
Schillerová: NKÚ je odtržen od reality. Účtenkovku jsme drželi v chodu, hrozily sankce
Tepelnou elektrárnu GRES-2 na ruském dálněvýchodním ostrově Sachalin v sobotu ráno zachvátil požár. Nevyžádal si oběti na životech, moderní blok elektrárny je ale vyřazen z provozu. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady.
Úroveň radioaktivity v bývalé Černobylské jaderné elektrárně je normální, řekl v úterý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi na návštěvě odstaveného zařízení, kde přesně před 36 lety nastala havárie. Agentura AFP původně použila slovo „abnormální“, později však uvedla, že šlo o chybu v přepisu. Déle než měsíc trvající okupace elektrárny ruskou armádou byla podle Grossiho opravdu nebezpečná.
Odstavená jaderná elektrárna v Černobylu obnovila přímou telefonickou linku s ukrajinským jaderným regulátorem. Podle agentury AP to oznámila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Elektrárna byla od 24. února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, až do konce března v rukou ruských vojáků.
Ruská armáda při výkopech roznesla kontaminovanou půdu z Černobylu, upozorňují ukrajinští představitelé. Zeminu mělo vojsko rozptýlit na Ukrajině, v Bělorusku i v samotném Rusku. Informoval o tom web Sky News.
Jeden z ruských vojáků, kteří měli na starost okupaci Černobylské jaderné elektrárny, zemřel údajně na následky radiace. Tvrdí to britský deník The Telegraph s odvoláním na údaje ruské Vojenské lékařské služby. Smrt kvůli ozáření zmínila také ukrajinská státní společnost Enerhoatom na Telegramu. Většina ruských vojáků už z černobylské oblasti odešla, kvůli zdravotním komplikacím v souvislosti s pobytem u Černobylu jich mělo být hospitalizováno nejméně 26.
Ruské jednotky se zcela stáhly z černobylské jaderné elektrárny, uvedla ukrajinská média s odvoláním na státní společnost Enerhoatom, která v zemi provozuje atomové elektrárny. Prý z obavy z ozáření, kterému se měli vystavit v Rudém lese. Šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová tomu ale příliš nevěří. Ruské jednotky, které na začátku invaze obsadily elektrárnu, se každopádně vydaly ve dvou kolonách k běloruské hranici. S sebou měly vzít zajatce.
Už více než měsíc trvá ruská invaze na Ukrajinu. Podle informací ukrajinské armády jsou ruské síly zatlačovány zpět do okolí Kyjeva. Generální štáb však přiznal, že Rusko částečně vytvořilo pozemní koridor mezi Donbasem a Krymem. Ukrajinská armáda se podle představitele Pentagonu snaží dobýt zpět strategické město Cherson. Rusko přesouvá vojáky na Ukrajinu z Gruzie jako posily, řekl vysoký představitel americké obrany. Rozhodnutí o invazi na Ukrajinu učinil ruský prezident Vladimir Putin, sdělil bývalý prezident a současný předseda vládní strany Jednotné Rusko Dmitrij Medveděv. Rusko hlásí, že se mu prý podařilo splnit první fázi operace na Ukrajině a nyní chce osvobodit Donbas. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ruské jednotky ztratily více než 16 tisíc vojáků.
Bez uranu z Ruska vydržíme dva roky. I s takovým závěrem počítá krizový plán, který kvůli válce na Ukrajině vytváří největší výrobce elektřiny u nás, ČEZ. Vedle hledání alternativních dodavatelů jaderného paliva by se pak nejspíš muselo začít rychle přeorientovávat na zelené zdroje.
Ruští vojáci, kteří obsadili černobylskou jadernou elektrárnu, nemají sebemenší ponětí o bezpečnostních protokolech. Uvedla to dcera jednoho z pracovníků, kteří jsou v areálu drženi jako rukojmí. Ačkoliv jde o nefunkční elektrárnu, vyžaduje neustálou technickou údržbu, Rusové tak všechny vystavují nebezpečí, sdělila televizní stanici Fox News. Samotní zaměstnanci Černobylu jsou podle ní drženi v zoufalých podmínkách.
Postup ruských vojsk při invazi na Ukrajině v posledních dnech výrazně zpomalil. Důvodem je podle vojenského bezpečnostního analytika Lukáše Visingra špatná logistika a váznoucí zásobování. Rusové se prý nyní snaží získat pod kontrolu jaderné elektrárny, aby mohli ovládat ukrajinskou energetickou síť.
Černobylská jaderná elektrárna je bez elektrického proudu, což by podle ukrajinských expertů mohlo vést k úniku radiace. Nelze totiž zajistit chlazení spotřebovaného jaderného paliva. Práci na obnovení provozu navíc komplikují probíhající boje.
Útok Rusů na Záporožskou jadernou elektrárnu na Ukrajině šokoval svět, následků výbuchu se obávají nejen politici. Postup ruských jednotek odsoudil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, k němu se přidávají další. Kritikou nešetřili například běloruská opoziční politička Svjatlana Cichanouská, britský premiér Boris Johnson, český premiér Petr Fiala (ODS) i scénárista seriálu Černobyl Craig Mazin.