reklama

Sbohem, pane! S Menzlem se loučí Hřebejk, Strach, Havlová a další osobnosti

V 82 letech zemřel oscarový filmový režisér Jiří Menzel. Informovala o tom na Facebooku jeho manželka Olga. Na sociálních sítích se s ním loučí lidé z branže, jako je filmový režisér Jan Hřebejk, herec Jiří Strach nebo herečka Dagmar Havlová, ale i další osobnosti. Například senátor Tomáš Czernin (TOP 09), zastupitel magistrátu hlavního města Tomáš Portlík (ODS) nebo politik a katolický kněz Daniel Herman.

reklama

„Zemřel Jiří Menzel. Děkuji mu za všechno, co pro nás udělal. Sbohem, pane!,“ napsal na Twitter filmový režisér Jan Hřebejk.

K tématu

Strach si sype popel na hlavu

Na filmového režiséra na svém twitterovém účtu netradičně zavzpomínal i herec Jiří Strach: „Naše zpupná generace ho vyštípala z místa vedoucího katedry režie FAMU. Nikdo neměl koule se ho tehdy zastat, včetně mě. Vyčítám si dodnes, že jsem mlčel. Odpusťte nám, Jirko, jsme jen h*vna u cesty.“

„Umřel Jirka Menzel. Čest jeho památce,“ napsala herečka Dagmar Havlová. Zpěvačka Marta Jandová zaslala slova podpory Menzlově manželce. „Oli, upřímnou soustrast. Jsem s tebou.“

K tématu

Na Jiřího Menzela nevzpomínají samozřejmě jen lidé z branže. Poklonu herci a režisérovi složil například senátor Tomáš Czernin (TOP 09). „Jiří Menzel odešel k Největšímu režisérovi. Děkuji za všechny vaše krásné filmy, mistře!“ Zastupitel magistrátu hlavního města Tomáš Portlík (ODS) zase napsal: „Zemřel velikán světového formátu Jiří Menzel. Měl jsem ho rád. Upřímnou soustrast rodině.“

„Jiří Menzel byl povolán k branám Věčnosti. Jeho vklad české filmové kultuře je vskutku obrovský. Vážím si toho, že jsem měl tu čest s Panem režisérem mnohokrát debatovat o filmu, kultuře, o světě a hodnotách. Lehké odpočinutí, Pane režisére. A velký Dík za Vaše dílo!,“ uvedl politik a katolický kněz Daniel Herman.

O úmrtí Menzela informují také světová média, například Reuters či New York Times.

Oscar i Zlatý medvěd

Jiří Menzel se narodil v roce 1938 v Praze jako syn spisovatele a scenáristy Josefa Menzela. V roce 1962 ukončil studium režie u Otakara Vávry na FAMU v Praze. V šedesátých letech 20. století byl spoluzakladatelem filmové československé nové vlny. Jeho první celovečerní film Ostře sledované vlaky podle literární předlohy jeho oblíbeného autora – Bohumila Hrabala – natočený roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Další z jeho filmů, Vesničko má středisková, byl na Oscara nominován v roce 1985. Trezorový film Skřivánci na niti obdržel v roce 1990 cenu Zlatý medvěd na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně, Menzel pak roku 1996 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

Další hlavní zprávy

Domácí

ON-LINE: Vláda ničí životy, zaznělo na demonstraci. Došlo i k několika konfliktům

Živě ON-LINE: Vláda ničí životy, zaznělo na demonstraci. Došlo i k několika konfliktům

  • Aktualizováno

Na pražském náměstí Republiky se sešlo přibližně 200 odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru. Více lidí policisté na místo nepustili a náměstí uzavřeli. Demonstrace probíhala povětšinou v poklidu. Policisté řešili jen několik incidentů a zadrželi jednoho člověka. Akce oficiálně skončila kolem 13:30 zazpíváním státní hymny.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hůlka zrušil sváteční procházku na Hrad. Zda vrátí Zemanovi vyznamenání, ale nezmínil
Další články
reklama
reklama