reklama

Přehledně: Do jakých zemí světa mohou Češi odletět na dovolenou a co musí splnit?

Ačkoli se cestovní restrikce v Evropě pomalu rozvolňují, řada států na ostatních kontinentech zůstává pro Čechy zamčená. Nadále se nesmí létat například do USA, Kanady nebo Thajska. Kam lidé mohou na dovolenou a jaká opatření zavádí letecké společnosti?

reklama

Ministerstvo zahraničí průběžně aktualizuje takzvaný systém „semaforu“, který stanovuje rizikovost cestování do jednotlivých zemí Evropy. Červenou barvou v současnosti bliká Švédsko a Srbsko. To znamená, že při návratu z těchto zemí musí Češi předložit úřadům negativní test na COVID-19, v opačném případě je čeká čtrnáctidenní karanténa.

Cestování po Evropě je ale zapotřebí vnímat také v opačném gardu. Některé země totiž nadále vyžadují po českých turistech negativní test na koronavirus. V případě, že chtějí Češi vycestovat na Kypr, musí se jít otestovat ještě před vstupem na palubu letadla. Negativní test vyžaduje po turistech také vláda Islandu, v tomto případě je ale možné se otestovat až po příletu na ostrov (negativní testy z Česka na Islandu neakceptují).

K tématu

Zatímco Velká Británie silně kritizovanou čtrnáctidenní karanténu po příletu do země zrušila, po překročení hranic Irska jsou Češi nadále povinni podstoupit dva týdny v karanténě.

Letecky přes Atlantik? Zakázáno

Mnohem komplikovanější je pro Čechy vycestovat mimo Evropu do Ameriky. Turisty ze schengenského prostoru nadále odmítají USA i Kanada. Země javorového listu by měla restrikce zrušit koncem července. To v Mexiku je už na některých letištích možné s turisty přistát.

V Latinské Americe soustavně zuří koronavirová pandemie, tudíž tamní státy zavřely hranice a návštěvníky nepouští prakticky nikam.

Dovolená v Asii? Turisty už láká Dubaj

A jak je na tom cestování do Asie? Čína se sice pomalu otevírá, ale po příletu do země může člověk skončit klidně tři týdny v karanténě. Thajsko – oblíbená destinace pro dovolenou u moře – je nadále zavřené, stejně jako Indie, Vietnam nebo Japonsko.

K tématu

S negativním testem na koronavirus je tak v současnosti na kontinentu možné navštívit pouze Kambodžu, Jižní Koreu (nutná 14denní karanténa), íránský Teherán, souostroví Maledivy nebo některá letoviska Spojených arabských emirátů včetně Dubaje.

Africký zámek

Většina států Afriky zůstává pro turisty nepřístupná. Pozvolna se otevírá Egypt, s negativním testem mohou Češi pobývat také v Tunisku.

Restrikce na palubě letadel

Letecké společnosti po pasažérech vyžadují, aby měli během letu nasazenou roušku. Určité aerolinky navíc požadují dvojitou ochranu cestujících, kterou zajišťuje ochranný štít.

Některé společnosti jako Southwest, Delta nebo JetBlue nechávají prostřední řadu sedadel prázdnou. Delta pak pasažérům umožňuje odložit během letu roušku, a to v případě, že cestující před vstupem na palubu absolvuje zhruba hodinový lékařský screening, který vyloučí koronavirové onemocnění, napsal web americké CBS.

Tagy: Asie Evropa letiště letadlo pandemie cestování

Další hlavní zprávy

Domácí

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní

Přes Česko přejedou od 22. do 26. května tři konvoje amerických vojáků směřujících z Německa na mezinárodní cvičení severoatlantické aliance (NATO) v Maďarsku. Bude v nich 600 vojáků a 190 kusů techniky. Přesuny po dálnicích jsou naplánovány na večer a brzké ráno, aby neomezovaly běžný provoz. Po stejné trase se jednotky USA budou vracet v půlce června, informoval ve středu v tiskové zprávě Generální štáb Armády ČR. Američtí vojáci se na alianční cvičení NATO Defender Europe přesunují přes Česko pravidelně od roku 2015. Výjimkou byl loňský rok, kdy se cvičení nekonalo.

Rodinná oslava jako ohnisko zmutovaného viru. Na Opavsku skončilo 25 lidí v karanténě
Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem
Fotka kosí rodinky zvítězila v Czech Nature Photo. Vznikla na toaletě, říká autor
Žena šla na potrat, přesto se jí narodilo živé dítě. Bylo to mučení, popisuje
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Chronický únavový syndrom vzal Šimonovi veškerou energii. Léčba neexistuje
Zahrádky bez wifi zůstanou. Zabrání to šíření viru, vzkazuje ministerstvo
Hřib o změně stavebního zákona: Vláda vymýšlí experiment, který nemá obdoby
Další články
reklama
reklama