Rusové se v bublině propagandy cítí dobře. Just zhodnotil dezinformace o zničené přehradě

Většině Rusů vyhovuje pohled na svět, který jim předkládá státní propaganda, řekl Just.

Je otázka, zda Rusové skutečně chtějí objektivní informace. Drtivá většina z nich totiž preferuje státní propagandu. Ta vyhovuje jejich pohledu na svět, řekl ve Zprávách Plus spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just.

„Přece jen pro ně lépe zní, když jim státní propaganda říká, že ruská armáda Ukrajinu osvobozuje, nikoliv bombarduje a páchá na ní válečné zločiny, jako byla zmiňovaná Buča, Irpiň a podobně,“ vysvětlil politolog důvod, proč se v propagandistické bublině cítí většina Rusů komfortně.

ČTĚTE TAKÉ: Slabiny Západu i nevděční Ukrajinci. Pravicoví extremisté v ČR přejímají propagandu Kremlu

„I když jsou si Rusové samozřejmě vědomi toho, že ekonomická či společenská situace v jejich zemi není na výbornou, jsou silně angažovaní v zahraniční politice. Navíc jsou kontinuálně vychováváni v tom, že Rusko je velmoc, Rusko je největší a nejsilnější země,“ uvedl Just.

Bezpečnostní analytik Roman Máca také upozornil na to, že většina Rusů nemá ani cestovní pas. „Nikdy nebyli v zahraničí, je pro ně proto snadné věřit takovým informacím, když žijí v izolaci. Navíc v atmosféře represí, kdy jsou lidé za své názory zavíráni,“ doplnil.

Připomeňte si výbuch přehrady Kachovka:

Co se týče situace kolem zničené Kachovské přehrady, nemůžeme podle Justa očekávat, že by se ruská strana k výbuchu skutečně přiznala. A všechna ruská propagandistická média uvádějí, že šlo o ukrajinský útok. I Kremlem dosazený gubernátor Chersonské oblasti, Vladimír Saldo, prohlásil, že ve výsledku je situace po katastrofě na Kachovské vodní elektrárně pro ruské síly z operačního i taktického hlediska výhodná.

Více z rozhovoru o dezinformacích týkajících se Ukrajiny se dozvíte ve videu v úvodu článku.

Tagy:
Ukrajina dezinformace Rusko Roman Máca Kachovská přehrada Jiří Just