CNN Prima News spisovatel

spisovatel

Výpis příspěvků ke štítku „spisovatel“

Pád do temnot Oty Pavla: Hokejista ho poslal do plynu, spisovatel se zbláznil a do smrti trpěl

Ota Pavel je jedním z nejmilovanějších českých spisovatelů, jeho knihy dodnes dojímají i hřejí krásným jazykem. K životu autora přenádherných textů, který se narodil přesně před 95 lety, patřilo nepředstavitelné utrpení – soužila jej vážná psychická nemoc. Maniodepresivní psychóza u něj naplno propukla na olympiádě v Innsbrucku 1964, když Pavla drsně ponížil jeden z hokejových reprezentantů.

Američané mě na Guantánamu drželi a mučili 14 let, bez soudu, říká spisovatel mířící do Česka

Kvůli podezření z terorismu v řadách al-Káidy byl zadržován neuvěřitelných 14 let, Spojené státy ho ale za celá ta léta nedokázaly z ničeho obvinit. Zato ho vyšetřovatelé a dozorci mučili, vyhrožovali mu zmizením či utopením nebo byl sexuálně zneužíván. Čtyřiapadesátiletý mauritánský inženýr Mohamedou Ould Slahi ale jako jediný z vězňů dokázal přímo na americké vojenské základně Guantánamo napsat knihu, která posléze výrazně přispěla k jeho propuštění. Slahi ji nazval Deník z Guantánama a nyní z ní bude číst i českým čtenářům.

Metro D jitří emoce: Olbrachtova stanice? Kovaného komunistu neskousneme, říká starosta

Městská část Prahy 4 žádá po magistrátu hlavního města, aby došlo ke změně několika názvů stanic na lince metra D, jež je ve výstavbě. Trnem v oku je mimo jiné pojmenování stanice po spisovateli Ivanu Olbrachtovi. „Ještě pár týdnů před smrtí psal bojovně do Rudého práva, když komunistický režim popravoval politické vězně,“ popsal důvody pro CNN Prima NEWS starosta Prahy 4 Ondřej Kubín. Radnice také navrhuje názvy s větším důrazem na zeměpisné údaje. Mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník potvrdil, že podnětem se zabývá místopisná komise.

Spisovatel Čejka se objevil na svém pohřbu živý. Zinscenoval drsný aprílový žert

Aktualizováno

Spisovatel Jaroslav Čejka si pro veřejnost připravil opravdu drsný aprílový kousek. Během 20. března blízcí oznámili jeho úmrtí a avizovali i pohřeb ve strašnickém krematoriu na 1. dubna. Jenže smuteční hosty čekal šok. Mezi nimi se náhle objevil sám spisovatel živý a v dobré náladě na invalidním vozíku jako Haškův Švejk. O svém žertíku informoval také na svém Facebooku.

Zemřel básník Michael March. Na Festival spisovatelů Praha přivedl 11 držitelů Nobelovy ceny

Ve věku 78 let v neděli zemřel americký básník Michael March, zakladatel a dlouholetý prezident Festivalu spisovatelů Praha. Spisovatel, básník a publicista March žil od roku 1996 v Praze, kde mimo jiné po sametové revoluci pomohl obnovit tradici autorských čtení. Na Festival spisovatelů Praha, jehož poslední ročník se konal v roce 2020, díky osobním kontaktům přivezl 11 držitelů Nobelovy ceny za literaturu. Informaci potvrdila Marchova žena Vlasta Brtníková.

Na Ukrajině zemřelo 227 spisovatelů. Psali i v duchu Karla Kryla aneb Smrt básníků v zákopech

Nestavějte nám pomníky, přemítá v jedné básni ukrajinský frontový spisovatel Borys Humeńuk (Борис Гуменюк). Podobně jako kdysi písničkář Karel Kryl. „Od konce prosince 2022 je básník Humeńuk nezvěstný, zmizel přímo na frontové linii,“ říká Lucie Řehoříková, v letech 2014 až 2020 ředitelka Českého centra na Ukrajině. Do téhle země se zamilovala a s ukrajinskými umělci je v neustálém kontaktu – právě se vrátila z Kyjeva. „Zkuste si nahlas počítat číselnou řadu: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13...,“ vyzývá čtenáře CNN Prima NEWS. „Až dojdete k číslu 227, tak právě tolik ukrajinských spisovatelů zahynulo kvůli ruské invazi. Většinou přímo v bojích.“ A Rusové zabili i stovky herců, hudebníků, výtvarníků a dalších umělců.

Básníci o utopeném Ostravsku: Hektolitry kalného sajrajtu a hřbety vln jako šílení delfíni

„Valí se to jako smrad, hektolitry kalného sajrajtu, směs bahna, stromů, odpadků, laviček z parku, kusy všeho možného, co kdysi někomu patřilo,“ popisuje živelní katastrofu v Opavě tamní básník a hudebník Jan Kunze. „Ostravice, tedy voda v ostrém proudu. Ta řeka dala jméno i celému městu,“ přemítá o rozvodněném symbolu Ostravy spisovatel a loňský držitel prestižní ceny Magnesia Litera Petr Hruška. Redakce CNN Prima NEWS požádala literáty i další umělce ze zaplaveného Ostravska a Opavska o první reakce na nezkrotnou stoletou vodu.

Vyvražďování, lágry, násilí. Tchajwanští domorodci popisují Čechům nedávná utrpení

Prožili si peklo v éře japonské nadvlády i za generalissima Čankajška. „Japonci tchajwanské domorodce často fyzicky likvidovali. Za takzvaného bílého teroru, který skončil až v roce 1987, jsme zase čelili neustálému zatýkání, věznění, převýchově v pracovních táborech a občas naši lidé prostě zmizeli,“ vypráví 55letá Liglav Awu, příslušnice kmene Paiwan. Původní obyvatelé pacifického Tchaj-wanu ale pociťují diskriminaci i dnes. „Vláda nám například nevrátila zkonfiskovanou půdu. Ve srovnání s minulostí teď ale prožíváme asi nejlepší dobu,“ říká pro CNN Prima NEWS 41letý Apyang Imiq z kmene Truku. Imiq i Awu patří na Tchaj-wanu mezi žádané spisovatele a s jejich tvorbou se nyní mohli setkat i Češi.

V české beletrii mi teď chybí řemeslná dovednost, říká Michal Viewegh. Psaním se uživí málokdo

Je nejvýraznějším symbolem české porevoluční literatury. První knihu vydal v roce 1990, obří úspěch zaznamenal už jeho další titul Báječná léta pod psa. Michal Viewegh ve svých příbězích často odráží aktuální tuzemské dění a mnohdy se inspiruje vlastním životem. Jako tomu bylo v případě poslední novely Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva, v níž uplatnil zkušenosti ze soužití s válečnou uprchlicí z Ukrajiny, která se brzy stala jeho partnerkou. „Musím říct, že Olenka je tradiční žena v tom nejlepším slova smyslu,“ pochvaluje si slavný spisovatel nový vztah v rozhovoru pro ročenku CNN Prima NEWS. Když je ale řeč o budoucnosti české literatury, jeho optimismus mizí.