Ivanka Trumpová musí k výslechu. Kvůli útoku na Kapitol bude vypovídat i její manžel

Zvláštní vyšetřovatel Jack Smith, který prošetřuje roli bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v nepokojích ze 6. ledna 2021, předvolal k výslechu dceru politika Ivanku Trumpovou a jejího manžela Jareda Kushnera. Napsal to ve středu deník The New York Times s odkazem na své zdroje.

Kushner a Trumpová patřili k blízkým spolupracovníkům bývalého prezidenta a už dříve je vyslechla parlamentní vyšetřovací komise, která se útokem na Kongres ze 6. ledna rovněž zabývala. Trumpová ani Kushner se k informaci deníku The New York Times nevyjádřili.

Předvolání Kushnera a Trumpové podle listu ukazuje, že Smith nechce vyloučit ze svého vyšetřování žádného vysoce postaveného svědka, který měl blízko k tehdejšímu prezidentovi Trumpovi.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Trump blokuje obsílku k soudu. Bojí se vypovídat pod přísahou k útoku na Kapitol?

Kushner a jeho manželka patřili k blízkým spolupracovníkům bývalého prezidenta a byli s ním 6. ledna 2021. Trumpová byla u telefonátu, ve kterém Trump vyzval viceprezidenta Mikea Pence, aby zablokoval proces vyhlášení vítěze prezidentské volby z roku 2020. Pence to ale odmítl s tím, že jeho role je pouze ceremoniální. Trumpová také doprovodila svého otce na shromáždění několika stovek jeho příznivců nedaleko Bílého domu.

Kushner se 6. ledna 2021 vracel z cesty po Blízkém východě. Do Bílého domu přijel až poté, co se demonstranti střetli s policií. Spolu s manželkou se snažil přesvědčit Trumpa, aby vyzval své podporovatele, aby s násilným protestem přestali.

Již dříve média informovala, že Smith předvolal k výslechu další vysoké představitele tehdejší Trumpovy administrativy, a to včetně viceprezidenta Pence. Vedle událostí ze 6. ledna má Smith na starosti také další případ, ve kterém figuruje Trump, a sice nalezení tajných dokumentů v soukromé rezidenci bývalého prezidenta.

Tagy: