
Sebevražda matky oběti z fakulty? Psali o ní nesmysly, komise jí dala jen mlžení, tvrdí Šlachta
Slovenská vláda ve středu schválila návrh na odstřel 350 medvědů a na vyhlášení mimořádné situace ve většině okresů v zemi kvůli výskytu této šelmy. Vyplývá to z vládního usnesení. K tomuto kroku kabinet premiéra Roberta Fica přistoupil po nalezení tělesných ostatků muže, který o uplynulém víkendu podlehl zraněním po útoku medvěda v lese na středním Slovensku, což ve středu potvrdila tamní policie. Několik nevládních organizací rozhodnutí vlády kritizovalo.
Slovenská vláda vyčlenila deset milionů eur (250 milionů korun) na opatření proti šíření nákazy slintavkou a kulhavkou, kterou země potvrdila už v pěti komerčních chovech skotu. Policii při střežení hranic a ochraně budov pomůže armáda. Kabinet o tom rozhodl na pondělní mimořádné schůzi, řekl novinářům premiér Robert Fico. Obnovení chovů podle něj přijde na více než 60 milionů eur (1,5 miliardy korun). Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) je kvůli hrozbě rozšíření nákazy do Česka v nepravidelném telefonickém kontaktu se svým slovenským protějškem Richardem Takáčem.
Podle očekávání našlo 26 vedoucích představitelů EU v otázce Ukrajiny shodu. Text sice nepřinesl žádné nové závazky, ukázal ale „nový standard“ silných prohlášení bez souhlasu sta procent členů Evropské rady. „Bohužel to pak ale znamená, že závěry nejsou závazné,“ komentuje výsledek summitu analytička Zuzana Krulichová. Prohlášení podpořilo i Slovensko, jehož premiér Robert Fico se nyní zlobí na novináře, kteří podle něj záměrně tvrdili, že bude vše vetovat.
Slovenský premiér Robert Fico zjevně definitivně vyřešil koaliční krizi a získal zpět tolik potřebné hlasy pro většinu v Národní radě. Pod svá křídla totiž získal rebely zvolené za Slovenskou národní stranu (SNS) a Hlas-SD, jejichž lídry dokonce jmenoval ministry. Prezident Peter Pellegrini, který je Ficovým spojencem, sice nové ministry Rudolfa Huliaka a Samuela Migaľa jmenoval, ale z jeho drsného komentáře bylo patrné, že s nominacemi ostře nesouhlasí.
Žalobkyně na Slovensku podala v pondělí obžalobu na útočníka, který loni v květnu střílel na premiéra Roberta Fica. S odvoláním na oznámení slovenské generální prokuratury o tom informovala média. Soud pak v prohlášení podání obžaloby potvrdil. Fica při střelbě zasáhlo několik projektilů. Ministerský předseda následně prodělal několik operací a na veřejné akci se poprvé objevil necelé dva měsíce po atentátu.
Trojnásobný Zlatý slavík Dalibor Janda se pro CNN Prima NEWS vyjádřil k aktuálnímu politickému dění. Postoj některých českých umělců, například herců Ivana Trojana nebo Bolka Polívky, kteří nedávno zavítali na Slovensko, aby podpořili demonstranty proti vládě Roberta Fica, zkritizoval.
Slovenský premiér Robert Fico oznámil, že hlavě státu Peteru Pellegrinimu při čtvrteční společné schůzce navrhl personální změnu ve své vládě. Detaily neuvedl. Podle listu Denník N se změna týká ministerstva cestovního ruchu a sportu, které by nově měl řídit nyní nezařazený poslanec Rudolf Huliak. Kabinet podle Ficova vyjádření získal podporu také čtyř nezařazených poslanců. To patrně znamená, že se vláda bude ve sněmovně opírat o těsnou většinu, o kterou trojice vládních stran přišla po odchodu a vyloučení celkově šesti poslanců z klubů menších stran Hlas-SD a SNS.
Nechali jsme si ukrást demokracii, lituje 68letý Jozef Kuciak v obsáhlém rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Celé Slovensko si o víkendu připomínalo nájemnou vraždu Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové z konce února 2018. „Marian Kočner, který si vraždu objednal, a o tom nemám nejmenší pochybnosti, se teď díky novele trestního zákona může brzy dostat na svobodu,“ obává se otec žurnalisty. „Janko byl už jako malý kluk strašně zvídavý, pořád nám pokládal nekonečné množství otázek,“ vzpomíná na syna. Ten pak v dospělosti začal klást otázky i kontroverzním politikům a zločincům, kteří na ně nechtěli odpovídat. A novináře nakonec umlčeli. Rozhovor se odehrál v obci Štiavnik nedaleko českých hranic, kde je Ján Kuciak pohřben.
V kuchyni u rodičů Jána Kuciaka voní dopolední káva. „Zapomenout nemůžete, to nejde a nikdy nepůjde. Učíme se s tím žít,“ přemítá 68letý Jozef Kuciak. A jeho žena Mária děkuje bohu za dvě další děti, které mají. „Už se staráme i o dva vnoučky, a to nám také pomáhá,“ dodá. Důležitá je víra. „Jako římský katolík věřím, že Ján teď sleduje, jak tady na zemi žijeme. A že je tu pořád s námi,“ přemítá Jozef. Hodně mu ale vadí, že na Slovensku je znova u moci Robert Fico. Stejný Fico, který republice vládl, když nájemní vrazi zastřelili „příliš zvídavého“ novináře Jána Kuciaka. Před sedmi lety, 21. února 2018.
Slovenský premiér a předseda Směru-SD Robert Fico pravděpodobně zažehnal krizi ve své vládě. Po dohodě s jinými koaličními stranami, Hlasem-SD a Slovenskou národní stranou (SNS) oznámil přerozdělení ministerstev a tím pádem i vlivu uvnitř vlády. Jeho Směr nově získá dva resorty navíc, zbylé dvě strany každá přišla o jeden. Fico na Facebooku oznámil, že nová ministerstva využije ke znovuzískání většiny v Národní radě.
Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár údajné vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čarou, řekl v úterý v Praze na tiskové konferenci po jednání se svým českým protějškem Janem Lipavským (nestr.). Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval.
Slovenská vládní koalice je stále v krizi, které už má premiér Robert Fico zjevně dost. Se svými spojenci ztratil většinu v Národní radě. Ačkoli dokázal chvíli zdržovat hlasování o nedůvěře, sám nyní přistupuje k razantnímu kroku. Předseda Směru-SD dal ultimátum svým koaličním partnerům, Hlasu-SD a Slovenské národní straně (SNS), aby přišli s řešením, jak zajistit většinu pro vládní partaje. Jinak hrozí rekonstrukcí vlády.