Jeden z těch vyvolených: Z Adiho se zvedl žaludek i nejotrlejší psí záchranářce

Práce zvířecích záchranářů, kteří pomáhají v místech, kde je psů téměř jako lidí, je takovou Sophiinou volbou. Členové a dobrovolníci organizace Heart for Romanian dogs z. s. pravidelně při svých cestách do Rumunska navštěvují tamní děsivé státní útulky, odkud vybírají pejsky, které převezou do tamního soukromého azylu, kde o ně bude postaráno. Buď se vyberou přímo při výpravě, a potom se čeká cca pět týdnů po očkování, než mohou odejít, nebo se naočkují dopředu a potom se během cesty rovnou převezou do azylu. Průměrně jde vždy jen o pár vyvolených. Tři, maximálně patnáct šťastlivců.

Za rok to ale dělá i stovku zvířat. Azyl bohužel není nafukovací a tito pejsci nesmí být nemocní, aby zde neohrozili jiné psy. Výběr je tedy jasný – žádná nakažlivá nemoc, nesmí být agresivní vůči lidem nebo psům (nebylo by je možné adoptovat) a nesmí se příliš bát.

Takoví psi totiž pravděpodobně zůstávají do konce života v azylu, kde seberou možnost na záchranu dalšímu. Je to kruté a ne každý by to zvládl, ale když vybíráte z 600 psů v jednom jediném státním útulku, je tato Sophiina volba nezbytná – praktická stránka věci, počty a čísla. Je ale jasné, že i záchranářky jsou „jen“ lidé a do jejich výběru vcházejí i emoce.

Jedním z těch „vyvolených“ je Adi

Adi se nacházel v zadní části útulku a bylo štěstí, že vůbec vstal a vylezl z boudy právě v momentě, když šli záchranáři kolem, jinak by si ho ani nevšimli. Spousta psů ve státním útulku je agresivních, postupně zde doslova zešílí, a není tak možné chodit do kotců a prozkoumávat jednotlivé boudy zblízka. „Při několikáté návštěvě státního útulku už většinou tolik nevnímáte intenzivní smrad a špínu, respektive vám není tak špatně od žaludku jako poprvé, ale při pohledu na Adiho se zvedal žaludek i nejotrlejší rumunské záchranářce a udělalo se jí mdlo,“ popisuje první setkání s Adim Michaela Seifertová, členka organizace Heart for Romanian dogs.

Adimu z těla trčel doslova kus masa, který za sebou táhl, když z posledních sil šel. Měl ohromný nádor v břiše. U tohoto pejska se udělala výjimka, nejel do azylu, ale ihned na veterinu na operaci. Naštěstí nevykazoval žádné symptomy místní nejobávanější nemoci – psinky – a rovněž testy mu dopadly negativně. Po operaci byl převezen do karantény v azylu, kde s ním několik dní místní pečovatelé bojovali, protože jeho hlavním denním programem byla snaha si i přes trychtýř za každou cenu vytahat stehy z břicha. Nepodařilo se. Dnes už je Adi zdravý. Sice to pořád není žádný model, musí se dát do formy, aby se mu zlepšila srst a kůže, a to chce čas, ale už i tak hezky prokoukl a je to přátelský hafan navzdory tomu, co vše si prožil. Má to smysl...

Andělská dodávka Heart for Romanian dogs z.s

HEART FOR ROMANIAN DOGS Z.S. ANDĚLSKÁ PSÍ DODÁVKA https://www.donio.cz/HeartForRomanianDogs Music: We Rebuild, Musician: Philip Ayers, Album: Philip Ayers, Source: https://www.vcg.com/ Video creator: Veronika Šmídová Děkujeme za sdílení. :)

Posted by Heart for Romanian dogs z.s. on Tuesday, February 1, 2022

A proto to děláme, ale sami to nezvládneme

Pomoc psům v nouzi má různé podoby a formy, proto i činnost organizací, které je zachraňují, vykazuje různé odlišnosti a specifika. A jestliže se rozhodnete pomáhat až ve vzdálené východní Evropě a řešit problematiku přímo na místě s dlouhodobější perspektivou, čeká vás dalekosáhlý výčet zásadních specifik.

Andělská dodávka

Aktuálně však organizace Heart for Romanian dogs z. s. řeší veliký problém. Pokud chtějí, aby azyly pejsky z těchto pekelných státních útulků zachraňovaly, musely jim slíbit pravidelnou dlouhodobou podporu. Jsou na nich nyní závislé. Což obnáší na prvním místě zabezpečit krmení, a to se rovná každoměsíčním cestám s materiální pomocí, což už však v takovéto frekvenci nejde zabezpečit bez vlastní dodávky.

Doposud byli dobrovolníci závislí na půjčování od známých. „Bohužel se do dodávky ne vždy dalo vše, nebo nebyly tak výkonné, aby vyjely terén a museli jsme je tak často pronajímat. Což znamená zbytečné náklady, ale pejsci nepočkají, dodává Michaela. Rozhodli se tak zkusit štěstí a poprosit o pomoc veřejnost. Přispět může kdokoli, zbývá už jen pár dní. S ní budou moci zachránit více pejsků z těchto míst a častěji doručovat materiální pomoc do soukromých azylů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež
360°

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež

Letní lavina v italských Dolomitech a útoky žraloka v Egyptě. Jen co se naplno rozběhla hlavní sezona letních dovolených, přicházejí ze zahraničí tragické zprávy. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ale nemají tyto události na zájem Čechů cestovat žádný vliv. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS poznamenal, že počet mrtvých lidí v horách se v posledních letech zvyšuje.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajince na východě země zabavili ruský obrněnec

22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.