Bouře Sam se změnila v hurikán čtvrté kategorie a dál sílí. Nebezpečí ale lidem nehrozí

Bouře Sam postupující Atlantikem během soboty nabírala na intenzitě a postupně zesílila na hurikán čtvrté kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC). To předpokládalo, že živel ještě v noci na neděli o něco zesílí, zatím však tyto informace nepotvrdilo. Hurikán se dosud pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

V sobotu večer se hurikán nacházel necelých 1 700 kilometrů jihovýchodně od severní části Závětrných ostrovů v Karibiku a postupoval na západoseverozápad rychlostí 16 kilometrů v hodině, informovala agentura Reuters. Maximální rychlost větru, který bouři provází, narostla na 220 kilometrů v hodině.

„Sam se stal významným hurikánem,“ uvedlo v sobotu na Twitteru NHC poté, co zvýšilo hodnocení na třetí stupeň hurikánové škály. Rychlý nárůst intenzity bouře pak pokračoval a Sam byl označen za hurikán čtvrté kategorie přibližně den a půl poté, co se změnil z tropické bouře na hurikán.

Bezprostřední hrozbu pro zalidněné oblasti nicméně hurikán zatím nepředstavuje. NHC předpovídá, že se během příštího týdne prožene severně od Závětrných ostrovů, mezi něž se řadí Anguilla, Antigua a Barbuda nebo Guadeloupe.

Osmnáctý hurikán sezóny

Sam se vytvořil ve čtvrtek nad Atlantikem a je čtvrtou pojmenovanou bouří za poslední týden a osmnáctým hurikánem zaznamenaným během letošní hurikánové sezóny.

Nejničivějším živlem, který letos zasáhl Spojené státy, byl hurikán čtvrté kategorie Ida. Na jihu USA si v srpnu vyžádal několik desítek životů, poničil tisíce domů a statisíce lidí zanechal bez elektřiny.

V pátek se severně od Bermud vytvořila tropická bouře Teresa, jejíž větry dosáhly rychlosti 75 kilometrů za hodinu. Tento živel ovšem dál nesílil a když dnes zeslábl na „zbytkovou níž“, NHC avizovalo, že o něm nebude podávat další hlášení.

Tagy:
moře bouřka rychlost hurikán Twitter kategorie nebezpečí bouře Karibik USA Bermudy Antigua a Barbuda Sam Národní středisko pro hurikány Atlantský oceán tropická cyklóna Guadeloupe Anguilla