CNN Prima News epidemie

epidemie

Výpis příspěvků ke štítku „epidemie“

Expertka: Za šíření černého kašle může vyvanutí imunity. Těhotným doporučila přeočkování

Proočkovanost proti černému kašli je v Česku ve srovnání se státy Evropské unie vysoká, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS mikrobioložka a viroložka Hana Zelená. Vyjmenovala rovněž hlavní faktory šíření tohoto onemocnění a odmítla, že by s ním úzce souvisela migrační vlna. Expertka také doporučila těhotným ženám, aby se nechaly přeočkovat.

Boj proti černému kašli: Očkování by mohly hradit pojišťovny, vakcíny již nyní rychle mizí

Očkování proti černému kašli pro dospělé by mohly hradit zdravotní pojišťovny, stejně jako to bylo při covidu. Rozhoduje o tom imunizační komise složená z expertů, zástupců ministerstva zdravotnictví a pojišťoven. Podle epidemiologů je vakcinace jedinou možností, jak chránit ty nejzranitelnější. Přestože vrchol epidemie odhadují lékaři na konec dubna, komise by o případném bezplatném očkování měla podle zjištění CNN Prima NEWS jednat až někdy v červnu.

Hygiena pochybila. Neočkované děti nebudou z výuky vylučovány, ujistila Svrčinová

Pražská hygiena pochybila ve své zprávě školám, že neočkované děti proti černému kašli budou vyřazeny z výuky. Uvedla to během čtvrteční tiskové konference hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová. Za pochybení se následně omluvila ředitelka úřadu Zdeňka Shumová. Očkovací průkaz je pouze informace pro rodiče, nekontrolují jej školy a nemohou na jeho základě zabránit žákovi v účasti na výuce, vysvětlil ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Matyáš Fošum.

Češi se s covidem nepoučili, roušky už nenosí, říká expertka. Zmínila i jarní epidemie

Chřipka má svou přirozenou sezónnost, od pandemie však nejde predikovat, jak bude probíhat. Pokud se nestane něco mimořádného, počet nakažených by se nemusel zvyšovat, uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Zuzana Blechová z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce. S jarem odborníci spíše očekávají příchod epidemií, které nejsou respiračního charakteru. Infektoložka připomněla důležitost vakcinace a zmínila i nízkou proočkovanost, a to zvláště u seniorů. Blechová mimo jiné zdůraznila, že se Češi s covidem nepoučili a nejsou zodpovědní k sobě ani svému okolí. „Máme se relativně dobře, a tak zapomínáme, že se zdraví koupit nedá,“ dodala.

Muž zemřel po vypití ovocné šťávy. WHO varuje před virem se smrtností až 75 procent

Muž z Bangladéše zemřel poté, co vypil syrovou datlovou šťávu. Testy odhalily, že se v ní vyskytoval velmi nebezpečný virus nipah, který způsobuje akutní respirační onemocnění a encefalitidu, informovala agentura Reuters. Světová zdravotnická organizace (WHO) tento virus již v minulosti zařadila na seznam patogenů s pandemickým potenciálem. Jeho smrtnost dosahuje hodnoty až 75 procent a neexistuje na něj žádná léčba ani vakcína.

PŘEHLEDNĚ: Česko v sevření chřipkové epidemie. Jak rozeznat příznaky od covidu?

Hygienici napříč Českou republikou hlásí významný nárůst chřipkových a respiračních onemocnění. Počet nakažených již překročil hranici epidemie, některé nemocnice proto omezují návštěvy na lůžkových odděleních. Kromě zmiňované chřipky by se však lidé měli mít na pozoru i před covidem. Jak od sebe jednotlivá onemocnění rozeznat a co pro ochranu svého zdraví můžete udělat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila jednoduchý přehled všeho důležitého.

Chřipka zastínila covid. Počet nemocných raketově roste, v jakých skupinách nejvíce?

Počet akutně respiračních infekcí v České republice raketově roste. Nejvíce se lidé nakazí chřipkou, a jak vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ), její detekce se pohybuje nad epidemickým prahem. Největší nárůst odborníci zaznamenali zejména u dětí, pokles naopak evidují u seniorů ve věku nad 65 let. Na druhé straně se v podstatně menší míře vyskytuje covid. Jak se proti onemocnění bránit a jaké jsou příznaky?