reklama

Kalašnikov znovu na scéně. Místo samopalu AK-47 bude dělat elektrickou čtyřkolku

Ruský výrobce Kalašnikov je sice nejvíce se slavnou útočnou puškou AK-47, pravdou ale je, že v poslední době se společnost výrazně angažuje ve výrobě elektrických motocyklů. Od jednostopých vozidel chce zamířit ke tříkolkám a čtyřkolkám.

reklama

Kalašnikov slíbil, že vrátí život známé ruské motocyklové značce Iž. Po elektrických endurech pro armádu či mohutném stroji pro Putinovu prezidentskou kolonu představila firma, kterou proslavila rychlopalná zbraň, také elektrický „café racer“. Blýskla se také retro elektromobilem CV-1. A teď se na sociálních sítích objevily patentové snímky elektrické čtyřkolky a tříkolky, které svojí koncepcí nemají daleko od známého Renaultu Twizy.

Čtyřkolka UV-4 má však sedadla uspořádaná vedle sebe, takže je širší a pravděpodobně i stabilnější. Nevšední mobilní prostředek má mít délku pouhých 3,4 metru, šířku 1,5 metru a výšku 1,7 metru. Za příplatek budou k dispozici dveře, které zvýší komfort. Vyloučen není ani moderní infotainment kompatibilní se smartphony. O technice nejsou žádné informace. Koncept, který UV-4 předcházel, byl však vybaven elektromotorem o výkonu 50 kW, takže 650 kg vážící stroj dokázal dosáhnout rychlosti 80 km/h. Baterie měly stačit na 150 km jízdy. Přes všechny optimistické proklamace ruské firmy, však větší úspěch než kontroverzní vojenský výrobek, který ji proslavil, mít nebude.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

reklama