reklama

Pozor na horské túry při bouřce. Co ale dělat, když vás zastihne nečekaně?

Blesk zasáhl a také zranil tři české turisty při jejich výstupu po ferratách v Rakousku. Muž, mladá žena a devítiletá dívka jsou po zásahu bleskem v nemocnici. Experti horské túry v bouřce nedoporučují.

reklama

Rodina měla podniknout túru na vrchol hory Donnerkogel, asi 60 kilometrů jihovýchodně od Salcburku. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová oznámila, že s rodinou nejsou v kontaktu. „Nikdo se na nás s žádostí o pomoc v této souvislosti neobrátil, takže nemůžeme poskytnout bližší informace,“ popsala Štíchová.

K tématu

Právě ferraty – cesty v horském terénu, které doplňují žebříky a jisticí ocelová lana, jsou pro turisty nebezpečné. „V horách mohou nepřímé zásahy být často ve spojitosti s řetězy, kdy do jejich horní části udeří blesk a nepřímo tak zasáhne všechny lidi, kteří se ho v danou dobu drží,“ vysvětlil meteorolog David Rýva.

Například loni v létě stovky lidí v silné bouřce zdolávaly vrchol hory Giewont na slovensko-polských hranicích ve Vysokých Tatrách. Hoře dominuje železný kříž, do kterého tehdy udeřil blesk a výboj pak sjel i do kovového zábradlí. Blesk zabil pět lidí, včetně jednoho Čecha. Dalších zhruba 150 turistů zranil.

Jak se zachovat, když vás zastihne bouřka?

Také z těchto důvodů experti důrazně nedoporučují horské túry při bouřkách. Pokud ale turisty zasáhne bouřka nečekaně, je dobré se řídit jednoduchými radami.

„Rozhodně se nesnažte zůstávat na otevřeném prostranství. A pokud už bohužel není nikde poblíž úkryt, tak jít do podřepu, nohy co nejblíž k sobě a sklonit hlavu. To proto, aby byl člověk co nejnižší a nebyl takovou tou – jak se říká – vyvýšenou překážkou, která přitahuje blesky,“ poradil Rýva.

Meteorolog popsal, že ideální je mít s sebou na túře mobilní telefon a kontrolovat průběžně předpověď počasí. „Základ je sledovat v mobilních aplikacích aktuální radarové snímky. Je to věc na minutku, ale může člověku zachránit život,“ poznamenal Rýva.

Podobně by měli postupovat lidé i na jiných místech, jako například při hře na golfovém hřišti nebo při koupání a splouvání řek.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kubek: Vojtěchovi nemohu odpustit to, že lhal a papouškoval, co se mu řeklo

Kubek: Vojtěchovi nemohu odpustit to, že lhal a papouškoval, co se mu řeklo

Po roce pandemie koronaviru v Česku věří protiepidemickým opatřením jen asi 40 procent Čechů, zatímco na počátku to bylo dvakrát více. Start boje s epidemií byl dobrý, pak ale přišly chyby. Shodli se na tom hosté speciálu Rok s koronavirem na CNN Prima NEWS, jimiž byli bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), epidemiolog Rastislav Maďar, prezident České lékařské komory Milan Kubek a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

360°

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Česko si připomíná rok s pandemií koronaviru. Ze světového lídra se Česká republika propadla téměř na dno evropského žebříčku. Jak ovlivnila globální pandemie životy a co bude dál? Ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové odpoví bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, prezident České lékařské komory Milan Kubek a epidemiologové Rastislav Maďar a Petr Smejkal. Sledujte je živě od 20 hodin na televizi CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Sledujte ŽIVĚ: Vláda jednala o dalším zpřísnění. Průmysl se zatím nezavře
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Vakcína Sputnik v Česku? Lékový ústav se jí zabývá, Blatný zatím výjimku udělit nechce
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama