stres

Výpis příspěvků ke štítku „stres“

Zasáhne LA po ničivých požárech „epidemie“? Prožité hrůzy se mohou odrazit na duševním zdraví

Následky lesních požárů, které aktuálně prožívají lidé v okrese Los Angeles, mohou být větší, než se očekávalo. Vyplývá to ze studií, které se zabývají dopadem vystavení tomuto ničivému živlu na lidskou psychiku. Osoby, které byly požáry zasaženy, mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že se u nich projeví úzkosti, deprese a posttraumatický stres. Riziko se tak aktuálně týká až statisíců lidí. Prožité hrůzy mohou pociťovat i roky po požárech.

Silvestrovské oslavy stresují zvířata. Jak při ohňostroji zajistit bezpečí domácích mazlíčků?

Bujaré silvestrovské oslavy a s nimi spojené ohňostroje znamenají mnoho stresu nejen pro domácí mazlíčky, ale také pro zvířata v zoologických zahradách i pro ty volně žijící. „Připravit se moc nelze a většinou se řeší až následky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí Zoo Praha Filip Mašek. Chovatelům domácích mazlíčků veterináři radí zajistit svým zvířatům bezpečný úkryt a přerušit hluk hudbou.

Když lidem Vánoce „zlomí srdce“: Kardiologové varují před ignorováním příznaků o svátcích

Pro řadu lidí jsou vánoční svátky zdrojem radosti a pohody, pro druhé však smutku a úzkosti. Významně navíc ovlivňují fyziologické pochody v těle. Nejen proto na lidi v tomto období apelují specialisté na srdce. Právě tento životně důležitý orgán se totiž může v průběhu vánočních svátků „zlomit“. Mnozí navíc odkládají návštěvu lékaře, aby nenarušili vánoční pohodu. Tím si však zadělávají na významné komplikace, které se mohou o slovo přihlásit v dalším roce. Situaci navíc může významně ovlivnit zima a mrazivé teploty.

Opravdu musíme potěšit všechny? Udělejte si Vánoce podle svých pravidel, radí psycholog

Vánoce jsou obdobím radosti, očekávání a rodinných setkání, ale často také přinášejí stres a tlak na dokonalost. V pořadu Ptejte se doktora jsme si s Mgr. Alexandrem Tomečkem, zkušeným poradenským psychologem, povídali o tom, co jsou hlavní příčiny tohoto stresu a jak si Vánoce užít bez zbytečných obav. Podělil se o praktické rady, jak se na toto období připravit s klidem a nadhledem.

Jak podpořit odolnost zaměstnanců v době změn a nejistoty na trhu práce a ve společnosti

Rychlý rozvoj technologií, globální ekonomická situace, změny na trhu práce, válka na Ukrajině a jiné politické události přinášejí do života zaměstnanců neustálé množství změn. Je běžné, že zaměstnanci čelí neustálé nejistotě nejen v pracovním prostředí, ale také v osobním životě. Tento stav může být vyčerpávající a postupně oslabovat jejich přirozenou odolnost a rozvinuté strategie zvládání stresu. Proto je pro organizace klíčové nejen nadále podporovat rozvoj odolnosti zaměstnanců ve smyslu osobní síly, ale také budování odolné kultury v organizaci nabízením podpory zaměstnancům v obtížných situacích.

Prodýchat a do přírody. Možná jste ve stresu právě teď

Stres. Stále aktuální téma a náš každodenní nepřítel. V nejnovějším díle podcastu Do pohody se mentální kouč Marian Jelínek, manažerka Komerční banky Jitka Haubová a moderátorka Lucie Čermáková zamýšlejí nad všemi podobami stresu a hledají recept, jak si od něj ulevit. Není to od věci. Marian Jelínek hned úvodem podcastu varuje, že dlouhodobý stres se zapisuje do psychosomatiky a bere si své oběti.

Cukrovka je tichý zabiják 21. století. Jak se chránit, radí lékárník

Stres, špatná a nevyvážená strava a nedostatek pohybu – tak vypadá moderní životní styl, který se stal významným rizikovým faktorem nejen pro rozvoj diabetu. Cukrovka je na vzestupu, a to nejen v České republice, kde jí trpí už více než milion obyvatel. Každý rok přibývá přibližně deset tisíc nových případů a pokud bude tento trend pokračovat, do roku 2035 bude diabetikem každý desátý Čech. V pořadu Co na to vaše zdraví s profesorkou Monikou Arenbergerovou a odborníky z Centra prevence s poradenstvím BENU se mluvilo nejen o cukrovce, ale i o možnostech prevence. Jak se před cukrovkou chránit a na co si dát pozor?

I jedinec může přispět ke zlepšení psychického zdraví společnosti: zpozornit by měli především mladiství

Také se vám stává, že jste často ve stresu, ať už z práce, školy nebo z lidí okolo? Je to každopádně nejrychlejší cesta k depresím. Ty jsou v dnešní době jednou z nejčastějších psychických nemocí. Může za to uspěchaná doba a také fakt, že se s problémy často nemáme komu svěřit. Negativní dopad to potom má na všechny stránky našeho každodenního života, ale terapeut nemusí být vždy k ruce, aby nám pomohl zachovat chladnou vždy hlavu. A výlohy za něj? Taky žádná sranda. Jak tedy může každý preventivně pomoct sobě nebo svému okolí?

Chronický stres ničí nejen duši, ale i tělo. Jak poznat, že jím trpíte, a co je spouštěčem?

Podstatným narušitelem duševního zdraví bývá stres. Ten akutní může být sice mnohdy užitečný – kvůli zvyšování naší odolnosti –, ale chronický je vždy toxický. Proč? Má přímý dopad na stárnutí buněk a je prokazatelně příčinou mnoha nemocí, vysvětluje psycholožka Šárka Miková. Lidé si však mnohdy nejsou vědomi toho, že je právě tento druh stresu ničí. Jak ho rozpoznat a bojovat s ním?