
Policie pátrá po seniorce z Prahy. Nemá u sebe léky, trpí demencí a ve městě se nevyzná
Plošné očkování dětí proti nemoci COVID-19 od pěti let věku nebylo správným rozhodnutím. Na základě nových poznatků a dat to prohlásil ředitel Dánského zdravotnického úřadu Søren Brostrøm. Dánsko přehodnotilo některá zdravotní doporučení a v případě dalších vln onemocnění přislíbilo, že bude doporučovat očkování mnohem opatrněji.
Počty případů koronaviru v Česku rostou třetí týden v řadě, tempo nárůstu zrychluje. V uplynulých sedmi dnech evidují statistiky ministerstva zdravotnictví téměř 3 300 nových případů covidu, v mezitýdenním srovnání zhruba o 1 100 víc. Třetí týden po sobě se tak zvýšilo i incidenční číslo, na 100 tisíc obyvatel nyní připadá 31 nakažených, před týdnem to bylo 20. Za nárůstem počtu nových případů je nakažlivější varianta BA.5, která postupně vytěsňuje omikron.
Přestože léto ještě oficiálně nezačalo, odborníci a politici už přemýšlí nad příchodem podzimu a s ním souvisejícím rizikem opětovného vzedmutí koronavirové epidemie. Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach navrhl několik opatření, která by mohla v chladnějších měsících vstoupit v platnost. Patří mezi ně i kuriózní pravidlo pro nošení ochrany dýchacích cest.
Evropská komise nakoupí asi 110 000 dávek vakcíny proti opičím neštovicím. O podpisu smlouvy s dánskou farmaceutickou společností Bavarian Nordic informovala eurokomisařka pro zdravotnictví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidisová. Jde o první případ, kdy peníze z unijního rozpočtu jsou používány přímo na nákup vakcín. Očkovací látka bude dostupná pro členské země sedmadvacítky, Norsko a Island.
Za posledních sedm dní přibylo v Česku 1 804 nových případů koronaviru, to je skoro o 500 víc než o týden dříve. Pokles počtu potvrzených nákaz, který trval od začátku března, se tak zastavil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. O zrychlování epidemie svědčí i rostoucí incidenční a reprodukční číslo. Dál ale klesá počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích. Současných 90 hospitalizovaných je nejméně od začátku loňského září.
Počty nakažených koronavirem v České republice od konce března klesají, ale Státní zdravotní ústav (SZÚ) nyní upozorňuje, že se v tuzemsku vyskytly nové typy omikronu s označením BA.4 a BA.5. Těmto subvariantám se v poslední době „daří“ především v Portugalsku, Jihoafrické republice nebo Indii.
Epidemii opičích neštovic v Česku je potřeba „opouzdřit“, aby se neroznesla do další části populace. V Novém dni na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula. Podotkl, že pokud se nepodaří šíření nového typu neštovic zastavit, museli bychom uvažovat o očkování. A jelikož staré vakcíny mají časté nežádoucí účinky, považuje Prymula tento scénář za zbytečný.
Opičí neštovice se dál šíří západními zeměmi. Nákazu již potvrdily Velká Británie, Německo, Španělsko, Itálie, Francie, USA, Kanada či Austrálie. Do Česka se zatím virové onemocnění nedostalo. Virolog Jiří Černý ve vysílání CNN Prima NEWS klidnil veškeré obavy. Poukazoval mimo jiné na malou pravděpodobnost případné nákazy a na fakt, že i v Africe je smrtnost u opičích neštovic poměrně nízká.
Případů opičích neštovic ve světě přibývá, vyskytly se již nejméně ve 12 zemích. A přestože se nejspíše není třeba bát epidemie, opatrnosti není nikdy dost. Přenos ze zvířat na člověka je sice obtížný, ale není nemožný. Stejně jako další komunitní šíření. Jak jsou ale v bezpečí kočky a psi, kteří s lidmi žijí ve společné domácnosti? A hrozí přenos opičích neštovic od domácích mazlíčků na jejich páníčky a paničky?
KLDR přiznala za pátek 21 nových obětí po nákaze koronavirem a 174 440 nově infikovaných lidí. Podle státní agentury KCNA je v karanténě s příznaky 280 810 lidí. Severokorejský vůdce Kim Čong-un epidemii označil za velkou katastrofu.
Epidemie koronaviru v Česku výrazně zpomalila. Za posledních sedm dní odhalily laboratoře 3 886 případů, což je o polovinu méně než o týden dříve. Ani v jeden den počet nově nakažených nepřekročil tisícovku. To se stalo naposledy loni v září. Klesá ale také zájem o testy, které už od minulého čtvrtka pojišťovny hradí jen se žádankou od lékaře. V nemocnicích je poprvé od října s covidem méně než 300 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Vrchní švédský epidemiolog Anders Tegnell si po propuknutí pandemie koronaviru nakreslil na záda terč. Na rozdíl od mnoha ostatních zemí zvolil zcela odlišnou strategii v boji proti nevyzpytatelné nákaze a vysloužil si za to tvrdou kritiku. Obzvláště když zpočátku slavily úspěch státy, které se covidu postavily tvrdě a zavedly plošné uzávěry. „Suďte mě za rok,“ prohlásil před dvěma lety švédský „Prymula“.