reklama

Pozor na horské túry při bouřce. Co ale dělat, když vás zastihne nečekaně?

Blesk zasáhl a také zranil tři české turisty při jejich výstupu po ferratách v Rakousku. Muž, mladá žena a devítiletá dívka jsou po zásahu bleskem v nemocnici. Experti horské túry v bouřce nedoporučují.

reklama

Rodina měla podniknout túru na vrchol hory Donnerkogel, asi 60 kilometrů jihovýchodně od Salcburku. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová oznámila, že s rodinou nejsou v kontaktu. „Nikdo se na nás s žádostí o pomoc v této souvislosti neobrátil, takže nemůžeme poskytnout bližší informace,“ popsala Štíchová.

Právě ferraty – cesty v horském terénu, které doplňují žebříky a jisticí ocelová lana, jsou pro turisty nebezpečné. „V horách mohou nepřímé zásahy být často ve spojitosti s řetězy, kdy do jejich horní části udeří blesk a nepřímo tak zasáhne všechny lidi, kteří se ho v danou dobu drží,“ vysvětlil meteorolog David Rýva.

Například loni v létě stovky lidí v silné bouřce zdolávaly vrchol hory Giewont na slovensko-polských hranicích ve Vysokých Tatrách. Hoře dominuje železný kříž, do kterého tehdy udeřil blesk a výboj pak sjel i do kovového zábradlí. Blesk zabil pět lidí, včetně jednoho Čecha. Dalších zhruba 150 turistů zranil.

Jak se zachovat, když vás zastihne bouřka?

Také z těchto důvodů experti důrazně nedoporučují horské túry při bouřkách. Pokud ale turisty zasáhne bouřka nečekaně, je dobré se řídit jednoduchými radami.

„Rozhodně se nesnažte zůstávat na otevřeném prostranství. A pokud už bohužel není nikde poblíž úkryt, tak jít do podřepu, nohy co nejblíž k sobě a sklonit hlavu. To proto, aby byl člověk co nejnižší a nebyl takovou tou – jak se říká – vyvýšenou překážkou, která přitahuje blesky,“ poradil Rýva.

Meteorolog popsal, že ideální je mít s sebou na túře mobilní telefon a kontrolovat průběžně předpověď počasí. „Základ je sledovat v mobilních aplikacích aktuální radarové snímky. Je to věc na minutku, ale může člověku zachránit život,“ poznamenal Rýva.

Podobně by měli postupovat lidé i na jiných místech, jako například při hře na golfovém hřišti nebo při koupání a splouvání řek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
USA

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama