I bezpečné země mají svá ohniska koronaviru. Podívejte se, kde leží

I v zemích, která jsou z hlediska koronaviru v seznamu bezpečných států, vznikají lokální ohniska šíření nemoci. České ministerstvo zahraničí proto upozornilo na zvýšení rizika při cestování do určitých oblastí napříč Evropou. Na české mapě budou přesto od pondělí všechny státy EU mezi bezpečnými zeměmi. Na Čechy se tedy od pondělí nebudou při návratu ze zemí EU vztahovat žádná omezení.

Na českém cestovatelském semaforu budou od pondělí všechny státy EU mezi bezpečnými zeměmi. Přestože se od pondělí nebudou na Čechy při návratu ze zemí Evropské unie vztahovat žádná omezení, ministerstvo zahraničí upozorňuje, že řada států eviduje lokální ohniska nákazy. Vedle Rumunska, Bulharska, Portugalska a Švédska jsou to také Rakousko, Švýcarsko, Chorvatsko a Španělsko.

„Naše doporučení neznamená, že bychom tyto země vyřazovali ze seznamu bezpečných zemí. Cílem je naše občany varovat, že cestování do určitých oblastí může být spojeno se zvýšeným rizikem nákazy. Tak jako vznikají lokální ohniska v ČR, tak se samozřejmě nevyhnou i dalším zemím,“ řekl šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD).

Petříčkův resort upozorňuje například na Vídeň v sousedním Rakousku či na oblasti v Chorvatsku. Na další oblasti se zvýšeným rizikem se můžete podívat i v mapce.

Od 27. července, kdy upozornění ministerstva začínají platit, může být cestování do následujících oblastí spojeno s vyšším rizikem nákazy koronavirem:

  • Rakousko – Horní Rakousy, Vídeň
  • Švýcarsko – Curych, Waadat, Genf
  • Švédsko – Västerbotten, Västra Götaland, Jönköping
  • Bulharsko – Sofie, Varna, Plovdiv
  • Chorvatsko – Vukovarsko, Záhřeb, Osječko, Split – Dalmácie
  • Rumunsko – Suceava, Brašov, Vrancea
  • Španělsko – Cataluna, Aragón, Madrid, País Vasco
  • Portugalsko – Lisabon, Norte

Estonsko a Lotyšsko vyřadily ČR z bezpečných zemí

Vlády Estonska a Lotyšska vyřadily Česko ze seznamu bezpečných států, a to kvůli rostoucímu počtu nakažených. Češi tak musejí při cestě do těchto států do čtrnáctidenní karantény.

V Česku za pátek přibylo 281 prokázaných případů nemoci COVID-19. Je to nejvýraznější denní nárůst od konce června. Celkový počet nakažených od začátku epidemie v Česku přesáhl 15 000. Aktuálně nemocných je rekordních 5 290 lidí. Vyplývá to z aktualizovaných údajů ministerstva zdravotnictví.

Tagy: