reklama

Utrpení zvířat na Youtube? Tisíce videí zobrazují týrání, nová stále přibývají

Ochránci odhalili více než dva tisíce videí zobrazujících týrání zvířat.
Zdroj: Pixabay

Zvířeckoprávní organizace Lady Freethinker odhalila během svého loňského vyšetřování na platformě Youtube více než dva tisíce videí, které zobrazují psí a kohoutí zápasy, mučení zvířat či jejich pojídání zaživa. Navzdory tomu, že taková videa porušují pravidla stanovené samotnou platformou, videa nejsou po nahlášení stahována, ale naopak další přibývají.

reklama

Více než jedna miliarda zhlédnutí na 146 kanálech s 30 miliony sledujících. S takovým závěrem přišli ochránci zvířat po investigaci na populární platformě pro sdílení videí. 2 053 videí zobrazujících týrání divokých i domácích zvířat, které organizace definuje jako úmyslné ubližování pro zábavu. Záběry zachycují zápasy, lov se psy, pojídání chobotnic zaživa, umírající opice v řetězech, ale i falešné záchrany psů a koček z blízkosti krokodýlů či hadů.

/ fotografií

Letos v únoru se ochránci k vyšetřování vrátili a zjistili, že z původních videí bylo asi 180 staženo – dalších 594 nových však na platformě přibylo. Všechna závadná videa byla již loni investigátory nahlášena. Youtube přitom přidávání podobných videí zakazuje ve svých pravidlech. Ochránci upozorňují i na to, že mnohé praktiky, jako je například lov se psy či kohoutí a psí zápasy, jsou v mnoha státech zakázány zákonem. Podle údajů organizace by videa v případě monetizace mohla samotné platformě vydělat více než 12 milionů dolarů za reklamy. Na dalších 15 milionů by si přišli tvůrci videí.

„Pokyny pro komunitu Youtube zakazují jakýkoli násilný nebo brutální obsah, jehož cílem je diváky šokovat nebo znechutit, a to včetně nadbytečného působení bolesti zvířatům. Videa a komentáře nahlášené naší komunitou, které tyto zásady porušují, běžně odstraňujeme. Můžeme navíc vymazat účty uživatelů, kteří porušují naše pokyny zásadně nebo soustavně, k čemuž v mnoha případech přistupujeme,“ uvedla Alžběta Houzarová, šéfka komunikace české a slovenské pobočky Googlu, pod který platforma spadá.

Organizace Lady Freethinker kvůli nedostatečnosti kontroly zároveň spustila i petici směřovanou právě na vedení platformy, aby inovovalo mechanismy na odhalování týrání zvířat ve videích a taková videa okamžitě odstraňovalo. „Youtube musí lépe kontrolovat a odstraňovat veškerá videa, která porušují jeho vlastní pravidla a standardy, upozorňovat místní strážce zákona na nelegální obsah a trestat kanály jejich pozastavením či zrušením,“ prohlašuje Nina Jackelová, prezidentka organizace.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Jan Hamáček

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství

  • Aktualizováno

Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února, sdělil ve středu večer vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii koronaviru platil do konce března. Části opozice ale záměr požádat o prodloužení nouzového stavu nelíbí. Dala by přednost tomu, aby vláda vyhlásila nouzový stav nový.

Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Česko si chce rychle „půjčit“ vakcínu proti covidu od ostatních států Evropské unie
Senát chce svázat restrikce s pandemickou pohotovostí, jinak by byly bez kontroly
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama