Italové o odškodném mlčí: Je to k smíchu, řekl český přeživší pádu mostu v Janově

V italském Janově se před dvěma lety zřítil Morandiho most. Tragédii nepřežilo 43 lidí. Jedním z řidičů, který po něm právě projížděl, byl i český řidič kamionu Martin Kučera, který se ten den podruhé narodil a pád přežil. Jak celou tragédií vidí český přeživší s odstupem dvou let?

Martin Kučera, který zřícení mostu jako zázrakem přežil, se do Itálie vrací i po děsivém zážitku. Donutila ho k tomu prý koronavirová krize. „Bylo málo práce, automobilky skončily, tak jsem zatnul zuby a vyrazil do Itálie,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Kučeru ale tato práce baví.

„V Janově, když spadl most, tak se to začalo řešit po celé Evropě. Najednou začaly rekonstrukce a opravy mostů v Německu, ve Francii, všude vlastně. Poznamenalo to celou Evropu, že si uvědomili, že ty mosty vypadají dobře, ale uvnitř jsou na tom kolikrát dost špatně“. Tak vidí situaci přeživší řidič kamionu.

Příbuzným obětí a přeživším pádu přislíbila italská vláda odškodné, což by se mělo týkat i pana Martina. Ten ale od Italů neviděl ani korunu. „Bohužel, ani já, ani šéf,“ okomentoval. „Právníci té autostrade ani nekomunikují s našima právníkama. Prostě přišel koronavirus a zaujali polohu mrtvýho brouka,“ dodal Kučera.

Nový most Italové vnímají jako naději na lepší zítřky

S právníky ale tuto situaci Kučera dál řeší. I když vše mělo proběhnout mimosoudně, tak přiznal, že se vzhledem k tomu, že italští právníci nekomunikují, žaloba možná podá. „Nechci ty italský právníky nijak špinit, ale je to k smíchu,“ okomentoval pan Martin jejich mlčení.

Téměř dva roky od tragédie bude v pondělí odpoledne slavnostně otevřen nový dálniční most na místě Morandiho mostu. Ceremoniálu se má zúčastnit mimo jiné italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte. Inauguraci budeme vysílat živě na webu CNN Prima NEWS od 16:30.

Italové nový most vnímají jako „naději na lepší zítřky“. Nese nový název a to svatého Jiří (San Giorgio), patrona Janova. „Pro obyvatele Janova je to určitě úleva vzhledem k dopravě, protože ty objížďky a doprava tam musela být strašná. Ten most vlastně spojoval dvě části Janova. Ale jestli se tam dostanu, vůbec nevím,“ okomentoval Kučera.

Tagy: