CNN Prima News elektrárna

elektrárna

Výpis příspěvků ke štítku „elektrárna“

Soběstačnost i dotace: Obnovitelné zdroje kromě domácností v ČR lákají i firmy

Ceny energií klesají, nicméně zájem o obnovitelné zdroje v Česku neutichá. Domácnosti, jež byly doposud hlavními zájemci, v poptávce rychle dohánějí soukromé společnosti. I jejich majitelé chtějí posílit vlastní nezávislost a soběstačnost a ušetřit peníze vynaložené na účty za energie. A pomáhá také spuštění nového dotačního programu RES+, v němž na úspěšné žadatele čeká devět miliard korun. V pořadu Interview PLUS to řekl René Milota, jednatel společnosti Acetex. Podle něho se s pomocí obnovitelných zdrojů dají ušetřit i více než tři čtvrtiny z nákladů.

Rusové zaútočili na elektrárny u Kyjeva. Jednu zcela zničili, tisíce lidí jsou bez energie

Aktualizováno

Ruské rakety při nočním útoku ze středy na čtvrtek úplně zničily Trypilskou tepelnou elektrárnu, která se nachází asi 45 kilometrů jižně od Kyjeva. Agentuře Interfax-Ukrajina to sdělil šéf dozorčí rady podniku Centrenerho, kterému elektrárna patří. Škody připravily zhruba 200 tisíc lidí o dodávky energie. Kvůli ruským útokům na západě Ukrajiny vzlétly polské a spojenecké stíhačky. Informovala o tom polská armáda.

Rusové zcela zničili tepelnou elektrárnu u Charkova. Na místě budov jsou sutiny

Zmijivská tepelná elektrárna, jedna z největších v ukrajinské Charkovské oblasti, je po ruském útoku z 22. března zcela zničená. V areálu se demolují zbytky budov, odklízejí sutiny a k většině zařízení není přístup. Po návštěvě elektrárny to uvedl ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko a přislíbil pomoc. V sobotu o tom s odkazem na provozovatele elektrárny Centerenerho informovala ukrajinská média.

Nezávislá a soběstačná domácnost? Klíčem jsou úsporné technologie, radí odborník

Aktualizováno

Fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla nebo plynové kondenzační kotle. Před pár lety vymoženosti pro vyvolené, dnes technologie vyhledávané mnohými českými majiteli nemovitostí. Důvod? Zvyšují energetickou soběstačnost a nezávislost a v neposlední řadě dokážou ušetřit nemalé peníze. Přesto řada lidí nad jejich pořízením může váhat. Důvodem jsou obvykle pořizovací ceny, které sahají do stovek tisíců. Ovšem odborníci mají jasno — investice do úsporných technologií se jednoznačně vyplatí.