CNN Prima News kandidátka

kandidátka

Výpis příspěvků ke štítku „kandidátka“

Schmarcz: Hlavním nepřítelem Spolu v eurovolbách není ANO. Vládě vyčetl „odplivnutí“ na Fica

Největším nepřítelem pro kandidáty koalice Spolu v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu nebude hnutí ANO, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Martin Schmarcz. Za největšího „žrouta jejich hlasů“ označil vládní liberály reprezentované hnutím STAN a Piráty. Vládní subjekty se podle něj rozcházejí v pragmatické politice. Komentátor si rovněž rýpl do postoje kabinetu Petra Fialy (ODS) vůči slovenské vládě Roberta Fica (Směr-SD).

Varování pro Spolu. ANO posiluje, europoslance by měla i koalice Konečné, ukazuje průzkum

Ve volbách do Evropského parlamentu se očekává rekordní účast, vyplývá z exkluzivního průzkumu, který představily Hospodářské noviny. Hlavním vítězem by se mělo stát hnutí ANO se ziskem 27,3 procenta, přičemž koalice Spolu by získala podporu 21 procent voličů. S úspěchem mohou podle dat třeba počítat i Starostové a nezávislí v čele s ekonomkou Danuší Nerudovou. Dosáhnout pětiprocentní hranice by však mohli i komunisté, kteří do klání vstupují pod jinou značkou.

Gregorová varovala před extremismem v hospodách. V kandidátce nevidí špatnou krev

Nejen v Česku působí extremistické živly, které mezi lidi v hospodách rozšiřují dezinformace a podkopávají demokracii. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to pronesla europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Cílem strany podle ní není přebírání voličů subjektů s odlišnými hodnotami, ale spíše vykolíkování si jasné ideové pozice. O pirátské kandidátce do Evropského parlamentu řekla, že je dobře složená a že v ní není „žádná špatná krev“.

Kalousek si počká, až TOP 09 prohraje. Pak do toho šlápne a předvede své fígly, míní Jelínek

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek nemá kam spěchat. Svůj případný nový politický projekt může představit až po sněmovních volbách v roce 2025, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek. Dá se podle něj očekávat, že TOP 09, respektive koalice Spolu, zažije sérii prohraných voleb. Politolog Jan Kubáček zase upozornil, že vládní strany nechávají témata „ležet na ulici“ a vytvářejí tak prostor mimo jiné pro SPD.

ODS a lidovci mají strach. Kvůli Kalouskovi a Pospíšilovi hrozí rozpad koalice Spolu

Pokud by se bývalí předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek nebo Jiří Pospíšil dostali na kandidátku koalice Spolu do eurovoleb, hrozí její rozpad. Přinejmenším pro volby příští rok v červnu. Tak to redakci CNN Prima NEWS popsala téměř desítka koaličních politiků napříč stranami. Navíc podle nich oba rozehráli hru, kterou chtějí poškodit šéfku strany Markétu Pekarovou Adamovou. Sami to však rezolutně odmítají s tím, že jejich záměrem je naopak straně pomoci.

Putinova protikandidátka bruslí v názorech na hraně. Může být stafáží propagandy?

Zájemkyně o ruské prezidentské křeslo Jekatěrina Duncovová bruslí ohledně tématu války na Ukrajině na hraně. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl rusista a spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just. Tamní novinářka se podle něj prozatím snaží vyhýbat explicitní kritice ruské agrese. Kremelský režim si ale v jejích slovech může najít důvod k postihu, varoval publicista. Just také podotkl, že možná je jen stafáží v propagandistické hře ruského vedení.

Farský nemá jistotu lídra. V eurovolbách chceme nabídnout i neokoukané tváře, říká Rakušan

Kandidátku STAN do evropských voleb sestavuje Jan Farský. Má ambici přivést zajímavé osobnosti, nejen okoukané, recyklované politiky. V letním speciálu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl předseda hnutí Vít Rakušan. Vysvětlil, která témata jsou pro STAN v následujícím volebním období zásadní, a dodal, že hnutí počítá s tím, že bude vybírat nového eurokomisaře.

ANALÝZA: Spolu pro eurovolby? Experti pochybují. Dost možný je tandem TOP 09 s lidovci

Spojí se ODS, KDU-ČSL a TOP 09 do evropských voleb 2024 pod vlajkou Spolu, nebo se rozdělí? Palčivá otázka, u níž se zdá, že nemá ideální řešení, dává vládním politikům zabrat. Jak nakonec celá věc dopadne, si netroufají se stoprocentní jistotou odhadnout ani politologové oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Zatímco podle Jana Kubáčka je dost pravděpodobné spojení TOP 09 s lidovci a odštěpení ODS, Lukáš Jelínek předpovídá, že se každá z vládních stran vydá vlastní cestou.

KOMENTÁŘ: Eurovolby? Lidovci a TOP 09 se potřebují. ODS se klidně nechá hodit přes palubu

Jít do evropských voleb 2024 jako koalice Spolu, nebo se rozdělit? Zdá se, že velké dilema, před nímž stojí ODS, KDU-ČSL a TOP 09, fakticky nemá dobré řešení. Bez společné kandidátky mohou tyto tři strany zapomenout na to, že by porazily hnutí ANO. Jenže případné „evropské Spolu“ jde vnímat i jako nesmyslný slepenec a podvod na voliče. Kompromisní východisko? Spojení TOP 09 s lidovci a ochota ODS nechat se dobrovolně hodit přes palubu.

Spolu do eurovoleb? Nikdo nám ruce neláme, můžeme i sami, váhá ODS. TOP 09 tasí Antibabiše

Půjdou ODS, KDU-ČSL a TOP 09 do evropských voleb 2024 společně, či odděleně? Utvořit jednu silnou kandidátku, která by měla šanci porazit hnutí ANO, zní jistě lákavě. Jenže názory stran koalice Spolu na evropskou politiku bývají oproti domácí scéně velmi různorodé. Redakce CNN Prima NEWS oslovila hned několik politiků, kteří o podobě kandidátek jednají. Definitivně jasno by mělo být do konce září. Ve hře je nadále mnoho variant. Co všechno zatím připadá v úvahu?