reklama

Lepší verze Putinovi, horší pro „lidi“. Rusko zahájilo výrobu svého Rolls-Roycu

Zbrusu nová ruská limuzína Aurus Senat se světu představila už v roce 2019 na autosalonu v Ženevě. Zahájení její výroby v továrně Jelabuga v Tatarstánu však proběhlo až nyní, kdy byly dokončeny veškeré přípravné práce. Rolls-Royce z dálného východu je jakýmsi Těremským palácem na čtyřech kolech. Hrstku vyvolených v čele s Vladimirem Putinem uhrane prvotřídním luxusem a nebeským komfortem, čemuž odpovídá i jeho pořizovací cena.

reklama

Z výrobní linky by letos mělo sjet přibližně 350 vozů, oznámil ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov. Do budoucna by se však měla výroba zvýšit až na pět tisíc vozů ročně. Cena základní verze Senatu je 18 milionů rublů (zhruba 5 114 000 Kč při současných směnných kurzech).

Aurus vyrábí dvě různé varianty Senatu; větší model L700, který byl zkonstruován výhradně pro Vladimira Putina a další příslušníky Ruské federace, zatímco Senat S600 je model nabízený běžným zákazníkům. Automobilka plánuje přijít také s kabrioletem nebo mohutným SUV.

Pod kapotou luxusních limuzín najdeme prozatím jen 4,4litrový osmiválcový motor se dvěma turbodmychadly a hybridním ústrojím vyvinutý ve spolupráci s Porsche. Chlubí se výkonem 590 koní a maximálním točivým momentem 880 N.m. Hybnou sílu na všechna čtyři kola pak přenáší devítistupňová automatická převodovka. Časem by vedle osmiválce měl přibýt také ikonický dvanáctiválec.

Zákazníci se mohou dále rozhodnout, zda chtějí klasické pětimístné uspořádání, nebo jestli raději sáhnou po čtyřmístném provedení. To je pochopitelně ještě luxusnější a komfortnější. Interiér vozu totiž doplní třeba o sklopná sedadla, minilednici či o velké jídelní stolky. Nechybějí tu ani dvě obrazovky umístěné zezadu na sedadlech řidiče a spolujezdce.

Poměrně novou ruskou automobilku Aurus vlastní Ústřední vědecký automobilový institut NAMI, přičemž byla vyvinuta jako prestižní projekt pro Kreml. Není divu, že jejím hlavním motorem, který ji hnal ke zrodu, byl právě prezident Vladimir Putin.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nejezděte na Ukrajinu, apeluje Lipavský na Čechy. Uznal, že se napětí nedaří hasit

Česko zatím nevydává pokyn k evakuaci personálu zastupitelských úřadů na Ukrajině kvůli hrozící ruské invazi. Po úterním jednání krizového štábu resortu zahraničí to novinářům řekl ministr Jan Lipavský (Piráti). Apeloval na české občany, aby necestovali do příhraničních oblastí na východě a severu Ukrajiny. Ti, kteří se v zemi nacházejí, by se podle ministra měli registrovat v systému Drozd, který slouží k informování českých turistů o mimořádných událostech.

Blažek poslal Farskému analýzu jak se vzdát mandátu v cizině. Zveřejnit ji ale nechce

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zaslal poslanci Janu Farskému (STAN) analýzu, jak řešit rezignaci na mandát zákonodárce, když je v cizině. Sám dokument zveřejnit nechce. Farský před týdnem odletěl na stáž do Spojených států, po tlaku opozice a posléze i koalice se později rozhodl, že na poslanecký mandát rezignuje. Zákon to ale umožňuje udělat jen osobně, nebo formou notářského zápisu.

Fanynka West Hamu podlehla rakovině. Odpočívej v pokoji, malá princezno, napsal Coufal

Sedmiletou Islu Catonovou znali ve West Hamu United všichni. Malá fanynka se od raného dětství statečně prala se vzácným typem rakoviny, takzvaným neuroblastomem. Fotbalový klub z Londýna se opakovaně snažil pomoct, jak to jen šlo, sbírkami se spolupodílel na vybrání statisíců liber na pomoc s léčbou. Bohužel v úterý přišla smutná zpráva, která zasáhla i české „kladiváře“ Tomáše Součka a Vladimíra Coufala.

reklama

Domácí zpravodajství

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama