Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová (za SNS) pokračuje v kontroverzních a pro někoho v poněkud zvláštních krocích. Nově totiž oznámila záměr změnit státní hymnu Slovenska, k čemuž si už rovnou vybrala i dirigenta. Aby toho nebylo málo, Šimkovičová se vydala do války i proti cizím jazykům na Slovensku. Chce třeba vymazat slova cizích jazyků z běžného života, což by mělo znamenat třeba značné úpravy restauračních meníček. Takové věci překvapují dokonce i její spojence a mnozí se staví proti.
Šimkovičová za svůj necelý rok v pozici ministryně kultury nenechala pomalu žádný kámen na kameni. Se svým nejbližším spolupracovníkem Lukášem Machalou, který je označován jako šedá eminence na jejím resortu, zahájili rozsáhlé čistky v řadě institucí pod ministerstvem kultury. Vyhazovali ředitele divadel či galerií, odcházeli dirigenti, jak už v minulosti popisovalo CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Slovenský expremiér Matovič se v Praze pustil do Babiše: Je estébák, nenechte se opít Burešem
Její poslední kroky jsou však zcela novou kapitolou. Minulý týden totiž vyšlo najevo, že Šimkovičová chce změnit státní hymnu Slovenska. Nová verze by se neměla dotknout slov písně Nad Tatrou sa blýská, ale mělo by dojít k úpravám v hudbě.
„Nové aranžmá dostane po 32 letech, přičemž původní text ani zpěv se nemění. Cílem je podtrhnout význam a důležitost hymny jako státního symbolu,“ uvedl v oficiálním stanovisku resort Šimkovičové. Ta by měla na tvorbu sama dohlížet. K akci získala i dirigenta Oskara Rózsu, který chtěl státní hymnu měnit už v roce 2011, kdy přišel se svým prvním návrhem.
Příliš nepřekvapí, že projekt Šimkovičové je kritizován opozicí. Třeba hnutí Slovensko, dříve OLaNO, expremiéra Igora Matoviče uvedlo, že se Šimkovičová věnuje zástupnému tématu, aniž by řešila konkrétní problémy v resortu. Požaduje tak, aby resort kultury zveřejnil důvod změny a také náklady na tvorbu. „Není to na místě v době, kdy vláda zdražuje všechno, na co se člověk podívá. Jde o výsměch do tváře všech lidem,“ cituje z oficiálního stanoviska hnutí deník Pravda.
Proti se však staví i koaliční spojenci Šimkovičové. Ministr školství Tomáš Drucker z Hlasu-SD pro slovenský Denník N řekl, že nevidí žádný důvod ke změně hymny a jeho stranický kolega, ministr pro investice a informatizaci Richard Raši pro portál Aktuality.sk zmínil, že se mu líbí aktuální verze státní hymny.
Poslankyně Ľubica Laššáková rovněž z koaličního Hlasu-SD na novinářský dotaz, co říká na plán Šimkovičové s hymnou, reagovala slovy: „Vy nahráváte nějakou zábavnou relaci?“ Když byla ujištěna, že dotaz i plán jsou míněny vážně, reagovala, že byla „překvapená a vyjádří se, až uvidí návrh“.
Už žádný cheesecake a burrito?
Tím však zvláštní kroky Šimkovičové nekončí. Na paškál si mimo hymny totiž bere i slovenský jazyk. „Novela zákona o státním jazyku, kterou připravuje ministerstvo kultury, má posilnit postavení slovenského jazyka ve vybraných oblastech úředního a veřejného styku,“ informuje resort na svých stránkách.
Jak to má v praxi vypadat? Sjednotit se má třeba geografické označení měst a obcí, naopak se Šimkovičová dušuje, že novelou nemíří na národnostní menšiny, které jsou na Slovensku. Změna by se však mohla dotknout i řady podniků a také každodenního života. Ministryně totiž podle Aktuality.sk řekla, že v pořádku nejsou ani jídelní lístky, kde se objevují cizojazyčná jídla.
„Zatím není jasné, jak by to v praxi vypadalo, kdyby restaurace nechala na jídelním lístku například jen Cordon Bleu (telecí řízek se šunkou a sýrem, recept pochází ze Švýcarska; pozn. red.) a už by nepřekládala název pokrmu z francouzštiny. Jak by hosté reagovali, kdyby jim jídelní lístek nabízel ‚modrou stuhu’,“ táže se řečnicky portál Aktuality.sk.
Ten jde ještě dál. „Bude cheesecake tvarohový koláč, i když běžně tvaroh ani neobsahuje? Podobně focaccia bude nabízená jako italský chléb a burrito jako plněná mexická kukuřičná placka?“ dodává portál Aktuality.sk. Podle novely by totiž těm, kteří nechají pouze cizojazyčný název, ať je jakkoliv zakořeněný a známý, hrozila pokuta.
PODÍVEJTE SE: Fico kritizuje Fialu: Výrokem o smíru s Babišem zasáhl do suverénních záležitostí Slovenska