CNN Prima News epidemie

epidemie

Výpis příspěvků ke štítku „epidemie“

Covid vezme zpátečku, nebude tak zle. Velký problém je ale nedostatek léků, varuje imunoložka

Na současný nedostatek léků nejsme zvyklí. Nepamatuji si, že by kdykoliv chyběl penicilin, je to zcela ojedinělé. Tak se k situaci omezeného dovozu léčiv vyjádřila imunoložka Blanka Říhová, která byla hostem pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Zmínila také, že se v případě další vlny covidového onemocnění bude jednat o „běžnou podzimní virózu“. Lidé prý již ve střehu před virem být nemusí. Podle jejích slov „bere covid zpátečku“.

Na trh se dostaly nebezpečné oční kapky. Hrozí oslepnutí, varování vydaly i české úřady

Minimálně tři oběti si vyžádala bakteriální epidemie, která souvisí s používáním očních kapek. Podle informací amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) úřady ke 14. březnu evidovaly 68 pacientů. Většina nemocných užívala kapky EzciCare nebo umělé slzy společnosti Delsam Pharma. Ačkoliv jsou výrobky volně prodejné v USA a v Evropské unii se neprodávají, Státní zdravotní ústav (SZÚ) před jejich užíváním varuje i Čechy. Mohli si je pořídit v zahraničí nebo na internetu.

Další epidemie může být za rohem, varuje Červený kříž. Jak se poučit z covidu?

Žádná přírodní katastrofa si v historii nevyžádala tolik obětí, jako pandemie koronaviru. Počet obětí se celosvětově odhaduje na 6,5 milionu. Ve své zprávě to uvádí Mezinárodní Červený kříž (IFCR). Generální ředitel humanitární organizace navíc varoval, že další epidemie může být za rohem a svět na ni není připraven. Představil proto sadu doporučení, kterými by se státníci měli řídit, aby dopady budoucí katastrofy eliminovali. O jakou pandemii by mohlo jít, představitel IFCR nespecifikoval.

Jedna vakcína na covid i chřipku bude už příští rok. Chlíbek upozorňuje i na přeočkování

Očkování proti covidu bude podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka zřejmě potřeba každý rok před očekávanou sezonou. V roce 2023 by už mohla být dostupná kombinovaná vakcína proti koronaviru a chřipce, řekl. Očkovat se v ČR začalo před dvěma lety 27. prosince, dosud vakcinaci podstoupilo asi 65 procent populace. V současné době se podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba vyjednává o rozložení již objednaných dodávek vakcín, které mají do ČR přijít příští rok, do více let.

PŘEHLEDNĚ: Epidemie respiračních nemocí udeřila. Jak poznat RS virus od chřipky či covidu?

Českem se šíří vlna respiračních infekcí. Za poslední týden počet nakažených stoupl o více než třetinu. Takzvaný RS virus trápí hlavně dětskou část populace. Ministerstvo zdravotnictví mluví také o epidemii chřipky. K tomu Státní zdravotní ústav (SZÚ) čeká růst počtu případů covidu. Jak správně rozeznat RS virus, chřipku a COVID-19? Redakce CNN Prima NEWS připravila seznam nejběžnějších příznaků.

Imunoložka: Dřív jsme prskali a nic se netestovalo. Smolař dostane RS vir, chřipku i covid

Česko je na prahu epidemie. V současné době se podle imunoložky a mikrobioložky Blanky Říhové mohou lidé nakazit třemi typy virů: chřipkou, covidem a RS virem. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedla, že pokud má někdo smůlu, může být infikován všemi. Následně přiblížila, kteří lidé jsou nejvíce ohroženi, a vysvětlila, proč je nyní infekčnost RS viru tak vysoká.