Kam lidé mohou na dovolenou a za jakých podmínek?
Ačkoli se cestovní restrikce v Evropě pomalu rozvolňují, řada států na ostatních kontinentech zůstává pro Čechy zamčená. Nadále se nesmí létat například do USA, Kanady nebo Thajska. Kam lidé mohou na dovolenou a jaká opatření zavádí letecké společnosti?
Ministerstvo zahraničí průběžně aktualizuje takzvaný systém „semaforu“, který stanovuje rizikovost cestování do jednotlivých zemí Evropy. Červenou barvou v současnosti bliká Švédsko a Srbsko. To znamená, že při návratu z těchto zemí musí Češi předložit úřadům negativní test na COVID-19, v opačném případě je čeká čtrnáctidenní karanténa.
Cestování po Evropě je ale zapotřebí vnímat také v opačném gardu. Některé země totiž nadále vyžadují po českých turistech negativní test na koronavirus. V případě, že chtějí Češi vycestovat na Kypr, musí se jít otestovat ještě před vstupem na palubu letadla. Negativní test vyžaduje po turistech také vláda Islandu, v tomto případě je ale možné se otestovat až po příletu na ostrov (negativní testy z Česka na Islandu neakceptují).
V Česku přibylo 59 nakažených koronavirem. Začal platit nový „semafor“
V neděli přibylo v tuzemsku 59 nových případů koronaviru, což bylo o šest více než v sobotu. Mění se i seznam zemí s nízkým rizikem nákazy. Při návratu ze Srbska a Černé hory budou muset Češi nově podstoupit karanténu, nebo absolvovat test na COVID-19. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Zatímco Velká Británie silně kritizovanou čtrnáctidenní karanténu po příletu do země zrušila, po překročení hranic Irska jsou Češi nadále povinni podstoupit dva týdny v karanténě.
Letecky přes Atlantik? Zakázáno
Mnohem komplikovanější je pro Čechy vycestovat mimo Evropu do Ameriky. Turisty ze schengenského prostoru nadále odmítají USA i Kanada. Země javorového listu by měla restrikce zrušit koncem července. To v Mexiku je už na některých letištích možné s turisty přistát.
V Latinské Americe soustavně zuří koronavirová pandemie, tudíž tamní státy zavřely hranice a návštěvníky nepouští prakticky nikam.
Dovolená v Asii? Turisty už láká Dubaj
A jak je na tom cestování do Asie? Čína se sice pomalu otevírá, ale po příletu do země může člověk skončit klidně tři týdny v karanténě. Thajsko – oblíbená destinace pro dovolenou u moře – je nadále zavřené, stejně jako Indie, Vietnam nebo Japonsko.
U pobřeží Dubaje vyrostly nové ostrovy s luxusními vilami. Jsou na prodej
Arabský emirát Dubaj má mnoho unikátních staveb a projektů, mezi ně nově patří i ostrovní říše s názvem Svět. Jde o 300 umělých ostrůvků, které při pohledu z výšky tvoří mapu světa.
S negativním testem na koronavirus je tak v současnosti na kontinentu možné navštívit pouze Kambodžu, Jižní Koreu (nutná 14denní karanténa), íránský Teherán, souostroví Maledivy nebo některá letoviska Spojených arabských emirátů včetně Dubaje.
Africký zámek
Většina států Afriky zůstává pro turisty nepřístupná. Pozvolna se otevírá Egypt, s negativním testem mohou Češi pobývat také v Tunisku.
Restrikce na palubě letadel
Letecké společnosti po pasažérech vyžadují, aby měli během letu nasazenou roušku. Určité aerolinky navíc požadují dvojitou ochranu cestujících, kterou zajišťuje ochranný štít.
Některé společnosti jako Southwest, Delta nebo JetBlue nechávají prostřední řadu sedadel prázdnou. Delta pak pasažérům umožňuje odložit během letu roušku, a to v případě, že cestující před vstupem na palubu absolvuje zhruba hodinový lékařský screening, který vyloučí koronavirové onemocnění, napsal web americké CBS.