reklama

Jeden ze sedmi divů Česka: Navštivte přečerpávající elektrárnu Dlouhé stráně

Výstavba nejvýkonnější české vodní elektrárny, která se nachází v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, trvala osmnáct let. Návštěvníkům je volně přístupná horní nádrž, ke které se dá pohodlně dojet autobusem, nebo se nabízí možnost vyjet jedinou šestisedačkovou lanovkou v Česku a dále pokračovat pěšky. Jeden ze sedmi divů světa, elektrárna Dlouhé stráně nabízí i komentované exkurze, které se konají každou hodinu a návštěvník si může prohlédnout podzemí a kavernu elektrárny.

reklama

„Srdcem elektrárny jsou dvě turbosoustrojí. Jedná se o dvě turbíny o instalovaném výkonu 325 megawattů. To znamená, že celkový instalovaný výkon je 650 megawattů. Jedná se o turbíny, které mají na výšku zhruba 26 metrů,“ vysvětloval CNN Prima NEWS ředitel elektrárny Vítězslav Chmelař.

K tématu

Právě tento výkon dělá z přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně nejvýkonnější vodní elektrárnu v České republice. Elektrárna ročně vyrobí tolik elektřiny, že by vystačila pro 180 tisíc domácností na celý rok.

Meziročně výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů vzrostla. „Tím, že roste výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, tak roste spotřeba její regulace. A proto roste i výroba u nás v elektrárně. My přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů uskladníme, a když je potřeba, tak ji dodáme zpět do sítě,“ pokračoval ředitel elektrárny.

O provoz elektrárny se stará 28 zaměstnanců a elektrárna je ovládaná dálkově z dispečinku v Praze. Dlouhé stráně disponují nádržemi s výškovým rozdílem 510,7 metrů. Horní nádrž se nachází ve výšce 1 350 metrů, dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná v nadmořské výšce 824,7 metrů.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Vědí o tom kulový, je to jak u debilů. Filip se rozčílil kvůli Dukovanům a varování BIS
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Razie v nelegálním pražském baru plném cizinců: Ke vstupu potřebovali tajné heslo
Rozvolnění má být předvídatelné, radí Zeman. Vláda stejně mlží do poslední chvíle
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama