Kaliňákovi píchnu vidličku do čela, hrozil Gašpar. Fico ho nyní jmenuje šéfem tajné služby

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica vybrala nového šéfa civilní tajné služby SIS. Má se jím stát náměstek ministra spravedlnosti Pavol Gašpar. Jeho jmenování je terčem kritiky z řad opozice. Ta míní, že Gašpar není pro tuto funkci dostatečně kvalifikován. Kritikům také vadí, že Gašparův otec, bývalý policejní prezident Tibor Gašpar, je poslancem za Ficův Směr-SD. Gašpar mladší navíc proslul mimořádně vulgárními a výhružnými výroky na adresu některých osob slovenského veřejného života.

Vyvoleným Fica se stal Pavol Gašpar, advokát a doposud náměstek na resortu spravedlnosti. SIS aktuálně vede Tomáš Rulíšek, který organizaci šéfuje po odvolání Michala Aláče.

Gašpar je ovšem pro opozici nepřijatelný. Exministryně spravedlnosti Mária Kolíková (SASKA) například tvrdí, že nesplňuje odborná kritéria a navíc zdůrazňuje, že je pomstychtivý. Tibor Gašpar je aktuálně stíhán v případu korupce.

ČTĚTE TAKÉ: Ficova mistrná partie. Slovenský premiér našel způsob, jak přelstít Čaputovou i Ústavní soud

Stejný názor má i opoziční lídr Michal Šimečka (PS). „SIS zároveň v očích našich partnerů ztratí jakoukoliv důvěryhodnost. To je podstata této vlády. Kdykoliv jsou připraveni poškodit zájmy Slovenska, pokud tím jen trochu pomohou sami sobě,“ uvedl Šimečka ve vyjádření pro CNN Prima NEWS.

Prezidentka Zuzana Čaputová mezitím prostřednictvím svého mluvčího uvedla, že jmenování nového šéfa SIS pro ni aktuálně není prioritou. To vyprovokovalo premiéra Fica, který jí vzkázal, že má „povinnosti vůči tomuto státu, nikoliv vůči opozici, médiím a politickému třetímu sektoru“.

„Pokud je vaše rozhodnutí v normálním časovém období o jmenování nebo nejmenování ředitele SIS, kterého dnes tajná služba nemá, velkým břemenem, informujte nás. Rádi a rychle vás tohoto břemene zbavíme,“ vzkázal Fico Čaputové.

PODÍVEJTE SE: Na Slovensku se blíží prezidentské volby

Urážky prokurátora i Kaliňáka

Na přetřes se dostávají také výroky Gašpara mladšího, které zachytily předloňské odposlechy na pytlácké chatě, kde se v průběhu několika dní sešli a bavili tehdy opoziční lídr Fico, nynější ministr obrany a dříve šéf resortu vnitra Robert Kaliňák, a dále kupříkladu otec oligarchy Norberta Bödöra či kontroverzní advokát Marek Para.

Gašpar mimo jiné sliboval pomstu speciálnímu prokurátorovi Danielu Lipšicovi, jehož úřad má být podle Ficovy novely trestního zákoníku zrušen. Lipšicův úřad řeší závažné kauzy, mimo jiné i ty, ve kterých je namočen Tibor Gašpar. „Když je odsoudí, tak já odje*u Lipšica. To ti garantuji, mu odje*u hlavu,“ říkal mimo jiné Gašpar mladší, jak dokládají odposlechy.

V podobném duchu hovořil i o Kaliňákovi. „K*kot, píchl bych mu vidličku do čela. On tu dnes byl proto, aby tu dal tyto emoční pí*oviny... a myslel si, že se tu teď z něho roztopíme, k*kota zku*veného, špinavého, cikánského,“ vyhrožoval Pavol Gašpar.

Tagy:
Zuzana Čaputová Robert Fico Tibor Gašpar tajná služba Mária Kolíková vidlička Robert Kaliňák Michal Šimečka Pavol Gašpar