Slintání, štěkání, útěky: Jak pomoci mazlíčkovi zvládnout silvestrovské petardy?

S Vánoci a koncem roku jsou vždy spojené problémy. Kromě nechtěných vánočních dárků v podobě pejsků se útulky plní ještě z jednoho důvodu. A tím jsou pejsci, kteří utečou majitelům leknutím. Někteří psi a kočky jsou prostě extrémně citliví na hluk a nadměrné zvuky u nich mohou způsobit poruchy chování. Klasicky se to projevuje na silvestra, kdy neohleduplní lidé pouštějí petardy. 

Jaké jsou projevy nadměrné nervozity?

• Třes těla

•  Sklápění uší zvířete

•  Těžké dýchání

•  Slintání

•  Schovávání se

•  Nadměrný štěkot

Psi utíkají, kočky mohou „mluvit“

Naštěstí se dnes prodává několik přípravků, které by měly vašeho miláčka uklidnit. Nejlepší je se poradit se svým veterinářem. Dostupné jsou jak ve formě past, tak tabletek. Kočky ve stresu slintají nebo mohou i „vtipně“ křičet, často jsou videa mluvících koček hitem internetu, ale málokomu dochází, že kočka je ve stresu. Pro ně jsou vhodné spreje s feromony, které je uklidňují.

Své psy nenechávejte na zahradách, hrozí nejen velký stres, ale i úraz či útěk. V případě venčení mějte psa pevně na vodítku a od věci není ani dvojí jištění. Nezapomeňte mít svého psa očipovaného a čip registrovaný. Pokud by se náhodou stalo, že vám pes uteče, díky registrovanému čipu se k vám dříve vrátí.

Buďte se svými mazlíčky, když vás potřebují

První důležitou věcí je být svému mazlíčkovi nablízku. Nenechávat ho samotného přes půlnoc. Zavřete všechna okna a dveře. Zatáhněte závěsy. Nejlépe si pusťte rádio nebo televizi o něco více nahlas, než jste obyčejně zvyklí. Bude to tlumit rány ohňostroje. Můžete také pomoci nějakou žvýkací hračkou. Vyvenčit svého čtyřnohého parťáka jděte raději ještě vpodvečer, kdy je relativní klid. A velice důležité také je psa za výjimečné chování způsobené stresovou situací netrestat! Ani jinak na jeho reakce zbytečně neupozorňujte.

Poslední tip na uklidnění je i speciální vázací metoda, která by měla pejska uklidnit. Postupovat můžete podle návodu na obrázku. Vázání by ale nemělo být příliš utažené a uzel by neměl být přímo na páteři. Ideální také je pejska takto obvázat zkušebně nějaký den před silvestrem. Aby věděl, že mu nic nehrozí a nebyl zbytečně vystrašený.

Tagy: