reklama
CNN Prima News epidemie

epidemie

Výpis příspěvků ke štítku „epidemie“

Sledujte ŽIVĚ: Bude se kvůli novým mutacím zpřísňovat? Situaci hodnotí Roman Prymula

Počty případů covidu v Česku v posledních týdnech opět mírně stoupají. Přibývá také nakažených mutací delta. Světem se šíří i nová varianta koronaviru. Lambda, jak je označována, opět vyvolává obavy. Vyskytla se navíc už i v Česku. Hrozí zpřísnění opatření? A budou stačit dvě dávky očkování? Na CNN Prima NEWS odpoví epidemiolog Roman Prymula.

Epidemie opět zrychluje: Přibylo téměř 300 nakažených, nejvíce za poslední měsíc

Ve středu přibylo 279 případů, v mezitýdenním srovnání víc než dvojnásobek. Více případů testy odhalily naposled 8. června. Incidenční číslo je nově na hodnotě 10 a po třech dnech poklesu stouplo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Jeho hodnota je 1,2, což značí zrychlování epidemie. Z krajů je na tom nejlépe Karlovarský či Ústecký, naopak nejhorší čísla vykazuje Praha.

Epidemioložka: Stačí, aby neočkovaný prošel kolem člověka s delta mutací a nakazí se

Epidemiologové a lékaři z celého světa mají obavy z mutací covidu, které sužují mnohé země. Vrásky jim dělají především varianty delta a nově i lambda. „Stačí, aby člověk s variantou delta prošel kolem neočkovaného. V okamžiku se nakazí,“ varuje epidemioložka Alexandra Bražinová. Podle vědců z německého institutu Roberta Kocha je nutné, aby se proočkovalo více lidí, než se předpokládalo.

Hrozí kolaps nemocnic, umírat budou i očkovaní, varuje slovenský infektolog

Očkování je jediná cesta ven z covidové pandemie. Jinak hrozí třetí vlna, která způsobí kolaps nemocnic, kvůli čemuž dojde ke zbytečnému umírání i očkovaných lidí. Na Facebooku to napsal známý slovenský infektolog Peter Sabaka. Proočkovanost Slováků zaostává za průměrem Evropské unie, ministr financí a expremiér Igor Matovič proto chystá pro očkované finanční odměny.

V Praze je covidu nejvíce ze všech krajů, pravidla by měla podle tabulek zpřísnit. Jak?

Epidemická situace v Praze se zhoršuje. Za poslední týden testy odhalily 356 nových případů nákazy koronavirem. V přepočtu na 100 000 obyvatel tak nyní připadá 27 nakažených. Situace je v tomto směru v metropoli nejhorší ze všech krajů ČR. Podle vládních balíčků pro rozvolnění by tak pro Prahu měla platit přísnější opatření než pro zbytek republiky, přestože se s restrikcemi zatím vyčkává. Jak by to Pražanům zkomplikovalo život?

Šmucler o řízení epidemie: Na krizovém štábu několikrát zaznělo, že musíme lidi strašit

Lidem je potřeba říkat pravdu. Když se naočkují, a řeknete jim, že je to stejně k ničemu, nejspíš se nikdo očkovat už nepůjde. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Politici podle něj veřejnost účelově děsí a mají ji za „nedisciplinovanou bandu“. „Češi tam, kde to dávalo smysl, disciplinovaní byli,“ řekl Šmucler.

reklama