reklama

I bezpečné země mají svá ohniska koronaviru. Podívejte se, kde leží

Ministerstvo zahraničí upozornilo na zvýšení rizika při cestování do určitých oblastí napříč Evropou.
Foto: Pexels.com

I v zemích, která jsou z hlediska koronaviru v seznamu bezpečných států, vznikají lokální ohniska šíření nemoci. České ministerstvo zahraničí proto upozornilo na zvýšení rizika při cestování do určitých oblastí napříč Evropou. Na české mapě budou přesto od pondělí všechny státy EU mezi bezpečnými zeměmi. Na Čechy se tedy od pondělí nebudou při návratu ze zemí EU vztahovat žádná omezení.

reklama

Na českém cestovatelském semaforu budou od pondělí všechny státy EU mezi bezpečnými zeměmi. Přestože se od pondělí nebudou na Čechy při návratu ze zemí Evropské unie vztahovat žádná omezení, ministerstvo zahraničí upozorňuje, že řada států eviduje lokální ohniska nákazy. Vedle Rumunska, Bulharska, Portugalska a Švédska jsou to také Rakousko, Švýcarsko, Chorvatsko a Španělsko.

K tématu

„Naše doporučení neznamená, že bychom tyto země vyřazovali ze seznamu bezpečných zemí. Cílem je naše občany varovat, že cestování do určitých oblastí může být spojeno se zvýšeným rizikem nákazy. Tak jako vznikají lokální ohniska v ČR, tak se samozřejmě nevyhnou i dalším zemím,“ řekl šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD).

Petříčkův resort upozorňuje například na Vídeň v sousedním Rakousku či na oblasti v Chorvatsku. Na další oblasti se zvýšeným rizikem se můžete podívat i v mapce.

Od 27. července, kdy upozornění ministerstva začínají platit, může být cestování do následujících oblastí spojeno s vyšším rizikem nákazy koronavirem:

  • Rakousko – Horní Rakousy, Vídeň
  • Švýcarsko – Curych, Waadat, Genf
  • Švédsko – Västerbotten, Västra Götaland, Jönköping
  • Bulharsko – Sofie, Varna, Plovdiv
  • Chorvatsko – Vukovarsko, Záhřeb, Osječko, Split – Dalmácie
  • Rumunsko – Suceava, Brašov, Vrancea
  • Španělsko – Cataluna, Aragón, Madrid, País Vasco
  • Portugalsko – Lisabon, Norte

Estonsko a Lotyšsko vyřadily ČR z bezpečných zemí

K tématu

Vlády Estonska a Lotyšska vyřadily Česko ze seznamu bezpečných států, a to kvůli rostoucímu počtu nakažených. Češi tak musejí při cestě do těchto států do čtrnáctidenní karantény.

V Česku za pátek přibylo 281 prokázaných případů nemoci COVID-19. Je to nejvýraznější denní nárůst od konce června. Celkový počet nakažených od začátku epidemie v Česku přesáhl 15 000. Aktuálně nemocných je rekordních 5 290 lidí. Vyplývá to z aktualizovaných údajů ministerstva zdravotnictví.

Tagy: Rakousko ohnisko Evropská unie ohnisko nákazy Estonsko Tomáš Petříček Lotyšsko
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama