CNN Prima News Jugoslávie

Jugoslávie

Výpis příspěvků ke štítku „Jugoslávie“

KVÍZ: Jak dobře si pamatujete dovolené za socialismu? Devizový příslib nebyl všechno

Cestování na dovolenou mělo za socialismu často rysy absurdní tragikomedie, jakou si dnešní mladý člověk už ani nedokáže představit. Pamětníci rádi vzpomínají na pohodové dny v Jugoslávii nebo na Rujáně, perzekuční obstrukce spojené především s výjimečnými cestami na Západ ale z paměti povětšinou raději vytěsnili. Některé zvláštnosti prostě ale zapomenout nejde. Vzpomenete si na ně?

Rambo sociálních sítí a přiblblá bramboračka. Foldyna a Zdechovský se ostře střetli v 360°

Pokud jsou občané odpovědní za politiku státu, nepoznali bychom jediného amerického sportovce. Uvedl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) v souvislosti s bombardováním Jugoslávie a dalšími akcemi americké armády. Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) označil za „Ramba sociálních sítí“ poté, co europoslanec o jeho přirovnáních řekl, že jsou přiblblá.

Český škorpion zabíjel v Británii. Samopal si oblíbily gangy, při přestřelce zemřela žena

Vraha 26leté Angličanky Elle Edwardsové soud v pátek poslal do vězení na doživotí, píše web stanice BBC. Žena se stala obětí střetu mezi dvěma liverpoolskými gangy loni na Štědrý den, když seděla s přáteli před hospodou. Britská bulvární média píší, že Edwardsovou usmrtily dvě kulky ze samopalu vzor 61 známého jako Škorpion české výroby, který je u britských gangů stále populárnější.

Bývalý český voják žijící v Rusku: Na Putinovy dvojníky nevěřím. Válku v Evropě jsem nečekal

Má za sebou mimořádně zajímavou kariéru. Martin Wodecki byl profesionálním vojákem, jako pyrotechnik má zkušenosti z mnoha válečných oblastí. Později se stal osobním strážcem ruského miliardáře Igora Altuškina, jemuž pomáhal založit organizaci bojových sportů RCC. Během působení v Rusku potkal i Vladimíra Putina. A jak tehdy ruský diktátor působil naživo? „Takový energický člověk s úsměvem pořád na tváři. Vstřícný k lidem. Nevím, nakolik to bylo hrané, ale neměl problém se bavit i se starými lidmi,“ vzpomíná Wodecki. Válkou však podle něj Putin škodí nejen Ukrajině, ale i své zemi.

Nevěřil jsem, že se ještě dožiju války v Evropě. Lidstvo se nedokáže poučit, říká Dzuro

Musím přiznat, že jsem nevěřil tomu, že v době svého života se ještě dožiju války v Evropě. Spletl jsem se. Už rok na Ukrajině válka probíhá. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl bývalý vyšetřovatel válečných zločinů v Jugoslávii Vladimír Dzuro. Oba válečné konflikty zhodnotil a zavzpomínal na moment, kdy ho zasáhly emoce z odkrývání masových hrobů v Jugoslávii.

Olympiáda s Ruskem, nebo bez? Bojkoty a zákazy už historie přinesla, a to i masivní

Do letních olympijských her v Paříži zbývá ještě takřka rok a půl, ale už teď probíhá jeden velmi sledovaný souboj. Mezinárodní olympijský výbor chce pod Eiffelovkou vidět i sportovce z Ruska. Řada zemí to ale kvůli válce na Ukrajině považuje za naprosto nepřijatelné. Kdo na největší sportovní události světa v minulosti nebyl, respektive nechtěl být?

Klaus a Mečiar by si zasloužili Nobelovku. Ukázali, jak se národy mají rozejít, říká politolog

Duo Václav Klaus a Vladimír Mečiar by si za rozdělení Československa zasloužili Nobelovu cenu, protože jej dokázali dotáhnout bez ztrát na životech a násilností. Takový názor má politolog Oskar Krejčí, který působil jako poradce komunistických premiérů i později federálního předsedy vlády. Odborník a publicista v pořadu K věci na CNN Prima NEWS mimo jiné zhodnotil i dnešní vztahy mezi Čechy a Slováky, a vrátil se i k situaci, která panovala v době rozpadu federace.

Báli jsme se nenávisti a jugoslávského vývoje, říká Benda 30 let po schválení zániku ČSFR

Nejdéle sloužící poslanec v polistopadové historii Marek Benda (ODS) vzpomíná, jak s úlevou přijal, když československý parlament 25. listopadu 1992 schválil zákon o zániku České a Slovenské Federativní Republiky (ČSFR). „Báli jsme se vyvolání vzájemné nenávisti a jugoslávského vývoje,“ vzpomíná Benda třicet let poté pro CNN Prima NEWS. Vždyť rakouský list Die Presse v předvečer hlasování varoval: „Československu hrozí druhá Jugoslávie.“

Эксперт: Каким будет распад России? В сто раз хуже Югославии и с ядерным привкусом

Россия точно проиграет войну на Украине, вопрос только как. По словам военного аналитика Лукаша Визингра страна, территориально самая большая в мире, направляется к своему распаду. Однако это, вероятно, не станет хорошей новостью для западных государств по причине возникшей неопределенности. Например, увеличится количество микрогосударств с ядерным арсеналом, во главе которых бы могли оказаться непредсказуемые и авторитарные правители. Визингр приравнивает потенциальный распад России к Югославии, при этом обозначая его как „в сто раз хуже и с ядерным привкусом“.

Expert: Jaký bude rozpad Ruska? Stokrát horší než Jugoslávie a s jadernou příchutí

Rusko válku na Ukrajině jistě prohraje, je ovšem otázkou jak. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra země, která je rozlohou největší na světě, směřuje ke svému rozpadu. Ten by však nejspíš nebyl dobrou zprávou pro západní mocnosti, a to kvůli nejistotě, která by nastala. Zvýšil by se třeba počet státečků s jaderným arsenálem, do jejichž čela by se navíc mohli dostat nepředvídatelní a autoritářští vládci. Visingr přirovnává potenciální rozpad Ruska k Jugoslávii, přičemž jej označuje jako „stokrát horší a s jadernou příchutí“.