CNN Prima News Igor Matovič

Igor Matovič

Výpis příspěvků ke štítku „Igor Matovič“

Inspirace Fialovým Spolu na Slovensku nefunguje. Ze spojování politických stran je fiasko

23. května 2023 05:17

Na Slovensku se blíží předčasné volby a tamní politická scéna je v těžké krizi. Strany od středu do prava jsou silně rozdrobené. Řadu měsíců se hovořilo o tom, že se partaje sloučí do předvolebních koalic, aby měly šanci uspět například proti expremiérovi Robertu Ficovi a jeho stále posilujícímu Směru-SD. Subjekt jako tuzemské Spolu, tedy koalice premiéra Petra Fialy zahrnující kromě jeho mateřské ODS ještě KDU-ČSL, TOP 09, se na Slovensku nekoná. Debaty o spojování končí naprostým fiaskem.

ANALÝZA: Čaputová ukončila agónii. Zemi povede úřednická vláda, komu to pomůže?

14. května 2023 07:19

Slovenská vláda premiéra v demisi Eduarda Hegera schytala další tvrdý úder, tentokrát již definitivní. Poté, co se v podstatě sesypala po rezignacích ministrů, se ji prezidentka Zuzana Čaputová rozhodla již netolerovat. Na Slovensku tak nastupuje úřednický kabinet pod vedením dosavadního viceguvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Ľudovíta Ódora. Září a s nimi předčasné volby se mezitím blíží. Pomůže úřednická vláda k návratu expremiéra Roberta Fica, nebo dá šanci Hegerovi, aby se zmátořil? A prospěje změna běžným Slovákům?

Morálka mě nezajímá, hlásá Fico. U Slováků opět boduje, silnější byl jen před vraždou Kuciaka

8. dubna 2023 10:49

Slovenský expremiér Robert Fico se svojí stranou Směr-SSD znovu vede v předvolebních průzkumech a jeho popularita vytrvale roste. Čerstvý průzkum agentury NSM mu dokonce dává již poměrně dominantní náskok před nejbližšími pronásledovateli. Slovenská média tvrdí, že takto silný byl Fico naposledy před vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové před pěti lety. Zdá se, že bývalý několikanásobný předseda slovenské vlády může znovu dominovat tamní politické scéně.

Slovenský premiér Heger představil novou stranu. Vládě bude šéfovat i po odchodu z OLaNO

7. března 2023 12:31

Slovenský premiér Eduard Heger představil novou stranu Demokraté, se kterou chce jít do voleb. Tvoří ji lidé z různých politických subjektů, kteří se spojili do jednoho uskupení. Mimo něj jsou tvářemi nové partaje také čtyři současní ministři v demisi. Oni i Heger mají, a to i přes změnu svého politického dresu, zůstat ve svých vládních funkcích až do blížících se předčasných voleb.

Vagovič: Z odkazu Jána Kuciaka mám smíšené pocity. Fico se arogantně vysmívá a vyhrožuje

21. února 2023 17:01

Vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové vyvolala na Slovensku rozsáhlé změny a spojila společnost i novináře. Pět let po tragické události je však situace zcela odlišná. Známý investigativní novinář Marek Vagovič, který byl Kuciakovým nadřízeným, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsal, jak na období kolem vraždy vzpomíná a jak se od té doby slovenská společnost, politická scéna i žurnalistika posunula.

Vražda, která otřásla Slovenskem. Smrt Kuciaka a Kušnírové stále není plně objasněna

21. února 2023 07:13

Přesně před pěti lety se na Slovensku odehrála tragická událost, která otřásla veřejností. Mladý investigativní novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli nalezeni zavražděni ve svém domě v obci Veľká Mača. Slováky smrt mladého páru šokovala a vyprovokovala k rozsáhlým protestům, které vedly až ke konci tehdejšího premiéra Roberta Fica. Jako objednavatel vraždy byl označen Marian Kočner, který kvůli tomu opakovaně stojí před soudem. Soud kvůli žurnalistově smrti dodnes není u konce.

Matovičova atomovka. Slovákům chce za jejich účast ve volbách darovat 500 eur

15. února 2023 14:36

Slovenské politické vody znovu rozvířil předseda nejsilnějšího hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a expremiér Igor Matovič. Ten totiž přišel s návrhem darovat hned 500 eur (téměř 12 tisíc korun) každému Slovákovi, který se zúčastní nadcházejících předčasných voleb v září. Sám připustil, že jde doslova o „atomovku“. Ostatní slovenští politici označili jeho návrh za čirý populismus.

Prchal řeší nové angažmá. Bývalý Babišův marketér má jednat o práci na Slovensku

8. února 2023 14:34

Marketingový expert a dlouholetý mozek kampaní hnutí ANO Marek Prchal má zřejmě nakročeno k novému angažmá. Podle slovenského Denníku N totiž údajně jedná s tamní politickou stranou Svoboda a Solidarita (SaS). Naše východní sousedy čekají v září předčasné volby a šéf partaje Richard Sulík vyhlásil, že by v nich chtěl uspět a stát se premiérem.

Na Slovensku budou předčasné volby v září. Shodly se na tom strany bývalé koalice

22. ledna 2023 21:42

Strany bývalé čtyřčlenné slovenské vládní koalice se dohodly na vypsání předčasných parlamentních voleb na 30. září, řekl v neděli novinářům dosluhující premiér Eduard Heger. Jeho menšinovému kabinetu sněmovna v prosinci vyslovila nedůvěru. V řádném termínu by se příští parlamentní volby v zemi konaly v únoru příštího roku.

Jednoznačná dominance. Zvolili by Slováci za českého prezidenta Pavla, nebo Babiše?

16. ledna 2023 20:05

Tuzemské prezidentské volby rezonují i v okolních zemích, zejména na Slovensku. Naši východní sousedé, s nimiž jsme po desítky let sdíleli jeden stát, jako již tradičně upínají zrak na to, jak volební klání v Česku dopadne. Nabízí se otázka, zda by Slováci českým prezidentem zvolili Petra Pavla, či Andreje Babiše. Odpověď na ni alespoň do jisté míry ukazuje anketa, kterou na svém webu spustil deník Pravda. A výsledek je vcelku jednoznačný.

Tohle jsem nedělal ani s vrahy. Slovenská prokuratura odtajnila vzkazy Lučanského před smrtí

31. prosince 2022 12:16

Slovenská prokuratura zastavila trestní stíhání v případě smrti bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Muž, který zemřel 29. prosince 2020 ve vazbě, podle vyšetřovatelů prokazatelně spáchal sebevraždu, cizí zavinění bylo vyloučeno. Prokuratura doplňuje, že den před smrtí napsal Lučanský své rodině dva vzkazy. Zajímavostí však je, že nynější slovenská opozice v čele s expremiérem Robertem Ficem dodnes využívá smrt policejního exprezidenta v rámci volebního boje.