Hrdina se bleskově stal nešťastníkem. Cyklistu vyřadil z Gira špunt od šampaňského

Cyklisté jdou často přes velkou bolest, když už kvůli něčemu končí, jsou to většinou zlomené kosti. Eritrejce Biniama Girmaye na italském Giru netrápil žádný zdravotní problém. Naopak byl v totálním laufu a díky drtivému finiši senzačně vyhrál 10. etapu. Triumf si dlouho nemohl užívat. Nezvládl manipulaci se šampaňským na pódiu a špunt ho trefil do levého oka. Slavná Grand Tour tím pro něj skončila.

Obrovská radost se neuvěřitelně rychle proměnila v utrpení a sportovní tragédii. Peloton na Giru d´Italia ve středu spolykal 203 kilometrů v 11. etapě s koncem ve městě Reggio Emilia. Mezi finišujícími chyběl eritrejský závodník Biniam Girmay, který se předchozí den zapsal do dějin cyklistiky jako první vítěz tmavé pleti na nejprestižnějších akcích s označením s Grand Tour.

Při samotném dechberoucím výkonu v předchozím pokračování letošního Gira neutrpěl žádné zranění. V napínavém závěr naopak vystřihl skvělý finiš, v němž předčil i mistra posledních metrů závodů Nizozemce Mathieu van der Poela. Ten sám gestem uznal, jak skvěle do toho soupeř šlápl.

Problém nastal až ve chvíli, kdy se teprve 22letý Girmay postavil na růžově stylizované pódium. U správných oslav nesmí chybět láhev šampaňského. A právě ta se stala jezdci stáje Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux osudná. S otvíráním bublinkového nápoje evidentně neměl tolik zkušeností, takže když se snažil odstranit špunt, naklonil se hlavou přímo nad hrdlo. Korková zátka vystřelila a trefila Girmaye přímo do levého oka.

Tohle byl jen začátek

I když se hrdina snažil smolný okamžik ustát se ctí – usmíval se a lahví pak pořádně zapumpoval, čímž zařídil pořádnou sprchu – bylo patrné, že prudký náraz špuntu do oka bude mít následky. „Po incidentu na pódiu lékařské vyšetření odhalilo krvácení v přední komoře levého oka,“ sdělil týmový lékař Pier Daneels. Girmayovi bylo následně doporučeno, aby se vyhnul fyzické aktivitě.

Pohádkové úterý sice pro muže, jenž letos ovládl prestižní závod v belgických Flandrech Gent-Wevelgem, skončil nešťastně. Na druhou stranu i přes předčasný konec na Giru neklesal na mysli. Putování po Itálii mu vycházelo na výbornou i s odhlédnutím od triumfu v 10. etapě. Hned šestkrát dorazil do cíle v první pětce.

„Včerejšek byl neuvěřitelný, tohle vítězství ale nepatří jen mně. Tým odvedl od začátku do konce etapy úžasnou práci a po příjezdu z nemocnice jsme ještě strávili společné chvíle. Dnes ale bohužel na startu nebudu. Mé oko potřebuje čas na zotavenou,“ vzkázal Girmay. Po návratu z nemocnice si ještě připil se svými týmovými parťáky sklenkou na hotelu. Tohle šampaňské už žádné škody nenapáchalo. „Věřím, že tohle byl jen začátek a v budoucnu se dočkáme dalších vítězství,“ dodal optimisticky.

Tagy: