
Douglas EXKLUZIVNĚ z Karlových Varů: Je radost tady být a vzdát hold Miloši Formanovi
V posledních letech se v Česku zdvojnásobil počet stacionárních a úsekových radarů, které nejenže varují před překročením rychlosti, ale stávají se významným zdrojem příjmů pro mnohé obce. Zatímco v Německu, Rakousku či na Slovensku je měřicí technika převážně nastavena s důrazem na bezpečnost, české radary často fungují spíše jako „stroj na peníze“. Existuje ale i morálně přijatelné řešení: legální radarové detektory, například od české firmy Genevo, umožňují řidičům vědět s předstihem o aktuálně měřeném úseku, bez porušení zákona.
Itálie, Chorvatsko, Řecko. Letní stálice, které letos opět vedou žebříčky oblíbenosti. A polovina Čechů se tam opětovně chystá. Jenže styl, jakým si dovolenou zařizují, se mění. Většina lidí si vše plánuje sama, a to od ubytování přes vstupenky až po způsob, jak budou platit. A právě teď je nejlepší čas využít placení mobilem a další Visa technologie, která zajišťují, že vaše údaje zůstanou chráněné i na nejrušnějším tržišti v Neapoli.
Stačí dosavadní výdaje do obrany, nebo by do ní měla ČR investovat více peněz? Třetina Čechů si myslí, že do obranného rozpočtu není třeba více než aktuální dvě procenta HDP. Další třetina si ovšem stojí za názorem, že by se mělo investovat více – někteří se nebrání ani pěti procentům HDP, po kterých volá NATO. Vyplývá to z exkluzivního výzkumu analytického ústavu STEM pro redakci CNN Prima NEWS. Na opačné straně názorového spektra pak stojí 19 procent lidí, kteří výdaje na obranu považují za zbytečnost a prostředky by přesunuli jinam.
Když humanitární pomoc ořežete na minimum, vím, kolik smrti to v praxi bude znamenat, prohlásil na debatě s českým komisařem Jozefem Síkelou (STAN) miliardář Bill Gates. V úterý spolu v Evropském parlamentu mluvili o humanitární pomoci a dodávání vakcín do rozvojových zemí. Redakce CNN Prima NEWS sledovala debatu na místě.
Devět z deseti Čechů si sice něco spoří, ale skoro třetina by při výpadku příjmu nepřežila ani měsíc. Ukázal to loňský Index finančního zdraví Čechů, který zpracovala Česká spořitelna spolu se Sociologickým ústavem AV ČR a portálem Evropa v datech.
Experti na školství většiny politických stran debatovali v úterý o dalším směřování českého vzdělávání. Nejvíce emocí vyvolávala diskuze o financování školství či platech učitelů. Jan Berki ze STAN si v té chvíli rýpl do koaličního partnera. „ODS se snaží výrazně přiškrcovat peníze,“ tvrdil razantně v diskuzi, kterou uspořádala expertní organizace Učitel naživo. Někdejší ministr školství za ANO Robert Plaga zase kritizoval současného šéfa rezortu Mikuláše Beka (STAN) nejen kvůli převádění platů nepedagogických pracovníků na obce. „Myšlenka za jedna, Bekovo zpracování za pět,“ udeřil.
Od premiéry kultovního českého seriálu Chalupáři letos uplyne už 50 let. Příběh o cholerickém důchodci Evženu Humlovi, který se rozhodne prožít podzim života na venkově, baví už několik generací. Jak se od té doby proměnila obec, kde se většina děje natáčela?
Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš se v úterý ve Sněmovně od řečnického pultu omluvil manželce ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) Haně Malurové za svá slova z 29. listopadu 2023. Ve Sněmovně o ní tehdy hovořil v souvislosti s údajným tunelováním rozpočtu Opavy.
Hnutí STAN před volbami ve svém programu slibuje pevné ukotvení výdajů na domácí bezpečnost, a to minimálně ve výši jednoho procenta HDP. Zároveň chce více peněz pro vojáky i hasiče. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl předseda STAN Vít Rakušan. Z ODS od místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka jsou rozpočtové automaty zhoubou. Podobně to vidí i experti z Národní rozpočtové rady – návrhy prý vytvoří větší tlak na rozpočet a žádný ministr si nebude chtít vytáhnout tzv. Černého Petra.
Americké Harvardově univerzitě byla pozastavena možnost přijímat zahraniční studenty, přičemž ti stávající budou muset přestoupit na jiné univerzity. V dopise zaslaném univerzitě a zveřejněném na síti X to oznámila ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová. Podle vyjádření univerzity je toto rozhodnutí nezákonné.
Začalo „porcování medvěda“ – vyjednávání o evropském rozpočtu. Část peněz by se mohla „škrtnout“ zemědělcům, varuje Agrární komora. „Bez jasné a chráněné rozpočtové linie na podporu zemědělského rámce EU hrozí, že se evropská zemědělská politika zhroutí jako domeček z karet,“ napsalo v úterý evropské sdružení velkých zemědělců Copa-Cogeca. Hlavní problém je v systému přerozdělování peněz, říkají menší zemědělci.
Zástupci středních odborných učilišť si stěžují oprávněně, že jsou ve školském systému až na poslední koleji, uvedla pro CNN Prima NEWS členka sněmovního školského výboru Renáta Zajíčková (ODS). Situaci vnímá jako příznak selhání systému, který může přinést výdaje navíc. Plánované slučování oborů naopak vnímá jako vhodný krok. Poslankyni Janě Berkovcové (ANO) vadí stereotypní vnímání „učňáků“ jako méněcenných. „Musíme změnit představu, že gymnázium nebo maturitní obor je jediná správná cesta,“ tvrdí. Poslanec Zdeněk Kettner (SPD) zmínil, že by ministerstvo mělo v této otázce více kooperovat s průmyslníky a obchodníky.