CNN Prima News dezinformace

dezinformace

Výpis příspěvků ke štítku „dezinformace“

Kalousek ostře o vládním koordinátorovi Foltýnovi: Stupidita jeho prohlášení bolí fyzicky

Stupidita prohlášení Otakara Foltýna bolí přímo fyzicky a je učebnicovou ukázkou, jak se nemá dělat strategická komunikace. Na sociálních sítích to uvedl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), čímž reagoval na Foltýnův kontroverzní výrok o cenzuře a proruských narativech. Nový vládní koordinátor a bývalý náčelník Vojenské policie se proti Kalouskově kritice ohradil.

Slovenští policisté zadrželi Čecha, na něhož byl vydán zatykač. Jde o Pavla Zítka, tvrdí média

Aktualizováno

Slovenská policie v pondělí zadržela českého občana, na kterého soud ve vlasti vydal evropský zatýkací rozkaz. Informovalo o tom slovenské policejní prezidium, které uvedlo pouze iniciály zadrženého, a to P. Z. Podle webu Seznam Zprávy je dotyčným Pavel Zítko, který čelí v Česku obžalobě z trestného činu šíření poplašné zprávy a česká policie po něm v dubnu vyhlásila pátrání.

Ruská informační válka je záminkou k omezování svobody slova, myslí si téměř polovina Čechů

Informační válka vedená Ruskem po začátku invaze na Ukrajinu je pouze záminkou západních vlád, aby mohly omezovat svobodu slova a nepohodlná média v jednotlivých státech. Myslí si to téměř polovina Čechů oslovených při průzkumu Středoevropské observatoře digitálních médií (CEDMO). S tímto názorem souzní stejné množství Maďarů a o něco méně Slováků. CEDMO zároveň v zemích Visegrádské čtyřky (V4), kam náleží ještě Polsko, určilo hlavní dezinformační témata, která se objevují před blížícími se volbami do Evropského parlamentu.

Falešný Tom Cruise a rakve u Eiffelovky. Rusové šíří strach z terorismu na olympiádě, píše CNN

Ruská propaganda podněcuje strach z teroristického útoku během letošní olympiády ve Francii. Užívá k tomu například hlas slavného herce Toma Cruise. Uvádí to analýza společnosti Microsoft. Podle ní se snaží Moskva podkopat Paříž kvůli podpoře Ukrajiny. Propagandistické tahy provádí Kreml kromě on-line prostoru také přímo v budoucím dějišti sportovního svátku, a to u Eiffelovky. Rusko se nařčení brání.

Nevěřte všemu, co vidíte. Do evropských voleb promluví i „naklonovaní“ politici, varují experti

Deepfake. Pojem, který s čím dál dostupnějšími a sofistikovanějšími technologiemi dělá vrásky na čele nejen expertům, ale i politikům. S blížícími se evropskými volbami tomu nebude jinak – dezinformační kampaně se už nyní ve velkém spoléhají na videa s upraveným obrazem i naklonovaným hlasem kandidátů. Navíc jde o opovážlivě levnou službu. „Ceny začínají na dvou dolarech za video, za 100 dolarů si lze zaplatit více videí a pokusů. Vytváření podvodného obsahu je tak znepokojivě dostupné,“ varují odborníci z kyberbezpečnostní agentury Check Point.

Učitelka z Prahy nebude potrestána za výroky o Ukrajině. Soud potvrdil její osvobození

Aktualizováno

Pražská učitelka Martina Bednářová, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině, potrestána nebude. Odvolací soud v pondělí pravomocně potvrdil její osvobození. Zamítl odvolání státního zastupitelství, které pro bývalou češtinářku původně žádalo osmiměsíční podmíněný trest a také pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.

Bombové či žhářské útoky. Rusko plánuje sabotáže napříč Evropou, varují tajné služby

Tajné služby různých evropských zemí varují vlády, že Rusko plánuje sabotážní akce napříč kontinentem, napsal list Financial Times (FT). Moskva podle nich začala chystat bombové nebo žhářské útoky a akce namířené proti infrastruktuře na evropském území, a to buď sama nebo prostřednictvím svých spojenců. Nebere přitom v potaz možné civilní oběti, uvedli zástupci tajných služeb.

GLOSA: Kapustnica po kremelsku. Místopředseda slovenské sněmovny fandí Leninovi i Putinovi

Informace, že tento týden uplynulo 154 let od narození Vladimira Iljiče Lenina, nestojí za zmínku. Pokud by tedy ruský revolucionář neměl pořád tolik sympatizantů, a to dokonce u politické reprezentace sousedního Slovenska. Radikálního bolševika a hromadného vraha tam ctí třeba místopředseda parlamentu Ľuboš Blaha, který zároveň patří k nejužšímu vedení Ficovy vládní strany (SMER-SD). A kdo má rád Lenina, ten asi z principu ctí i Putina. „Válku s Ruskem nelze vyhrát, je to supervelmoc,“ prohlásil Blaha v nedávném rozhovoru pro ruskou státní televizi Rossija 1.

Pavla Zítka hledá policie, nepřišel k soudu. Chtěl na Hrad a myslí si, že je Čechoslovák

Policie pátrá po osmapadesátiletém Pavlu Zítkovi, který čelí obžalobě z trestného činu šíření poplašné zprávy a měl se před několika dny dostavit k okresnímu soudu v Chomutově. To však neučinil. Policie uvedla, že není ozbrojen ani netrpí nakažlivou nemocí. V minulosti Zítko kandidoval na prezidentský post, nepředložil ale dostatečný počet podpisů, třebaže sám tvrdil, že „zázrakem získal 50 tisíc hlasů za pouhých několik dní“. Vystupoval také proti koronavirovým opatřením, označuje se za „občana Československa“ a snažil se prodávat fény se zázračnými účinky.

Část Čechů u počítačů nechápe strach z války, říká Matěj Stropnický. Promluvil i o otci

Neuplyne pomalu den, aby nějakou dezinformaci nešířila sama vláda. Rozhádat se kvůli vzdálenému příbuznému na Ukrajině s vlastním bratrem – Slovenskem, je nebetyčná pitomost. S otcem se dnes politicky shodujeme na více věcech než dříve. Nejen to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prohlásil bývalý předseda Strany zelených, herec a novinář Matěj Stropnický.