
Dovolená o Velikonocích vyjde Čechy dráž. O které destinace mají největší zájem?
Lidem, kteří doma pečují o blízkého člověka ve čtvrtém stupni závislosti, se nelíbí, že nebudou mít nárok na zvýšený příspěvek od Ministerstva práce a sociálních věcí. S novinkou počítá novela zákona o sociálních službách, kterou schvalují poslanci. Zatímco podle Národní rady osob se zdravotním postižením by ho potřebovalo minimálně 54 tisíc lidí, nárok jich podle předlohy budou mít maximálně tři tisíce. Příspěvek se totiž má vztahovat jen na osobní asistenci od poskytovatele sociálních služeb, který vystaví fakturu. A to rodina není.
Poslanci schválili reformu sociálních dávek na základě návrhu ministerstva práce a sociálních věcí. Ta předpokládá zavedení nové jednotné dávky státní sociální pomoci místo nynějších příspěvků a doplatků na bydlení, příspěvků na živobytí a dětských přídavků. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) na začátku jednání zdůraznil, že cílem je to, aby si lidé udrželi základní pracovní návyky a vyplatilo se jim jít pracovat.
Současná vláda ožebračuje lidi a zatěžuje pracující, uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předsedkyně sociální demokracie Jana Maláčová. SOCDEM podle ní vždy splnila, co slíbila. Pokud by se strana znovu dostala do Sněmovny nebo do vlády, je šéfka strany připravena prosadit právo na jesle pro děti od jednoho roku i příspěvek na kroužky pro rodiny. Svého nástupce a současného ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) označila za „traktoristu, který pro lidi nic neudělal“. Opřela se i do ministryně obrany Jany Černochové (ODS), která podle ní neví, co dělá, a na resortu má „bordel“.
Zklamání a deziluzi lidí z některých kroků vlády nepopírám, říká v otevřeném rozhovoru předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný. Přesto věří, že koalice Spolu ve volbách porazí Andreje Babiše. Mluví i o tom, proč na zvládnutí digitalizace stačí lidovci a není potřeba Pirátů nebo proč mu nepřijde férový boj poslankyň za moderní Sněmovnu.
Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová přirovnala vládní důchodovou reformu k Putinově reformě v Rusku. Fialův kabinet podle ní ožebračuje lidi tím, že je nutí pracovat až do věku 67 let, řekla pro CNN Prima NEWS. Argumentuje tím, že věk dožití ve zdraví je v Česku podle Eurostatu 61 let. Pokud by se SOCDEM dostala do Sněmovny, případně do vlády, zavedené změny by zrušila, ponechala by jen úpravu vdovských důchodů. Jaká je ve skutečnosti Putinova reforma a jaké důchody v Rusku lidé berou?
Úřad práce pokračuje v ohlášeném uzavírání svých poboček po republice. V každém čtvrtletí jich ruší patnáct až dvacet. Provoz většiny z osmi desítek pracovišť, která mají přestat fungovat, by měl skončit do konce roku. Řekl to generální ředitel úřadu práce Daniel Krištof.
Nerozumím tomu, že někdo něco takového dokáže udělat, řekl o kauze Motol místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka (ANO) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Nechápe podle svých slov, jak je možné, že nikdo neřešil majetky dotčených lidí. Zmínil také spojitost s kampeličkou premiéra Petra Fialy (ODS), o čemž prý bude chtít jednat ve Sněmovně. Nad kauzou kroutil hlavou také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj šlo o ukázku absolutní naivity.
Česko vydalo na humanitární dávky a další pomoc uprchlíkům z Ukrajiny od začátku války do konce loňska 62,5 miliardy korun. Lidé s dočasnou ochranou za tu dobu státu na odvodech a části daní zpátky zaplatili 55,5 miliardy korun. Příjmy postupně rostou. Poprvé převýšily výdaje ve třetím čtvrtletí roku 2023. Loni pak vybraná suma přesáhla poskytnutou podporu o osm miliard korun. Dosáhla 23,5 miliardy korun. Výdaje činily 15,5 miliardy. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytlo ministerstvo práce.
Pirátská senátorka Adéla Šípová s lehkou nadsázkou komentuje situaci, kdy prezident Petr Pavel vetoval novelu zákona o platech ústavních činitelů. Někteří z poslanců a senátorů podle ní prý alespoň zjistí, jaké to je, když lidé přijdou třeba o sociální dávky. Sama aktuálně živí pět dětí, má hypotéku a dodává, že snad nebude muset kvůli výpadku příjmu prodat ledvinu. Zároveň konstatovala, že její příjem činí 130 tisíc korun měsíčně, ale úspory má na jeden měsíc.
Divila bych se, kdyby prezident Petr Pavel spornou novelu o růstu platů ústavních činitelů nevetoval, uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Vláda podle ní v této problematice jednala ve stylu „chaos na chaos“. Schillerová také zdůraznila, že zmrazení mezd by bylo řešením do té doby, než by se našel vhodný automat. Veto Pavla očekával i bývalý šéf Pirátů a poslanec Ivan Bartoš, ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to respektuje, ovšem prezident tak podle něj „problém neřeší“.
Evropa se od jednacího stolu o míru na Ukrajině vyšachovala sama. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to prohlásil místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). Podle něj Evropa vsadila na výsledek voleb v USA. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) dodal, že nesmíme pouze přihlížet dění na Ukrajině. Podle něj by se totiž mohly rozhořet konflikty na jiných místech a světová stabilita „může jít do háje“.
Málo náhradních rodin a desítky dětí, které není kam umístit. To tvrdí kritici uzavření kojeneckých ústavů. Ministerstvo práce a sociálních věcí to ale vidí jinak. Vše se podle něj daří a volné jsou i rodiny okamžitě připravené děti přijmout. Podle opozice však zrušení kojeneckých ústavů nebylo správné.