Opoziční hnutí ANO má mezi čtrnácti krajskými lídry pro sněmovní volby sedm žen, Starostové a nezávislí i SPD shodně pět žen, koalice Spolu dvě a Piráti mají na první příčce kandidátek pouze jednu ženu. Řada členek má malé děti, vysvětluje tento fakt první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Premiér Petr Fiala (ODS) zase zmínil zájem (respektive nezájem) žen samotných.
Pozice lídra krajské kandidátky je klíčová. Kromě toho, že je hlavní stranickou tváří v daném kraji, je zpravidla zván do různých debat a objevuje se na veřejných akcích. Strany ho vybírají s tím, že právě on přitáhne k urnám nejvíce voličů. Je proto relevantní sledovat, jak se jednotlivé strany postavily k výběru těchto lidí optikou zastoupení žen.
DÁLE ČTĚTE: Exkluzivní výzkum: Velké změny v preferencích. Starostové posílili, Stačilo! vysává SPD
Na chvostu parlamentních stran jsou, co se zastoupení žen na pozicích číslo jedna týče, koalice Spolu a Piráti. Z obou stran přitom dlouhodobě zaznívají hlasy o podpoře žen v politice.
Piráti prý usilují o rovnost žen a mužů
Zvlášť u Pirátů budí malý počet žen na první příčce rozpaky. Strana se charakterizuje jako liberální a dlouhodobě podporuje rovnost žen a mužů. Lídryni na prvním místě Barboru Pipášovou mají Piráti ze všech krajů pouze na Vysočině. Pražská lídryně Olga Richterová je na druhém místě za předsedou Zdeňkem Hřibem.
Právě Richterová pro CNN Prima NEWS zdůraznila, že na dalších vysokých místech kandidátky je 40 procent žen a strana podporuje rodiče straníky. „Nicméně v počtu žen lídryň se nejspíš promítá, že řada našich členek má ještě děti poměrně malé. A proto se o ty nejčelnější pozice ucházely v mnohem menším počtu, právě s výjimkou Vysočiny a Prahy a dvou dalších krajů, ačkoliv ve straně vytváříme takové podmínky, abychom je motivovali k zapojení co nejvíce,“ uvedla Richterová.
V případě Spolu je situace obdobná. Lídryněmi jsou ministryně Eva Decroix (ODS) na Vysočině a Jana Černochová (ODS) v Praze. Zbytek lídrů tvoří muži. „Větší zapojení žen do politiky je něco, co dlouhodobě podporuji. Kandidátky ale vznikají na základě rozhodnutí jednotlivých krajských organizací a při jejich sestavování hraje roli celá řada faktorů, včetně zájmu samotných žen,“ odpověděl na dotaz redakce, proč jsou v čele kandidátek jen dvě ženy, premiér Petr Fiala (ODS).
„Jsem přesvědčen, že o úspěchu v politice rozhodují především schopnosti, osobní integrita a ochota sloužit veřejnosti. Nikoli to, zda jde o politika, nebo političku. To ale neznamená, že bychom neměli usilovat o vyšší zastoupení žen. Ostatně je to právě ODS, která má jako jediná ve vládě dvě ministryně,“ dodal.
Babiš: Kvóty nepotřebujeme
V případě ANO nejde o překvapení, velký počet žen v čele kandidátek mělo i ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Obecně je pro sestavování kandidátek a personální otázky klíčový předseda hnutí Andrej Babiš.
Oproti Spolu nebo Pirátům o kandidátkách definitivně nerozhodují krajské organizace, ale výbor hnutí. Ten tvoří předsednictvo hnutí a předsedové krajských předsednictev.
DÁLE ČTĚTE: Havlíček za výčepem, Fiala s Pazderkovou zvou na gril. Podívejte se, jak politici loví voliče
„My jsme nikdy nepotřebovali nějaké kvóty, ženy v hnutí ANO vždy hrály důležitou roli a já sám s nimi celý život rád spolupracuji,“ řekl k sestavení kandidátek Babiš. Mezi lídryněmi je tak předsedkyně klubu poslanců ANO Alena Schillerová, stínová ministryně školství Jana Berkovcová či poslankyně Monika Oborná.
Pět lídryň mají shodně Starostové a hnutí SPD, které na kandidátky přizvalo i zástupce PRO, Svobodných a Trikolory.
Starosty na prvních příčkách kandidátek reprezentuje poslankyně Michaela Šebelová v Moravskoslezském kraji nebo poslankyně Pavla Pivoňková Vaňková v Jihočeském kraji.
SPD má v Praze jako jedničku zástupkyni Svobodných Markétu Šichtařovou a v Karlovarském kraji poslankyni Karlu Maříkovou (SPD).
Volby do Sněmovny se uskuteční 3. a 4. října. Přečtěte si například, jak získat voličský průkaz nebo jak se stát členem volební komise.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: S EU půjdeme i do toho nejtvrdšího konfliktu, slíbil Havlíček. „Řezání hlav“ se neobává