CNN Prima News spisovatel

spisovatel

Výpis příspěvků ke štítku „spisovatel“

Sladkost vztahu, zapsal si Franz Kafka o ženě ze Zlatých Hor. Od jeho smrti uplynulo 100 let

Jobova zvěst dostihla spisovatele Franze Kafku (1883-1924) v srpnu roku 1917, když začal chrlit krev a lékaři nemoc diagnostikovali jako tuberkulózu. V té době na ní umírala zhruba polovina pacientů, takže Kafka se celkem logicky prohlásil za „beznadějný případ“. Zemřel sedm let poté, 3. června 1924. Německy píšící pražský židovský spisovatel se proslavil až posmrtně, zato ve světovém kontextu. „Kafka je autor, který mě naprosto zásadně ovlivnil. Vlastně kvůli němu jsem se poprvé vydala do Prahy,“ říká pro CNN Prima NEWS tchajwanská spisovatelka Hung Ai-Chu. Připomeňme si v kostce Kafkův život i dílo a podívejme se do polských Głuchołaz a českých Zlatých Hor. To jsou Kafkovými životopisci dosud málo probádaná místa, která slavný spisovatel navštívil, a kde prožil milostné okouzlení.

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Zazářil i v seriálu Rodinná pouta

V pátek dopoledne zemřel divadelní a filmový herec a režisér Jan Kačer, pro ČTK to sdělila jeho dcera Adéla Kubačáková. Kačer byl u zrodu Činoherního klubu, zahrál si ve filmech takzvané československé nové vlny. Zazářil ve slavných filmech Údolí včel nebo Smrt si říká Engelchen, ale také v novodobých televizních seriálech Rodinná pouta či Velmi křehké vztahy. Získal řadu uměleckých vyznamenání, aktivní byl i politicky.

Po atentátu na Fica sítě střelce zahltily nadávky: Haj*le, vrahu, opozici si to pohnojil

Jméno spisovatele Juraje Cintuly se skloňuje v souvislosti s útokem na slovenského premiéra Roberta Fica ze všech stran. Právě on má být podle slovenských médií útočníkem. I přesto, že tato informace ještě není potvrzena, jeho sociální sítě už se plní komentáři, kde ho lidé obviňují, že svým činem rapidně zhoršil politickou situaci na Slovensku.

Uchrání je před čínskou invazí moře? Tchajwanští spisovatelé exkluzivně pro CNN Prima NEWS

Čínská pobřežní stráž o uplynulém víkendu opět pronikla do těsné blízkosti tchajwanského souostroví Ťin-men. „Prosím, okamžitě se otočte,“ vyzvala ohrožená země osádky čtyř čínských hlídkových lodí. Co si myslí přední tchajwanští literáti o možném vojenském útoku, zjišťoval reportér CNN Prima NEWS v tamní metropoli Tchaj-peji. Významný prozaik Liao Hongji (廖鴻基) je přesvědčen, že zemi před čínskou armádou zachrání 160 kilometrů široký pás Pacifiku, tedy Tchajwanská úžina mezi ostrovem a čínskou pevninou. „Invazi považuji za velmi pravděpodobnou, ale samozřejmě si ji nepřeji,“ říká spisovatel Chen Li (陳黎). Prozaik Lo Yi-chin (駱以軍), jeden z deseti nejoceňovanějších autorů na ostrově, přirovnává čínskou propagandu o „osvobození“ Číňanů na Tchaj-wanu k dezinformacím Kremlu o „záchraně“ ruskojazyčného obyvatelstva na Ukrajině.

Viewegh: Že exmanželka používá mé příjmení na knihách? Tomu se usmívám, trochu podpásovka

„Fér by samozřejmě bylo, kdyby to vydávala pod vlastním jménem. To je, jako byste začali vyrábět boty a nazvali je Baťa.“ Slavný spisovatel Michal Viewegh tak s pousmáním okomentoval v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, co si myslí o tom, že jeho exmanželka vydává knihy stále pod příjmením Vieweghová. Vysvětlil také, proč každý rok přišel s novou knihu nebo kterou považuje za nejhorší.

REPORTÁŽ: U hrobu básníka Wolkera 100 let od pohřbu. Tady mu zmrzlo srdce, líčila jeho matka

Do hrobu ho spustili před pátou odpoledne, v sobotu 5. ledna 1924. Pohřeb spisovatele Jiřího Wolkera v moravském Prostějově tehdy doprovázely teploty hluboko pod nulou. „Za třeskutého mrazu, kdy pod kroky chodců praskal zledovělý sníh a slzy v očích na víčka přimrzaly,“ líčila počasí během obřadu básníkova matka Zdena. O 100 let později ukazuje teploměr 9 stupňů nad bodem mrazu a svítí slunce.