reklama

iPhone na kolech: Přijde Apple brzy s vlastním autem? Datum už se rýsuje

Už mnohokrát probíraná myšlenka vývoje vlastního automobilu firmou Apple dostává reálné kontury. Nové informace týkající se tzv. Project Titan napovídají, že už v příštích letech bychom se mohli dočkat skutečného auta s logem nakousnutého jablka.

reklama

První informace o tom, že Apple pracuje na autonomním systému nebo na autě, se začaly objevovat už před několika lety. Původně se předpokládalo, že půjde o jakousi nástavbu pro Apple CarPlay, která by dokázala pracovat s autem samotným. V roce 2015 Tony Fadell, bývalý iPod Senior developer, řekl, že Steve Jobs se o projekt auta začal zajímat již v roce 2008. Od roku 2015 ale došlo k několika změnám ve vedení a celý Project Titan, interní označení autonomního auta, začal odcházet do pozadí.

Spolupráce s Hyundaiem?

Do Applu sice začala proudit řada špičkových inženýrů z automobilového průmyslu, ale tím to všechno skončilo. Situace ve společnosti navíc byla v minulých letech poměrně turbulentní, takže pravidelně docházelo ke změnám ve vedení jednotlivých projektů. Nyní se však zdá, že Apple Car začíná nabývat i reálných kontur. Nasvědčují tomu i nedávné informace, že Apple jednal s Hyundai o možné výrobě jejich nového auta. Ve vedení Project Titan je momentálně Kevin Lynch, který sem byl převelen z vývoje dnes již etablovaných chytrých hodinek Apple Watch.

Jen pár dnů po jeho převelení na nové pracoviště se začaly ledy ohledně nového elektromobilu hýbat. Podle zdrojů agentury Bloomberg je zřejmé, že Apple skutečně plánuje auto uvést ještě v této dekádě. Na základě akcelerace samotného projektu je dokonce možné, že se Apple Car dočkáme již v roce 2025.

Nicméně Bloomberg uvádí, že Lynchovým úkolem není jen vytvořit další elektromobil a zapadnout do řad Tesly, Rivianu či jiných automobilek. Apple Car má být již od začátku postaveno tak, aby bylo plně autonomní.

Plná autonomie

Lynch tedy momentálně usiluje o to, aby Apple Car již od svého příchodu bylo schopno samostatného řízení. Samozřejmě jde o skutečně tvrdý oříšek na rozlousknutí, jelikož v dopravě se vyskytuje nespočet různých situací.

Apple má však oproti konkurenci jednu výhodu. Jeho sféra procesorů a především tzv. Neural Engine patří momentálně k nejvyspělejším na trhu. Právě výkonný Neural Engine má být klíčovou stránkou autonomního systému. Bude v něm probíhat velké množství operací s cílem eliminovat kritické situace a řídit auto podle aktuální potřeby. Na druhou stranu však takový systém zůstane i po představení pod drobnohledem inženýrů.

Předpokládá se totiž, že vyladění plně autonomní jízdy může trvat i 10 let. Koneckonců můžeme to vidět i na Tesle, která má momentálně nejpokrokovějšího autopilota, avšak stále není schopen plně autonomní jízdy bez zásahu řidiče. A to Tesla už nějaký ten rok sbírá data ze silnic a učí na nich svou umělou inteligenci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Vzácné privilegium pro Meghan: Alžběta II. jí povolila něco, o čem se Kate ani nesnilo

Zapojit Meghan Markleovou do královské rodiny se pokoušela Alžběta II. ještě v době, kdy vévodkyně a princ Harry teprve oznámili své zasnoubení. Meghan se tehdy dostalo vzácného privilegia. Britská panovnice upustila ze svých zásad a pozvala Meghan, aby se připojila k rodině na vánoční svátky, i když s princem Harrym ještě nebyli svoji. Takovou výjimku nedostala ani vévodkyně Kate.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

reklama