Měl být popraven, teď sériový vrah Nekl dostal 12 let. Zaháněl jsem nudu, řekl o plánu únosu

Odsouzený čtyřnásobný vrah Vlastimil Nekl opět stanul před soudem, podle obžaloby plánoval únos českého miliardáře.

Vrah plánoval únos

Jeden z nejhorších vrahů české historie se má podle soudu vrátit za mříže. Čtyřiašedesátiletý Vlastimil Nekl dostal za plánování únosu bohatého podnikatele dvanáctiletý trest, sám odsouzený však vinu odmítá a mimo jiné tvrdí, že celý plán nebyl myšlen vážně a on se jím snažil zahnat nudu. Před lety měl být přitom Nekl popraven, šibenici však o vlásek unikl.

Terčem únosu měl být podle obžaloby jeden z nejbohatších Čechů, realitní magnát s majetkem v řádu miliard. Vlastimil Nekl s komplici podle vyšetřovatelů chtěli muže násilím přimět k převodu desítek milionů korun na připravené účty.

ČTĚTE TAKÉ: Vrazi měli prorazit starostovi Myslinky lebku hřebíkovačkou a tělo spálit v autě. Čeká je soud

Policisté Nekla na jaře letošního roku několik týdnů sledovali v libereckém penzionu pro seniory, právě odsud měl shánět lidi, kteří by mu únos pomohli uskutečnit. On sám je totiž po několika operacích jen velmi těžko pohyblivý – ke krajskému soudu v Liberci ho eskorta přiváděla o berlích, jednou dokonce na invalidním vozíku.

Neklův plán policii vyzradil jeden z jeho bývalých spoluvězňů. „Ozval se mi po propuštění, říkal, že má pro mě zajímavou práci. Mělo jít o únos bohatého developera, případně jeho manželky. Tvrdil, že potřebuje lidi na odchyt toho člověka, dostat ho do dodávky, zbytek prý už zařídí sám,“ řekl muž před soudem.

Nekl do svého záměru zasvětil i dalšího bývalého spoluvězně. Oba prý dostali strach, když se dozvěděli detaily plánu. „Mluvil o tom, že má člověka, který vybere z účtu peníze, které tam ten unesený pošle. Počítal s tím, že se ho pak zbaví. Doslova řekl, že ho vezme do Egypta na dovolenou a zpátky se vrátí sám. V tu chvíli nám došlo, že když je schopný zbavit se jednoho, že by byl schopný zbavit se i nás. Věřili jsme, že je toho schopný vzhledem k jeho minulosti,“ prohlásil svědek.

Nekl před soudem potvrdil, že s několika lidmi o plánu únosu hovořil. Nic z toho, co říkal, prý ale nemyslel vážně. Ve skutečnosti šlo údajně o způsob pomsty právě vybraným komplicům za křivdy a nesplacené dluhy z minulosti.

„Byl jsem připravený vše oznámit policii. Myslel jsem, že z toho budou mít oplétačky. Čekal jsem, že je budou vyšetřovat, otravovat, vyslýchat, možná stráví i noc na cele předběžného zadržení. Vůbec by mě ale nenapadlo, že by to mohlo skončit před soudem, když se vlastně nic nestalo,“ vysvětloval Vlastimil Nekl. Prohlásil, že vymýšlením akce i trochu zaháněl nudu, protože byl víceméně imobilní.

Spolu s Neklem stanul před soudem i jeho bývalý spoluvězeň, který na Neklovu žádost založil na své jméno tři účty v různých bankách. Právě na ně měly být podle obžaloby převedeny miliony od vydíraného podnikatele. Tohoto Neklova komplice soud obžaloby zprostil.

Mimořádně brutální minulost

Neklův životní příběh je neuvěřitelný, přitom jen velmi málo známý. Česko-slovenský gang vedený právě Neklem vraždil v devadesátých letech v bývalé Jugoslávii. „Společně se zaměřovali na řidiče kamionů, případně autobusů, a ty potom, aby se mohli zmocnit jejich vozů, vraždili,“ popsal publicista Jan Thomayer, který se kauzou nelítostných vrahů zabývá na svém webu Serialkillers.cz.

Srbský soud v roce 2000 prokázal gangu čtyři vraždy, podle Jana Thomayera mohlo být obětí až deset. „Pro zbylé vraždy zřejmě nebylo dostatek důkazů, někteří řidiči dokonce zmizeli beze stopy a jejich těla se nikdy nenašla,“ upozornil publicista.

Postup vrahů byl pokaždé stejný. Vytipovali si spediční firmu a objednali si kamion pod záminkou, že jejich vlastní nákladní auto se jim na Balkáně porouchalo a oni potřebují přeložit zboží. Poslali i zálohu, řidič s kamionem vyrazil, Nekl k němu přisedl na domluveném místě a přímo v kabině vozu ho zastřelil. Když se to v jednom případě nepodařilo a těžce zraněný řidič se pokusil o útěk, Nekl ho dostihl a ubodal.

Verdikt soudu v Subotici v roce 2000 zněl trest smrti. Tehdy čtyřicetiletý Vlastimil Nekl se ale odvolal a měl obrovské štěstí, než nabyl konečný rozsudek právní moci, trest smrti byl v bývalé Jugoslávii zrušen. Nekl proto dostal nejvyšší možný trest – 40 let vězení. Ani ty si ale neodseděl. „V průběhu trestu si zažádal o přesunutí do České republiky, v čemž mu bylo vyhověno a tím mu bylo těch čtyřicet let změněno na pětadvacet let,“ upozornil Thomayer.

To byl v té době aktuálně nejvyšší možný trest, který mohl dostat. A přestože české soudy přidaly k trestu dovětek, že Nekl nemůže být podmínečně propuštěn, ocitl se na svobodě po 22 letech  předčasně ze zdravotních důvodů. Aktuální rozsudek liberecký není pravomocný, Nekl se proti rozsudku na místě odvolal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Podnikatel Redl je svéprávný, rozhodl soud. Jeho stíhání v kauze Dozimetr může pokračovat

Tagy: