I když se žádný plně autonomní automobil zatím v silničním provozu nepohybuje, inženýři už při jeho vývoji narážejí na potíže. Experti varují, že mohou mít vozidla ve tmě problémy rozeznat na vozovce pěšího tmavé barvy pleti. Navzdory kritice ale nejde podle nich o žádný rasismus, ale technologický zádrhel, který se brzy vyřeší.
Na údajný rasismus dosud neexistujících vozidel upozornil i britský prestižní list The Times. „Vozidla budoucnosti poznají dobře levou od pravé, ale dost možná nerozeznají tváře, které nemají bílou pleť a které nejsou mužské,“ napsalo médium. To by znamenalo, že příslušníky jiných ras by automobil spíše při špatných světelných podmínkách přehlédl a mohl je srazit.
Podle ředitele společnosti Thatcham Research, která zkoumá a vyvíjí bezpečnostní prvky automobilů, se ale debata o autonomních vozidlech stáčí špatným směrem.
„Předně si musíme uvědomit, že se bavíme v rovině teorie. Žádný opravdu automatizovaný systém v současnosti neexistuje. Každopádně není sebemenší důvod k tomu, aby vozidla nerozeznala lidi s různou barvou kůže,“ pronesl Matthew Avery pro The Sunday Times.
„Vizuální senzory vnímají prostředí v různých odstínech šedé a rozhodně nerozlišují mezi různými rasami. Ani nepoznají, jaký má daný člověk pohlaví či postavu,“ dodal Avery pro britský list.
V britské právní komisi Law Commission se přesto obávají, že první generace autonomních vozidel bude apriori více vhodná pro muže bílé pleti. „Stejné to bylo s airbagy, které původně představovaly riziko po malé řidiče, ženy, seniory a děti, protože se při jejich vývoji myslelo jen na muže,“ uvedla komise, jejíž prohlášení citoval britský Daily Mail.