CNN Prima News elektrárna

elektrárna

Výpis příspěvků ke štítku „elektrárna“

Okupace Černobylu byla nebezpečná, úroveň radioaktivity je ale normální, řekl šéf MAAE

26. dubna 2022 15:27
Aktualizováno

Úroveň radioaktivity v bývalé Černobylské jaderné elektrárně je normální, řekl v úterý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi na návštěvě odstaveného zařízení, kde přesně před 36 lety nastala havárie. Agentura AFP původně použila slovo „abnormální“, později však uvedla, že šlo o chybu v přepisu. Déle než měsíc trvající okupace elektrárny ruskou armádou byla podle Grossiho opravdu nebezpečná.

Ruský voják měl zemřít na radiaci z Černobylu. Další opouštěli elektrárnu v panice

2. dubna 2022 17:57

Jeden z ruských vojáků, kteří měli na starost okupaci Černobylské jaderné elektrárny, zemřel údajně na následky radiace. Tvrdí to britský deník The Telegraph s odvoláním na údaje ruské Vojenské lékařské služby. Smrt kvůli ozáření zmínila také ukrajinská státní společnost Enerhoatom na Telegramu. Většina ruských vojáků už z černobylské oblasti odešla, kvůli zdravotním komplikacím v souvislosti s pobytem u Černobylu jich mělo být hospitalizováno nejméně 26.

Rusy vyhnaly z Černobylu obavy z radiace. Odvedli s sebou zajatce, tvrdí Ukrajina

1. dubna 2022 01:57

Ruské jednotky se zcela stáhly z černobylské jaderné elektrárny, uvedla ukrajinská média s odvoláním na státní společnost Enerhoatom, která v zemi provozuje atomové elektrárny. Prý z obavy z ozáření, kterému se měli vystavit v Rudém lese. Šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová tomu ale příliš nevěří. Ruské jednotky, které na začátku invaze obsadily elektrárnu, se každopádně vydaly ve dvou kolonách k běloruské hranici. S sebou měly vzít zajatce.

Ukrajinci se snaží dobýt zpět Cherson, u Charkova zničili ruský vrtulník

25. března 2022 05:38

Už více než měsíc trvá ruská invaze na Ukrajinu. Podle informací ukrajinské armády jsou ruské síly zatlačovány zpět do okolí Kyjeva. Generální štáb však přiznal, že Rusko částečně vytvořilo pozemní koridor mezi Donbasem a Krymem. Ukrajinská armáda se podle představitele Pentagonu snaží dobýt zpět strategické město Cherson. Rusko přesouvá vojáky na Ukrajinu z Gruzie jako posily, řekl vysoký představitel americké obrany. Rozhodnutí o invazi na Ukrajinu učinil ruský prezident Vladimir Putin, sdělil bývalý prezident a současný předseda vládní strany Jednotné Rusko Dmitrij Medveděv. Rusko hlásí, že se mu prý podařilo splnit první fázi operace na Ukrajině a nyní chce osvobodit Donbas. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ruské jednotky ztratily více než 16 tisíc vojáků.

Rusové v Černobylu nevědí, co dělají. Drží pracovníky elektrárny v otřesných podmínkách

13. března 2022 05:44

Ruští vojáci, kteří obsadili černobylskou jadernou elektrárnu, nemají sebemenší ponětí o bezpečnostních protokolech. Uvedla to dcera jednoho z pracovníků, kteří jsou v areálu drženi jako rukojmí. Ačkoliv jde o nefunkční elektrárnu, vyžaduje neustálou technickou údržbu, Rusové tak všechny vystavují nebezpečí, sdělila televizní stanici Fox News. Samotní zaměstnanci Černobylu jsou podle ní drženi v zoufalých podmínkách.

Svět šokoval ruský útok na jadernou elektrárnu. Pobouřil politiky i tvůrce seriálu Černobyl

4. března 2022 11:41

Útok Rusů na Záporožskou jadernou elektrárnu na Ukrajině šokoval svět, následků výbuchu se obávají nejen politici. Postup ruských jednotek odsoudil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, k němu se přidávají další. Kritikou nešetřili například běloruská opoziční politička Svjatlana Cichanouská, britský premiér Boris Johnson, český premiér Petr Fiala (ODS) i scénárista seriálu Černobyl Craig Mazin.