CNN Prima News dezinformace

dezinformace

Výpis příspěvků ke štítku „dezinformace“

GLOSA: Nejsme proruští, hlásá SPD. David však pochybuje, kdo vraždil v Buči. Že by Marťani?

Europoslanec Ivan David (SPD) ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil svou pochybnost nad tím, zda stovky ukrajinských civilistů v Buči popravili členové ruské armády. Zkusme se tedy zamyslet nad „skutečným“ strůjcem tohoto masakru. Může za to Kalousek? Či snad Marťani? Nebo nebohé Ukrajince střílela zezadu do hlav vlastní armáda? Zatímco David prohlašuje, že je mu jedno, pokud ruská propaganda používá stejné argumenty jako on, někomu to jedno jistě není. Putin a spol. mohou být z aktivit člena SPD nadšeni.

Europoslanci pálili do Davida: Proti cenzuře brojí schvalovač genocidy. Sprosťárna, bránil se

Europoslanec Ivan David (SPD) ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS zmínil svou pochybnost nad tím, zda stovky ukrajinských civilistů v Buči skutečně popravili členové ruské armády. Politika, který v případě ruské invaze velmi často používá rétoriku podobnou kremelské propagandě, další europoslanci obvinili ze zpochybňování či schvalování genocidy. David taková nařčení označil za „sprosťárnu“.

Zdechovský: Rusové se u nás snaží vyvolat konflikt Ukrajinců s Romy. Součást hybridní války

Rusové se v České republice pokouší o vyvolávání střetů mezi romskou komunitou a ukrajinskými uprchlíky. V Partii PLUS to prohlásil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s tím, že jde o součást hybridní války. Podle něj již nejde z pozice politiků pouze vydávat nějaká prohlášení, sám by například do celé věci více zapojil policii či dokonce armádu.

Nedusíš se, mluvíš. Aktivista Smetana nasadil ženě před Úřadem vlády kravatu

U protivládního petičního stánku před Strakovou akademií se vyhrotil konflikt. Ivan Smetana, který je spojován s šířením dezinformací, na několik minut zalehl ženu a držel ji „v kravatě“, pustil ji až po příjezdu policistů. Incidentu předcházela slovní potyčka, při níž napadená vyrazila Smetanovi z ruky telefon, kterým si ji natáčel a strkal jí ho do obličeje. Muže, který čelí milionové exekuci a který již dříve na stejném místě napadl své odpůrce, odsoudil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), vyjádřil se i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Případ nyní vyšetřuje policie.

Naše vláda chce zaútočit na Rusko jadernými hlavicemi, tvrdil Vrabel. Soud potvrdil podmínku

Soud ve čtvrtek opět uložil pořadateli protivládních demonstrací Ladislavu Vrabelovi za šíření poplašné zprávy čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na rok a půl. Jeho výroky o tom, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku a následném ruském útoku na ČR, byly podle soudce Lukáše Svrčka schopné vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení. Vrabel vinu od počátku odmítá, nynějšího jednání se neúčastnil.

Romové si musí dát pozor, s kým kamarádí, varuje aktivista před vlivem proruských radikálů

Sociální aktivista indického původu Kumar Vishwanathan je legendou na poli práce s českými Romy a nyní ho trápí hlavně napětí mezi romskou minoritou a ukrajinskými uprchlíky. „Bývalo hůře, brzy po sametové revoluci se toleroval i vyložený rasismus, třeba xenofobní výroky politiků typu Liany Janáčkové, která navrhla odsun Romů do Kanady. Zlepšilo se to až po hrůzném žhářském útoku ve Vítkově v roce 2009, po kterém společnost prozřela,“ rekapituluje Vishwanathan. O lepší porozumění mezi Romy a majoritou se usilovně snaží od roku 1997, když při velkých povodních spontánně zachraňoval obyvatele vyloučené lokality v Ostravě-Hrušově. A založil organizaci Vzájemné soužití.

Expert: Ukrajincům jde o život, to Romové neznají. Fašisté mají z konfliktu žně a vláda se diví

Ukrajinci nemají zájem se rvát s Romy, snaží se jen během války přežít. Stali se ale záminkou pro fašistické skupiny, které vzniklý „pseudokonflikt“ zneužívají a nabírají díky tomu na síle, varoval před vzniklou situací na české půdě sociolog Aleš Sekot z Masarykovy univerzity. „A to je neskutečně nebezpečné. Takto to začalo i v Německu a ve Francii. Fašisté tu beztrestně demolují myšlení lidí,“ uvedl akademik pro web CNN Prima NEWS.

Dušek výroky o rakovině ukázal, kde svoboda slova končí. Sokol zmínil možné právní následky

Duškovi se podařilo přesvědčivě ilustrovat to, kde končí svoboda slova. Jsem přesvědčen, že mohl spoustu lidí ranit, ale to si musí srovnat se svým svědomím, nicméně to má daleko k jakémukoliv trestnému činu, okomentoval advokát Tomáš Sokol v pořadu 360° na CNN Prima NEWS možné dopady výroku herce Jaroslava Duška. Ten měl říct, že rakovina je volba. Exministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) dodal že, hercova slova nemají destruktivní škodlivý následek, ale pouze eticky zcela nepřijatelný obsah.

Pořádali pochody proti Romům, teď je „brání“ před Ukrajinci. To tu ještě nebylo, říká expert

Napětí mezi dvěma národnostními menšinami si novodobá česká historie nepamatuje. Konflikt Romů a Ukrajinců je bezprecedentní, zhodnotil etnolog Ondřej Klípa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Je nicméně toho názoru, že se situace brzy uklidní, pokud nedojde k žádnému podobnému incidentu, který se odehrál minulý měsíc v Brně. Na druhou stranu ale varuje, že střet mezi národnostními menšinami mohou uměle přiživovat dezinformace. „Paměť mnoha lidí není moc velká. Jedinci, kteří třeba před pár lety organizovali protiromské pochody, to najednou radši nezmiňují a snaží se tvářit jako zastánci Romů,“ zmínil Klípa.