Sbohem, pane! S Menzlem se loučí Hřebejk, Strach, Havlová a další osobnosti

Pavel Nový vzpomíná na Jiřího Menzela

V 82 letech zemřel oscarový filmový režisér Jiří Menzel. Informovala o tom na Facebooku jeho manželka Olga. Na sociálních sítích se s ním loučí lidé z branže, jako je filmový režisér Jan Hřebejk, herec Jiří Strach nebo herečka Dagmar Havlová, ale i další osobnosti. Například senátor Tomáš Czernin (TOP 09), zastupitel magistrátu hlavního města Tomáš Portlík (ODS) nebo politik a katolický kněz Daniel Herman.

„Zemřel Jiří Menzel. Děkuji mu za všechno, co pro nás udělal. Sbohem, pane!,“ napsal na Twitter filmový režisér Jan Hřebejk.

Strach si sype popel na hlavu

Na filmového režiséra na svém twitterovém účtu netradičně zavzpomínal i herec Jiří Strach: „Naše zpupná generace ho vyštípala z místa vedoucího katedry režie FAMU. Nikdo neměl koule se ho tehdy zastat, včetně mě. Vyčítám si dodnes, že jsem mlčel. Odpusťte nám, Jirko, jsme jen h*vna u cesty.“

„Umřel Jirka Menzel. Čest jeho památce,“ napsala herečka Dagmar Havlová. Zpěvačka Marta Jandová zaslala slova podpory Menzlově manželce. „Oli, upřímnou soustrast. Jsem s tebou.“

Na Jiřího Menzela nevzpomínají samozřejmě jen lidé z branže. Poklonu herci a režisérovi složil například senátor Tomáš Czernin (TOP 09). „Jiří Menzel odešel k Největšímu režisérovi. Děkuji za všechny vaše krásné filmy, mistře!“ Zastupitel magistrátu hlavního města Tomáš Portlík (ODS) zase napsal: „Zemřel velikán světového formátu Jiří Menzel. Měl jsem ho rád. Upřímnou soustrast rodině.“

„Jiří Menzel byl povolán k branám Věčnosti. Jeho vklad české filmové kultuře je vskutku obrovský. Vážím si toho, že jsem měl tu čest s Panem režisérem mnohokrát debatovat o filmu, kultuře, o světě a hodnotách. Lehké odpočinutí, Pane režisére. A velký Dík za Vaše dílo!,“ uvedl politik a katolický kněz Daniel Herman.

O úmrtí Menzela informují také světová média, například Reuters či New York Times.

Oscar i Zlatý medvěd

Jiří Menzel se narodil v roce 1938 v Praze jako syn spisovatele a scenáristy Josefa Menzela. V roce 1962 ukončil studium režie u Otakara Vávry na FAMU v Praze. V šedesátých letech 20. století byl spoluzakladatelem filmové československé nové vlny. Jeho první celovečerní film Ostře sledované vlaky podle literární předlohy jeho oblíbeného autora – Bohumila Hrabala – natočený roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Další z jeho filmů, Vesničko má středisková, byl na Oscara nominován v roce 1985. Trezorový film Skřivánci na niti obdržel v roce 1990 cenu Zlatý medvěd na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně, Menzel pak roku 1996 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

Tagy: