reklama

Přehledně: Do jakých zemí světa mohou Češi odletět na dovolenou a co musí splnit?

Ačkoli se cestovní restrikce v Evropě pomalu rozvolňují, řada států na ostatních kontinentech zůstává pro Čechy zamčená. Nadále se nesmí létat například do USA, Kanady nebo Thajska. Kam lidé mohou na dovolenou a jaká opatření zavádí letecké společnosti?

reklama

Ministerstvo zahraničí průběžně aktualizuje takzvaný systém „semaforu“, který stanovuje rizikovost cestování do jednotlivých zemí Evropy. Červenou barvou v současnosti bliká Švédsko a Srbsko. To znamená, že při návratu z těchto zemí musí Češi předložit úřadům negativní test na COVID-19, v opačném případě je čeká čtrnáctidenní karanténa.

Cestování po Evropě je ale zapotřebí vnímat také v opačném gardu. Některé země totiž nadále vyžadují po českých turistech negativní test na koronavirus. V případě, že chtějí Češi vycestovat na Kypr, musí se jít otestovat ještě před vstupem na palubu letadla. Negativní test vyžaduje po turistech také vláda Islandu, v tomto případě je ale možné se otestovat až po příletu na ostrov (negativní testy z Česka na Islandu neakceptují).

K tématu

Zatímco Velká Británie silně kritizovanou čtrnáctidenní karanténu po příletu do země zrušila, po překročení hranic Irska jsou Češi nadále povinni podstoupit dva týdny v karanténě.

Letecky přes Atlantik? Zakázáno

Mnohem komplikovanější je pro Čechy vycestovat mimo Evropu do Ameriky. Turisty ze schengenského prostoru nadále odmítají USA i Kanada. Země javorového listu by měla restrikce zrušit koncem července. To v Mexiku je už na některých letištích možné s turisty přistát.

V Latinské Americe soustavně zuří koronavirová pandemie, tudíž tamní státy zavřely hranice a návštěvníky nepouští prakticky nikam.

Dovolená v Asii? Turisty už láká Dubaj

A jak je na tom cestování do Asie? Čína se sice pomalu otevírá, ale po příletu do země může člověk skončit klidně tři týdny v karanténě. Thajsko – oblíbená destinace pro dovolenou u moře – je nadále zavřené, stejně jako Indie, Vietnam nebo Japonsko.

K tématu

S negativním testem na koronavirus je tak v současnosti na kontinentu možné navštívit pouze Kambodžu, Jižní Koreu (nutná 14denní karanténa), íránský Teherán, souostroví Maledivy nebo některá letoviska Spojených arabských emirátů včetně Dubaje.

Africký zámek

Většina států Afriky zůstává pro turisty nepřístupná. Pozvolna se otevírá Egypt, s negativním testem mohou Češi pobývat také v Tunisku.

Restrikce na palubě letadel

Letecké společnosti po pasažérech vyžadují, aby měli během letu nasazenou roušku. Určité aerolinky navíc požadují dvojitou ochranu cestujících, kterou zajišťuje ochranný štít.

Některé společnosti jako Southwest, Delta nebo JetBlue nechávají prostřední řadu sedadel prázdnou. Delta pak pasažérům umožňuje odložit během letu roušku, a to v případě, že cestující před vstupem na palubu absolvuje zhruba hodinový lékařský screening, který vyloučí koronavirové onemocnění, napsal web americké CBS.

Tagy: Asie Evropa letiště letadlo pandemie cestování

Další hlavní zprávy

Politika

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu zaútočil na hnutí STAN. Podle Kalouska poslední volební model ukazuje, že by Starostové a nezávislí vytvořili vládu s hnutím ANO. S tím ale nesouhlasí jejich šéf Vít Rakušan, který Kalouskův komentář označil za lež. Hnutí STAN přitom ještě v minulém volebním období působilo v Poslanecké sněmovně ve společném klubu s TOP 09.

Zahraničí

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Steve Gallant je odsouzený vrah, který se v listopadu 2019 zapsal do povědomí také jako hrdina. Při útoku na London Bridge se totiž s klem narvala jednorohého v ruce postavil do cesty teroristovi Usmanu Khanovi, který tehdy na mostě zavraždil dva lidi. Gallant tak pomohl zachránit další lidské životy. Nyní se může díky svému činu podívat o deset měsíců dřív na svobodu, píše server The Guardian.

reklama
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
Posilovna v Polsku se registrovala jako církev. Snaží se tak vyhnout uzavření
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama