reklama

Jeden ťukanec, nespočet vrásek a šedivých vlasů. Kolik stojí oprava vozu formule 1?

Pravděpodobně nejvýraznějším okamžikem poslední velké ceny formule 1 na okruhu v italské Imole byl střet Valtteriho Bottase s Georgem Russellem. Zvláště vůz finského pilota měl po nehodě na první pohled k provozuschopnosti daleko. Mechanikům týmu Mercedes začala pořádná šichta a účet německé stáje zažil odchod nemalého množství peněz, což je v sezoně přiškrcených rozpočtů značná komplikace.

reklama

George Russell ve Williamsu stíhal Valtteriho Bottase a jelikož za ním byl vzdálený méně než jednu vteřinu, mohl využít systém DRS, díky kterému jeho vůz ještě zrychlil. Brzy se dostal na úroveň Finova Mercedesu a rozhodl se ho předjet z pravé strany. Jenže prostoru bylo málo, a tak se pravým předním kolem ocitl na trávníku. Russellův monopost šel okamžitě do smyku a narazil do formule soupeře. Oba piloti ve vysoké rychlosti zamířili do bariéry a Grand Prix Emilie Romagny pro ně skončila.

Z kolize na okruhu Imola vinil jeden druhého. Poté, co se oba vozy ocitly ve značně pošramoceném stavu v „kačírku“, vyskočil Russell z kokpitu a vyrazil Bottase plesknout rukou do helmy. Jezdec Mercedesu odvětil vztyčeným prostředníčkem a poté médiím řekl, že Russellův manévr nedával žádný smysl.

Každopádně po incidentu zůstaly dvě poškozené formule a především kondice Bottasova černého Mercedesu byla velmi špatná. Nejvíce nešťastní z pohledu na zničený monopost museli být mechanici německého týmu a jejich šéf Toto Wolff. Bylo zaděláno na nové vrásky a šedivé vlasy. Oprava stála hodně práce a ještě více peněz.

Podle webu Motorsport.com dokonce až 1,39 milionů dolarů, tedy téměř 30 milionů korun. Speciálně Mercedes patří mezi nejbohatší – ne-li nejbohatšího – hráče formule 1 a v předchozích letech by z finančního pohledu nebyla podobná nehoda až zas takový problém.

Jenže v tomto roce musí týmy dodržet nový výdajový strop. Tento strop se nyní nachází ve výšce 145 milionů dolarů a v dalších sezonách postupně klesne až na hladinu 135 milionů dolarů. Budget se týká nákladů na vývoj auta pro další rok, ale také provozu monopostu a jeho oprav v této sezoně.

Každý zbytečný extra výdaj – jako v případě vyspravení vozu Bottase – je tak znát více než kdy jindy. Utrácení si momentálně vyžaduje promyšlenější strategii, a to zvlášť v případě Mercedesu, který se dříve nemusel v rozhazování příliš brzdit, díky čemuž od roku 2014 nepřetržitě vládl Poháru konstruktérů. Z představy vícera podobných bouraček s velkými škodami se jistě Wolffovi a spol. nedělá dobře.

Každá „zraněná“ součástka totiž bolí týmový rozpočet poměrně zásadně, jak je jasné níže.

Přibližná cena vybraných součástí vozu formule 1

  • Pohonná jednotka: 7,5 milionu dolarů (160 milionů korun)
  • Karbonový monokok: 1,2 milionů dolarů (26 milionů korun)
  • Převodovka: 1 milion dolarů (21 milionů korun)
  • Přední a zadní křídlo plus „čumák“: 500 000 dolarů (10,5 milionu korun)
  • Volant: 90 000 dolarů (1,9 milionu korun)
  • Kotoučové brzdy: 50 000 dolarů (1 milion korun)
  • Sada pneumatik: 5 000 dolarů (100 000 korun)

Tagy:
Mercedes rozpočet škody incident motorismus sport Valtteri Bottas Toto Wolff formule 1 George Russell

Hlavní zprávy

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama