CNN Prima News kandidátka

kandidátka

Výpis příspěvků ke štítku „kandidátka“

Pavel s Nerudovou se poperou o stejné voliče. Vůči vládě nebudou moc kritičtí, míní politolog

18. listopadu 2022 15:59

Zatímco prezidentští kandidáti Petr Pavel a Danuše Nerudová budou mezi sebou bojovat o hlasy voličů vládní pětikoalice, Andrej Babiš (ANO) půjde cestou opozičního lídra a postaví kampaň na kritice kabinetu. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl politolog Josef Mlejnek. Ačkoliv se situace může v průběhu následujících týdnů změnit, podle aktuálních průzkumů se do druhého kola nejspíše dostane společně s Babišem právě buď Pavel, nebo Nerudová.

Mouřenín na Kofile? Politická korektnost místy přechází do extremismu, zlobí se Janeček

23. února 2022 12:36

Na mouřenínovi a původním obalu čokoládové tyčinky Kofila není nic nekorektního, shodli se prezidentští kandidáti v pořadu Co Čech, to politik. Podle matematika Karla Janečka přehnaná snaha o korektnost mnohdy hraničí s extremismem, komik Miloš Knor označil kauzu za malichernost. Prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová si zase myslí, že by se podobné změny měly řídit poptávkou, nikoliv nařízeními či kvótami. Výrobce se rozhodl, že tradiční mouřenín bude nově modrý.

Čtvrtina voličů kroužkovala STAN kvůli negativnímu vztahu k Pirátům, ukázal průzkum

9. listopadu 2021 15:49

V říjnových sněmovních volbách se ke kroužkování konkrétních kandidátů přihlásilo 36 procent voličů, ukázal průzkum agentury STEM/MARK. Nejčastější motivací udělení preferenčního hlasu byla cílená podpora daného kandidáta nebo konkrétního uskupení v rámci koalice. V případě koalice PirSTAN zhruba čtvrtina dotázaných kroužkovala kvůli negativnímu vztahu k Pirátům.

Sledujte ZÁZNAM Divoké karty: Co chtějí jako poslanci změnit Okamura, Opltová a Holiš?

15. října 2021 17:53

Před týdnem voliči ve volbách dali najevo, jak si představují vedení České republiky pro další čtyři roky. Některé kandidáty navíc podpořili svými preferenčními hlasy a doslova ze dna kandidátek se někteří dostali až do jejich čela. Jak podporu voličů využijí zvolení poslanci Hayato Okamura (KDU-ČSL), Michaela Opltová (STAN) či Radim Holiš (ANO)? Sledujte živě pořad Divoká karta na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Romové, běžme k volbám, ať zastavíme Okamuru, vyzývá romský vajda

6. října 2021 05:47

Politici před volbami přemýšlejí pragmaticky, proto na kandidátkách chybí zástupci z řad Romů. Alespoň si to myslí přední vajda, tedy představený olašských Romů, Josef Stojka (55). Ten Romy zastupuje i v Radě vlády pro národnostní menšiny. „Politické strany a hnutí se bojí nasazovat Romy na volitelná místa kandidátek. O důvodech se přitom nahlas nikde nemluví, ani v médiích,“ říká Stojka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Podle něho strany opět záměrně obešly třistatisícovou romskou menšinu.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

25. září 2021 19:41

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.