
Potápěči vytáhli z Brněnské přehrady mrtvého muže. Podle policie se šel koupat zřejmě opilý
Do roku 2060 se průměrný věk odchodu do důchodu v EU přiblíží 67 letům a v několika zemích dosáhne dokonce 70 let i více. Informuje o tom web Euronews, který analyzoval data OECD. Několik zemí již provedlo reformy zaměřené na zvyšování věku odchodu do důchodu. Češi se ve srovnání dat z roku 2022 nacházejí mezi zeměmi, kde se do důchodu odchází dříve.
Od zásobování traumatologickými soupravami pro hromadné neštěstí až po vybavení zdravotníků neprůstřelnými vestami. Evropské země – a zejména ty na východě – se připravují na válku, píše Politico. Panují totiž obavy z útoku Ruska, které se ve válce na Ukrajině soustředí i na civilní infrastrukturu.
Kde vzít peníze na plánované navýšení prostředků na obranu? Z ekonomického hlediska je nejvýhodnější skokově zvýšit daně už v příštím roce. Takové jsou závěry studie think-tanku IDEA z Ekonomického ústavu Akademie věd ČR. Tato změna by nejen pokryla postupné navyšování výdajů, které si vláda předsevzala ve výši 0,2 procenta HDP každý rok na pět let, ale také by vytvořila rezervu pro obranný sektor v podobě fondu.
Na jihozápadě Finska se v sobotu srazily dva civilní vrtulníky a následně se zřítily. Finská policie hovoří o několika mrtvých, další podrobnosti však zatím nejsou k dispozici. Podle estonského rozhlasu je po smrti všech pět cestujících z obou strojů.
V loterii Eurojackpot padla v pátek velmi vysoká výhra. Výherce, který podle webových stránek loterie pochází z Německa, získá 120 milionů eur, tedy téměř tři miliardy korun.
Estonsko chce z vojenského hlediska ve velkém podpořit Ukrajinu a vyzývá ostatní státy, aby učinily totéž. Evropa musí jít s kůží na trh, řekl v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna. Jeho země si představuje, že po uzavření míru by na Ukrajině působily jednotky evropských zemí a dohlížely na jeho dodržování. V rozhovoru také popsal, jak bude fungovat zvláštní vyšetřovací tribunál ruských zločinů. Namířen bude proti vrcholným představitelům ruského režimu, včetně prezidenta Vladimira Putina.
Zpravodajské služby v Česku se i přes řadu historických otřesů staly plnohodnotnou součástí západního zpravodajského světa, zaznělo na semináři Poslanecké sněmovny. „Vzhledem k rizikům, kterým čelíme, musíme najít odvahu zajistit, aby mohly bezpečnostní služby odpovídat na hrozby přímo a aby jimi získané informace mohl využívat přímo soud,“ uvedl na semináři ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.
Výsledek zřejmě největší české sabotáže v moderní historii má menší zpoždění. Letecká společnost airBaltic zatím nepolepila své airbusy názvy měst, které zvítězily v loňském veřejném hlasování. Na seznamu se totiž objevily mimo jiné obce Kunda a Püssi, které Češi svými hlasy dostali do finálního výběru. Lotyšská letecká společnost uvedla, že polepy zkrátka nestihla aplikovat. Nová přímá linka z Prahy do litevského Vilniusu je nicméně již v provozu.
Tři ze čtyř amerických vojáků pohřešovaných v Litvě byli nalezeni mrtví, oznámil v pondělí podle agentury Reuters litevský prezident Gitanas Nausėda. Jejich smrt potvrdila v prohlášení i armáda Spojených států, píše agentura AFP. Smrt čtvrtého potvrdil v úterý Bílý dům, píše agentura Reuters. Vojáci byli pohřešováni od minulého týdne, šéf NATO Mark Rutte už tehdy řekl, že nejspíš zemřeli při výcviku.
Princ William navštívil vojenskou základnu v Estonsku, která leží 160 kilometrů od Ruska, aby podpořil britské vojáky, píše BBC. Při své návštěvě si vyzkoušel bojovou techniku, ale také si s vojáky zahrál stolní fotbal.
Švédsko by chtělo posílat vězně k odpykání trestů do zahraničních káznic, chce tak vyřešit problém s rychle rostoucím počtem nových odsouzenců. Příslušná vládní komise ve středu podle agentury Reuters oznámila, že takovému postupu nic nebrání. Švédsko podle ministra spravedlnosti Gunnara Strömmera již jedná s dalšími státy o pronájmu cel.
Ruský autoritářský prezident Vladimir Putin je „zas*aný idiot“, který by se měl vzdát svých imperiálních ambicí na rozšíření Ruska. V rozhovoru pro pobaltský portál Delfi to prohlásil bývalý ministerský předseda Velké Británie Boris Johnson. Vyjádřil se tak nejen v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, která trvá již téměř tři roky, ale i kvůli Putinově pokukování po Pobaltí. Právě Estonsko, Litva i Lotyšsko totiž v minulosti náležely pod Moskvu a nadvládu tehdejšího Sovětského svazu.