jaro

Výpis příspěvků ke štítku „jaro“

Nejhorší katastrofa za 80 let. Kvůli povodním v Kazachstánu bylo evakuováno sto tisíc lidí

V Kazachstánu si povodně způsobené jarním táním vynutily evakuaci více než 96 tisíc obyvatel, z toho téměř třetinu, 31 tisíc, představují děti, uvedl ve středu podle kazachstánského portálu Tengrinews.kz Sajpaš Jerasyl z ministerstva pro mimořádné situace. S nasazením vrtulníků se podařilo zachránit 2 823 lidí, včetně 865 dětí, dodal.

V Česku padaly rekordy, bylo i 24 stupňů. Bez prachu ze Sahary by bylo ještě tepleji

V Česku druhý den po sobě padaly teplotní rekordy, v sobotu je zaznamenalo 46 ze 165 stanic měřících alespoň 30 let. V Plzni na dvou stanicích bylo víc než 24 stupňů Celsia. Teploty byly velmi vysoké právě na jihozápadě Čech i díky velmi nízké vlhkosti. Na sociální síti X to napsal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nenaplnila se tak možnost, že by sobota byla s teplotou 25 stupňů a vyšší prvním letním dnem letošního roku, teploty totiž snížil saharský prach v ovzduší.

Česko čeká mimořádně teplý den, platí však výstraha před větrem. Jak bude na Velikonoce?

V Česku budou po celou středu napříč zemí panovat vysoké teploty, očekávají odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do večera je v platnosti výstraha před silným větrem, a to nad Moravou a východem Čech. Už ve čtvrtek ale dorazí studená fronta, která přinese ochlazení. Na Velikonoční svátky můžeme podle expertů očekávat návrat teplého počasí.

Počasí jako na houpačce. Po dvacítkách přijde teplotní šok, někde má dokonce sněžit

Víkend přinese roztodivné počasí. Po sobotě přijde teplotní pád, kdy hodnoty klesnou až o deset stupňů. Na většině území se rovněž vyskytnou i přeháňky, někde dokonce smíšené či sněhové. Chladnější počasí bude podle meteorologů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pokračovat i v pondělí, ale od úterý se zase začne oteplovat. Zároveň vysvětlili, co za prudkou změnu může.