Migrační apokalypsa v Ceutě: Z ulic se staly toalety, objevilo se i rabování. Místní mají strach

Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst

  • Ceuta čelí humanitární krizi

  • Tisíce lidí přespávají přímo v ulicích

  • Obchodníci raději své provozovny uzavřeli

Více
ČTK
Jiří Masojídek
  • Akt. 31. čvc 2026, 19:31
  • • 31. čvc 2026, 17:15

  • Španělská exkláva Ceuta bojuje s extrémním náporem migrantů ze sousedního Maroka. Ulice jsou plné lidí, kteří nemají kam jít, obchody jsou zavřené a místní neopouštějí své domovy, když nemusí. Město na severu Afriky teď žije v provizoriu, které nikdo neplánoval a ze kterého zřejmě nepovede jednoduchá cesta ven. Španělská vláda nicméně v pátek večer oznámila, že se téměř všichni z 50 000 migrantů vrátili zpět do Maroka.

    Centrum Ceuty se během pár dní proměnilo v improvizovaný uprchlický tábor. Web New York Post popisuje „apokalyptické scény“, které by člověk čekal spíše tam než ve španělském městě: lidé spí v parcích, na chodnících, u zdí domů. Fontány, které jindy zdobí náměstí, teď slouží jako jediná dostupná umyvadla. Veřejné toalety chybí, mnoho lidí tak vykonává potřebu přímo na ulici.

    Zástupce místních příslušníků Civilní gardy Rachid Sbihi to shrnul jednoduše – jde o vážnou humanitární krizi, která zahrnuje tisíce lidí, včetně dětí bez doprovodu, kteří nemají kde spát. Posily do města sice dorazily, ale podle něj stíhají jen ošetřovat zraněné a rozdávat základní pomoc. Dostat desetitisíce lidí z ulic není v jejich silách.

    ČTĚTE TAKÉ: Masivní příval migrantů: Hranice se zhroutila. V Ceutě vládne chaos, přiznávají Španělé

    Majitelé obchodů se zabarikádovali

    Obchodníci v centru raději nezvedají rolety. Majitelka obchodu s dámským oblečením Enrique Serrano řekla agentuře Reuters, že odpoledne neotevře, protože situace je extrémně napjatá a prioritu má ochrana jejího byznysu a rodiny. Podle jejích slov trvalo prolomení hraničního plotu jen pár minut, pak se ulicemi začaly valit tisíce lidí.

    Ulice Ceuty jsou plné migrantů, ukazuje video z projíždějícího auta:

    Další obchodníci se podle stejného zdroje začali organizovat na vlastní pěst – ne proto, že by chtěli si hrát na hrdiny, ale proto, že nevěří úřadům, že situaci zvládnou. Některá videa zachycují i údajné rabování obchodů. O hlášených případech potyček či krádeží informuje také deník El País. Běžný denní režim obyvatel Ceuty se rozpadl doslova ze dne na den.

    Mnoho migrantů dorazilo podle španělské stanice RTVE pouze v plavkách, bez jídla a peněz. „Je to jako apokalypsa. Všude vlny lidí. Můžete vidět tolik lidí, jak se potulují městem,“ vylíčil situaci podnikatel José Carlos Lara. Majitel restaurace v centru města, který si přal zůstat v anonymitě, mluví o strachu. „Firmy jsou zavřené, obchody jsou zavřené, protože když otevřete, hned se zaplaví lidmi. Bojíme se. Ulice jsou přeplněné. Nejsou zavedena žádná opatření. Každý je sám za sebe. Neposkytují nám žádnou pomoc,“ popsal pro RTVE.

    Ne všichni ve městě na nastalou situaci reagují stejně. Část obyvatel nosí migrantům jídlo a vodu, jiní zamykají brány a stěžují si, že jim davy cizích lidí spí na zápraží. Stanice RTVE také odvysílala záběry hořících aut na marocké straně hranice – důsledek nepokojů, které vznikly v obrovském davu valícím se na španělské město.

    Armáda dorazila

    Prezident enklávy Juan Jesús Vivas mluví o „situaci humanitární a sociální nouze“. Do města zatím dorazila armáda, která má pomoct přetížené Civilní gardě – ne však s udržováním klidu ve městě, ale s ochranou hranice.

    Migranti se do Ceuty nejčastěji snaží doplavat z marockého města Fnideq, odkud je to přibližně pět kilometrů. Jiní vyrážejí z nedalekého Belyounechu, odkud je cesta po moři ještě kratší. Lidé, kteří se do Ceuty dostanou, často bývají okamžitě vráceni do Maroka. Ti, kteří zůstanou v přijímacích centrech, mohou podat žádost o azyl, již posuzují španělské úřady.

    V pátek večer španělské ministerstvo vnitra oznámilo, že se téměř všichni z 50 000 migrantů, kteří se ve čtvrtek dostali z Maroka do Ceuty, během dne vrátili zpět. Deník El País informoval, že je potvrzeno, že k páteční šesté hodině večerní se do Maroka vrátilo nejméně 48 300 osob.

    MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Probudila se a začala křičet. Nad postelí ženy v Hradci stál cizí muž a pozoroval ji