Živě
Sledujte přímý přenos posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

stres

Výpis příspěvků ke štítku „stres“

Cimický: Můj organismus je nyní křehký. Stát opět před soudem by mě ohrozilo na životě

Představa, že se octnu u soudu ve výrazném stresu, je pro mě život ohrožující, sdělil pro web Expres psychiatr a prozaik Jan Cimický. Soud v pátek nevyhověl jeho žádosti o odročení hlavního líčení. Proces proto začne podle plánu, tedy příští týden v úterý. Cimický webu také sdělil, že se jednání nevyhýbá a že je vyčerpaný. Známý psychiatr je obžalovaný z téměř čtyřiceti skutků včetně vydírání a znásilnění.

Finančně v pohodě se cítí necelých 10 % Čechů. Nejvíce je aktuálně trápí zvýšení cen základních věcí

Největší finanční stres mají obyvatelé České republiky kvůli zvyšujícím se cenám potravin a energií, nízkým úsporám nebo rostoucím nákladům na bydlení. Části populace rovněž vadí, že nemá dostatek peněz na volnočasové aktivity. Tyto informace vyplývají z aktuálního srpnového průzkumu společnosti Sazka, kterého se účastnilo 1050 respondentů. Jeho cílem bylo zjistit, jak by Češi naložili s penězi, kdyby uspěli v jejích číselných loteriích Renta. Hlavní výhrou v Extra Rentě je měsíční obnos 100 000 korun nebo nově i 200 000 Kč po dobu 20 let. Ve zcela nové hře Mini Renta se hraje o hlavní výhru 1 000 korun denně na jeden rok.

Ukrajinské ženy rodí předčasně ze stresu. Když přijedeme, je to pro místní svátek, líčí Češi

Vše bude dobré, vše bude Ukrajina. Tak komentují civilisté z válečných oblastí rok a půl trvající konflikt s ruskými okupanty. Místní stále skálopevně věří ve své jednoznačné vítězství, ale už nedokážou říct, jak bude vypadat jejich život po válce, uvedli redakci CNN Prima NEWS čeští dobrovolníci z projektu Mise Ukrajina. „Starší ve strachu čekají, kdy dostanou zprávu, že jejich odvedení synové v boji padli. Těhotné ženy rodí předčasně kvůli stresu z okolních bojů,“ popsal šéf organizace Marek Wiesner.

Škola stres nezpůsobuje, mohou za něj hlavně rodiče, říká odbornice. Jak dětem pomoci?

Škola dětem stres nezpůsobuje, to dělají rodiče či učitelé svými přehnanými nároky. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedla ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Praha Galina Jarolímková. Před začátkem školního roku by rodiče neměli podporovat pouze nejmenší, kteří míří do 1. třídy, ale i studenty, kteří nastupují do nového prostředí na střední školu.

Slavíme Mezinárodní den koček: Máte už svého felinoterapeuta?

Dnešní datum 8. srpna patří již po jedenácté kočkám. Slaví totiž svůj Mezinárodní den. Kočky umí být skvělými parťáky a navíc nám lidem pomáhají díky svému vrnění snižovat stres a uvolňovat napětí. Majitelé koček se tak méně často střetávají s onemocněními souvisejícími se stresem, jako je nebezpečí srdečních záchvatů, a mají i kvalitnější spánek. A tak vy, kdo doma ještě svého felinoterapeuta nemáte, můžete sledovat naši reportáž, v níž vám jich představíme hned několik.

Extrémní vedra v USA ničí i mimořádně odolné kaktusy. Doslova hnijí zevnitř, popisuje vědkyně

S rekordně vysokými teplotami bojují nejen lidé, ale i rostliny – a to i ty, které jsou na výhně zvyklé. V pouštní botanické zahradě v americkém Phoenixu experti zaznamenávají náhlý úhyn kaktusů. Podle vědecké ředitelky Kimberlie McCueové jsou kaktusy saguaro vystaveny vysokému stresu z horka. Navzdory tomu, že mohou vypadat zdravě, hroutí se a hnijí zevnitř.

Předsudky versus realita: O majitelích koček se povídá mnohé, víte jací jsou doopravdy?

Bez přátel, společenského života, v pokročilém věku a většinou žena. Takové jsou nejčastější předsudky o majitelích koček. Nejnovější průzkum, který vznikl pro značku Whiskas, ukázal, že tomu tak ve skutečnosti vůbec není a běžný kočičí páníček či panička vypadá úplně jinak. Většina z nich navíc uvádí, že se jim po pořízení chlupatého společníka zlepšila celková životní spokojenost a neumí si bez kočky již život představit.

Kdykoliv mohou začít otékat a zemřít. Vzácnou chorobu spustí stres i počasí, nelze ji vyléčit

Otoky na různých částech těla, které bývají velmi bolestivé a dotyčného mohou ohrozit na životě, způsobuje nemoc nazvaná hereditární angioedém (HAE). Jde o vzácnou dědičnou chorobu, kterou nelze plně vyléčit. Je náročná nejen po fyzické stránce, ale i po té psychické, protože otoky mohou vznikat kdekoliv na těle včetně obličeje. Spouštěčem může být prakticky cokoliv, například stres, úraz nebo změna počasí. Lidé s touto chorobou žijí s mnoha omezeními a v případě potřeby je důležité, aby dostali lék první pomoci. Na otázky o tomto onemocnění odpovídal CNN Prima NEWS lékař Miroslav Šuta.

Odvedete dítě do školky, pak třeba uhoříte. Ukrajinská konzulka v Brně bilancuje rok války

Kdo válku na Ukrajině nezažil na vlastní kůži, nemůže plně pochopit její hrůznou podobu. Ukrajinská konzulka v Brně Anna Proshko v předvečer ročního výročí ruské invaze připomíná, jakým zkouškám jsou její spoluobčané denně vystavováni. Zároveň vyzdvihuje i pozitivní změny v ukrajinské společnosti. „Pro většinu Ukrajinců bylo životní prioritou koupit byt anebo postavit dům. Válka nám ukázala, že jsou důležitější priority,“ přemítá konzulka v úvaze, o kterou se podělila s redakcí CNN Prima NEWS.