobilních aplikacích aktuální radarové snímky. Je to věc na minutku, ale může člověku zachránit život,“ poznamenal Rýva.

Podobně by měli postupovat lidé i na jiných místech, jako například při hře na golfovém hřišti nebo při koupání a splouvání řek.

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Další články
reklama
reklama