reklama

Jak spolu souvisí pandy, pandemie a velkochovy?

Záběr z thajskýho trhu. Nic moc, co?
Foto:

Taky máte pocit, že se to bláznovství s tím COVIDem trošku uklidňuje? Já teda jo a musim říct, že je to jedině dobře. Já teda nejsem žádnej vědátor, že jo… Ale myslím si, že je důležitý se zaměřit na to, odkud to vlastně vzniklo a udělat něco pro to, aby se taková (a nebo horší) situace už neopakovala. Tak jsem trošku pátrala, gůglila a tak… A přišla jsem na to, že takový škaredý nemoci v minulosti souvisely se špatným chováním ke zvířatům. A že se takhle špatně chováme ke zvířatům nejen někde daleko, ale i u nás v zemi luhů a hájů. Sakra, lidi, to musí přestat!

reklama

Taky máte pocit, že se to bláznovství s tím COVIDem trošku uklidňuje? Já teda jo a musim říct, že je to jedině dobře. Já teda nejsem žádnej vědátor, že jo… Ale myslím si, že je důležitý se zaměřit na to, odkud to vlastně vzniklo a udělat něco pro to, aby se taková (a nebo ještě horší) situace už neopakovala. Tak jsem trošku pátrala, gůglila a tak… A přišla jsem na to, že takový škaredý nemoci v minulosti souvisely se špatným chováním ke zvířatům. A že se takhle špatně chováme ke zvířatům nejen někde daleko, ale i u nás v zemi luhů a hájů. Sakra, lidi, to musí přestat!

Když budu mluvit o tom COVIDu, tak tam už vznikly nejrůznější teorie a jedna z nich, která vypadá i jako docela pravděpodobná, mluví o tom, že se vir šíří z čínskýho mokrýho trhu ve Wu-chanu. Na takovejch trzích se vyskytujou různý druhy zvířat, co by se normálně nepotkaly. A není to začátek morbidního vtipu. Ta zvířata se tam zabíjí a prodává se tam jejich maso a tak… Kaluže krve, špína, smrad a koktejl různejch mikroorganismů. A šup, vznikne COVID. Nebo třeba SARS, MERS nebo ptačí chřipka. Někdo sní blbě dovařenou pandu a hned je z toho pandemie.

Jenže takovej problém se neděje jen někde v Áziji nebo v Africe. Když se podíváte na velkochovy u nás, třeba na klecáky, kde jsem byla… Tak si nemyslete, že ty podmínky jsou tam nějak jiný. Tělo na tělu, smrad z tlejících mrtvol... No, radši s tím popisem přestanu… Prostě je to dost podobný jako ten mokrej trh. A chytří páni a paní s MUDr. a PUDr. před jménem říkají, že takovej vir klidně může zmutovat i ve velkochovech v Evropě! Dokonce, že je to jen otázkou času, než v nich takovej virátor (jako virovej terminátor, chápete ne?) fakt vznikne.

Tady jsem k tomu nakreslila grafiku, co to fakt hezky vysvětluje a dokonce přináší řešení. Když to shrnu, tak když se jí hodně věcí pocházejících od zvířat, tak jich je ve velkochovech víc. Je potřeba víc krmení a jinejch zdrojů, a tak se přeměňuje příroda. Některý druhy přijdou o svůj domov, protože jim třeba vykácí prales… A tak dochází k většímu setkávání mezi člověkem, divokýma zvířatama a hospodářskýma zvířatama. To může způsobit mutaci a vznik novýho viru, kterej může být daleko horší než koroňák.

Co s tím vším dělat? No, jednak jíst více rostlinně, jak jsem minule doporučovala to mletý „nemaso“ a tak… Protože pak nebude muset tolik zvířat ve velkochovech být. A taky zlepšovat podmínky zvířatům. To můžete třeba tak, že se přidáte na web Zákaz klecí a vyplníte výzvu proti klecovým chovům slepic. Já totiž restartovávám kampaň za jejich zákaz u nás. Tak se každá podpora bude hodit. Nechráníme tím jen zvířata, ale i lidi.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

V Česku zbývá rok do voleb, které určí nové složení Poslanecké sněmovny a zřejmě i novou vládu. Opozice se zformovaly do dvou bloků, přičemž oba chtějí zvítězit nad tím druhým a zároveň touží porazit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jak Ivan Bartoš vedoucí Piráty s hnutím STAN, tak Petr Fiala šéfující bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09 říkají, že chtějí být příštími premiéry. Vzhledem k názorovému zakotvení stran se navíc dají očekávat konflikty, pokud se oba bloky rozhodnou vytvořit společnou koaliční vládu. S takovými kabinety má dlouholeté zkušenosti Slovensko a nutno podotknout, že spíše negativní.

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama