Jurečka: Žádné „držhubné“ jsem Najmonovi nenabízel. Měl jsem být ještě rychlejší a tvrdší

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) odmítá rezignovat kvůli kauze odvolání ředitele Úřadu práce Viktora Najmona. Svůj postoj zopakoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Jurečka zároveň popírá, že by se jednalo o nestandardní odvolání. Podle něj docházelo na úřadech práce k problémům a zpožďovaly se například výplaty příspěvků na bydlení.

„Nezvažoval jsem rezignaci, jsem připraven ve spolupráci s policií vysvětlit všechny okolnosti, postupoval jsem transparentně,“ řekl Jurečka v nedělním pořadu Partie.

„Jsou dvě možnosti. Buď člověk odchází na základě hodnocení, nebo se rozhodne ze služebního poměru odejít. A i mimořádné odměny mají svá pravidla. Žádné ‚držhubné‘ jsem nenabízel a ani bych ho nemohl vyplatit,“ řekl dále Jurečka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Připravte se na nevyhnutelné. Jurečka chystá osvětovou kampaň k důchodům, jak bude vypadat?

Podle ministra se problémy na úřadech práce množily. „Vytýkal jsem mu práci od druhého pololetí 2022, dostal do problémů lidi v této zemi. V soukromé sféře byste se s takovým člověkem rozejít museli,“ sdělil Jurečka. Svého kroku nelituje, příště by podle svých slov postupoval ještě tvrdším způsobem.

Aféra s „držhubným“

Celá kauza se provalila ve čtvrtek. Web iDnes zveřejnil nahrávku, kde ministr nabízí Najmonovi „odstupné“ za to, že v tichosti odejde. „Žádám klidně a férově odchod v podobě vaší rezignace a dohodu na mimořádné odměně a ukončit tu spolupráci. A já to nebudu nijak komentovat,“ řekl Jurečka Najmonovi podle záznamu.

Ministr práce ale svůj postup od začátku hájí. „Opakovaně jsem s panem ředitelem hovořil. Od června loňského roku jsem začal vnímat, že Úřad práce přestává plnit svou práci, a začal jsem s ním logicky situaci řešit. V průběhu měsíců jsem ji probíral a snažil se najít cesty, aby se způsob organizace úřadu dokázal změnit tak, abychom dokázali českým občanům zabezpečit všechny služby, které má poskytovat. Opakovaně jsem mu výtky říkal a nakonec jsem postupoval podle služebního zákona,“ uvedl na tiskové konferenci.

Aféra také rozdělila politiky. Zatímco koaliční poslanci postup Jurečky hájí, opozice volá po jeho odvolání. Podle kritiků totiž překročil zákon o státní službě.

Tagy:
Marian Jurečka Partie Terezie Tománkové státní správa Úřad práce České republiky Viktor Najmon