
Fiala se dopustil kiksu. Ekonom volá po zvýšení normativů za bydlení, jak by pomohly?
Šéf hnutí SPD Tomio Okamura se veřejně omluvil europoslanci Tomáši Zdechovskému a jeho bývalému kolegovi Pavlu Svobodovi (oba KDU-ČSL) za své lži ohledně hlasování o uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů. Omluvu mu nařídil pražský městský soud již v dubnu. Opoziční poslanec přitom na Facebooku využil mnoho nástrojů, aby omluvu co nejlépe skryl. Zdechovský v reakci na to Okamuru označil za chudáka.
Další náročný den v oblasti migrace za sebou mají jihomoravští policisté. Strážcům zákona se v úterý podařilo zajistit celkem 74 převážně syrských migrantů a tři převaděče. V jedné dodávce se tísnilo 33 osob, včetně žen a dětí. Další dvě vozidla s převaděči zastavili dálniční policisté až v Kraji Vysočina.
Dopravní podnik Ostrava (DPO) zaměstnal prvního ukrajinského utečence jako řidiče autobusu. Muž s dlouholetou praxí, který do Česka uprchl před ruskou invazí, nastoupil již na začátku srpna. Po něm by se ještě v létě měli do provozu zapojit i další dva řidiči z Ukrajiny. Podle šéfa dopravního podniku je věc výhodná pro obě strany.
Příběh ruského studenta Artema Safronova (22), který ještě nedávno pobýval v České republice, ukazuje, jak ozbrojený konflikt na Ukrajině zasahuje obyčejným lidem do života. Poté, co Safronovi neprodloužili v ČR vízum, odletěl do Mexika, odkud se dostal do USA. Tam žádá o azyl a pracuje načerno. Jak ale sám přiznává, vše je lepší než návrat do Ruska.
Itálii opět zaplavují migranti ze severní Afriky. Během víkendu se tam vylodilo na dva tisíce lidí. Nejvíc na ostrově Lampedusa, který leží na půl cesty mezi africkými a italskými břehy. Podle italských úřadů přivezly lodě neziskových organizací od začátku roku do Itálie už 34 tisíc migrantů, což je o třetinu víc než loni.
Maďarská hranice z jihu je v obležení migrantů, kteří se chovají agresivně a jsou ozbrojeni, uvedl tamní ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko proto zřizuje novou pohraniční stráž.
Zadržených migrantů na českém území velmi rychle přibývá. Meziroční nárůst se pohybuje kolem 75 procent. Jen o prvním červencovém víkendu zadrželi policisté téměř dvě stě běženců, což je absolutní rekord. Uprchlíci stále častěji volí jinou taktiku – nesnaží se překročit hranici ukrytí v kamionu, nýbrž se vydávají na cestu pěšky.
Češi jsou méně ochotní pomáhat ukrajinským uprchlíkům, ukazuje nový průzkum agentury STEM. Jedním z důvodů je strach ze zhoršení životní úrovně. Z výsledků ovšem také vyplývá, že podpora válčících stran mezi Čechy zůstává v podstatě neměnná. Analýza porovnala nálady společnosti ve vztahu k ruské invazi na Ukrajině od konce března do poloviny června.
V Zařízení pro zajištění cizinců Balková na Plzeňsku došlo v úterý večer ke vzpouře zhruba 30 zadržených cizinců. Ti se měli v budově zabarikádovat a vyhrožovat, že ji zapálí. Se zprávou přišel web Krimi – Plzeň. Na místo dorazila zhruba stovka strážců zákona včetně policejního vrtulníku. Iniciátoři vzpoury se nakonec vzdali.
Britský premiér Boris Johnson při návštěvě Rwandy nevyloučil, že Londýn bude posílat ilegální ukrajinské uprchlíky do této africké země. Podle Johnsona mají Ukrajinci dostatek možností, jak se dostat do země v souladu s právem. Jeho přístup pobouřil mezinárodní organizace.
Osmnáct migrantů původem z Afriky zemřelo při pátečním hromadném pokusu dostat se do španělské enklávy Melilla. Podle agentury AFP o tom informovaly marocké úřady. Předchozí bilance marockého ministerstva vnitra hovořila o smrti pěti migrantů na hranicích.
Uprchlíci budou dostávat sledovací elektronické náramky, aby se během azylového procesu nepokoušeli zmizet a museli se pravidelně hlásit úřadům. Toto kontroverzní opatření chce na zkoušku zavést Velká Británie. Vláda premiéra Borise Johnsona chce dát náramky všem, kteří zvolili „nebezpečný nebo zbytečný“ způsob cesty do Spojeného království. Proti tomuto kroku se vyrojila nemalá vlna nevole. Odpůrci upozorňují, že britský kabinet staví migranty na úroveň zločinců.