Jsem překvapený, že přežil. Muž, jenž pobodal Rushdieho, sáhl pro nůž po pár stránkách

Salman Rushdie

„Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil,“ řekl listu New York Post Hadi Matar, 24letý muž, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Matar odmítl komentovat, zda se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním. „Respektuji ho. Podle mě to byl skvělý člověk, to je všechno, co k tomu řeknu,“ prohlásil Matar o Chomejním, který zemřel v roce 1989.

S novináři mluvil prostřednictvím videohovoru z okresní věznice Chautauqua. Před soudem znovu stane v pátek.

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Matar uvedl, že ze Satanských veršů četl „jen pár stránek“. O Rushdiem ale řekl, že „je někým, kdo napadl islám“. „Nemám toho člověka rád. Nemyslím, že je to dobrý člověk. Nemám ho rád. Vůbec ho nemám moc rád,“ řekl o spisovateli obviněný útočník. Ačkoliv Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval jeho přednášky na YouTube. „Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on,“ prohlásil Matar.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí v pondělí uvedl, že Rushdie „si spolu se svými podporovateli za napadení může sám“. Zároveň ale odmítl, že by Írán byl do útoku na literáta jakkoli zapojen. Matar v dnešním rozhovoru popřel, že by byl napojen na íránské revoluční gardy, ačkoliv stanice NBC dříve informovala, že na sociálních sítích k nim vyjadřoval sympatie.

Hadi Matar čelí obvinění, že pětasedmdesátiletého Rushdieho nejméně desetkrát bodl nožem a několikrát jej udeřil pěstmi během spisovatelovy přednášky ve vzdělávacím centru na západě amerického státu New York. Matar vinu popírá. Rushdie se po útoku zotavuje v nemocnici, kde jej už v neděli odpojili od ventilátoru a autor „dokázal i říct několik slov“, uvedl na Twitteru jeho syn Zafar.

V závěru rozhovoru si Matar postěžoval na podmínky ve věznici. „Hodně jídla, co dostávám, mi má víra neumožňuje jíst,“ řekl, ale dodal, že „je v pohodě“.

Novinářům neodpověděl na dotazy ohledně návštěvy svého otce v Libanonu v roce 2018. Tato cesta jej podle jeho matky změnila tak, že se po návratu jen zavíral v ústraní.

Tagy:
útok New York nůž krimi spisovatel napadení přednáška vláda Spojeného království Salman Rushdie Satanské verše Chautauqua