reklama

Indická Jawa připravila vzpomínkovou edici klasické „panelky“. Oslavuje válku

V Indii spouští tamní Jawa prodej limitované edice The Brave and the Bold. Upravený model 42 věrně imitující klasickou „panelku“ je oslavou indického vítězství v pákistánské válce v roce 1971. Vzhledem by se neztratil ale ani ve výzbroji vojsk Varšavské smlouvy.

reklama

Limitovaná edice vychází z nedávno představené Jawy 42, která svým puristickým designem míří k příznivcům kategorie café racer. Zjevné je to z černého motoru nebo černých výfuků. Tentokrát však Jawa vzpomíná na slavné vítězství Indie v kontroverzní indicko-pákistánské válce v roce 1971.

Výrobce replik slavné značky z Týnce nad Sázavou proto oblékl Jawu 42 doslova do uniformy. Barevný koncept jasně akcentuje armádní odstíny – vybrat si můžete matný šedý lak Midnight Grey nebo pouštní Khakke odstín. Na nádrži nechybí indická trikolóra a plaketa edice postavené u příležitosti 50. výročí úspěšné vojenské operace.

Technika 21. století

Mimořádně efektní jsou i kožené tašky s řemeny, připomínající vojenské motocykly nebo „kšilt“ typického Jawa reflektoru. Technika však zůstala původní – tedy v rámci indické Jawy. I armádní edici pohání čtyřtaktní jednoválec o objemu 293 ccm s výkonem 20 kW (27 koní) a točivým momentem 27 Nm. „Limitka“ má však v sériové výbavě dvoukanálové ABS.

Kolik motocyklů této série indická Jawa vyrobí, není známo. V každém případě se Jawě v druhé nejlidnatější zemi světa daří, ostatně stejně tomu bylo už za minulého režimu, kdy se však motocykly dovážely přímo z ČSSR v obrovských objemech. I proto plánuje výrobce zvýšit počet prodejců na trojnásobek, a to už v průběhu následujícího roku. Mělo by jich být minimálně 500.

Úspěšná tradice

Za novou verzi Jawy 42 The Brave and the Bold výrobce žádá 933 357 indických rupií, což je přibližně 280 000 Kč. Připomeňme, že o reinkarnaci Jawy v Indii se postaral gigantický koncern Mahindra, přesněji jeho dceřiná společnost Classic Legends.

Ta plánuje i návrat slavné britské značky BSA se zcela novým motorem o objemu 650 kubických centimetrů. Je pravděpodobné, že BSA odstartuje kariéru nejprve ve Velké Británii a až následně zavítá do Indie. Reinkarnace kdysi slavných evropských značek jsou v Indii obecně velmi úspěšné, stačí vzpomenout třeba motocykly Royal Enfield.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nakažených prudce přibývá. Česko hlásí za neděli 1823 případů covidu

V neděli přibylo v Česku dalších 1 823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve srovnání s předchozí nedělí a nejvíce za druhý víkendový den od začátku dubna. Dál roste i počet hospitalizovaných včetně pacientů ve vážném stavu. Nemocniční péči na konci víkendu potřebovalo 885 lidí s nemocí COVID-19, z toho těžký průběh má 131 z nich. Minulou neděli bylo v nemocnicích 526 nakažených a ve vážném stavu 91. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Převrat v Súdánu: Vojáci zadrželi ministry, premiér je v domácím vězení

Vojáci v Súdánu zadrželi většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků a premiéra Abdalláha Hamduka převezli na neznámé místo. S odvoláním na súdánskou televizi a ministerstvo informací to uvedla agentura Reuters, která dění v africké zemi označila za zjevný pokus o převrat. Agentura AFP informovala, že ulice hlavního města Chartúmu zablokovali demonstranti. Armáda události dosud nekomentovala. Hluboké znepokojení nad situací v Súdánu vyjádřily Spojené státy i Evropská unie.

Paralympionik Petráček: Svatbu chci bez restrikcí. V Paříži medaile, pak Disneyland

Díky stříbrné medaili z paralympiády v Tokiu ze znovu po pěti letech zapsal do povědomí Čechů. Plavec Arnošt Petráček, kterému od narození chybí pažní kosti, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozradil, jak těžké bylo dvouměsíční odloučení od přítelkyně, proč měl před paralympiádou strach z nákazy koronavirem, jaké peprné otázky mu pokládají děti v debatách a proč musí jet na další paralympiádu.

POLEMIKA: Koronavirová pandemie v Česku sílí. Má být očkování proti covidu povinné?

Rostoucí počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem, počty hospitalizovaných i zvyšující se reprodukční číslo, to vše jsou neklamné znaky, že pandemie koronaviru v Česku opět sílí. Přitom jsme co do proočkovanosti alespoň jednou dávkou vakcíny proti SARS-CoV-2 až na 19. místě v Evropské unii. Zájem o očkování navíc stagnuje. Je čas nařídit jej jako povinné?

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

reklama

Domácí zpravodajství

Stačí pár hodin a můžete být v karanténě o týden méně. Jak je to možné?

Součástí vládního balíčku změn opatření proti šíření koronaviru bylo i možné zkrácení karantény po rizikovém kontaktu s nakaženou osobou na sedm dnů. Pravidlo začne platit od pondělí 25. října. Dojde tak k bizarní situaci, kdy člověk, který nastoupí do karantény v neděli, v ní bude téměř o týden déle než ti, na něž se budou vztahovat nové podmínky.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama