Kauza Oleo Chemical: Podnikatel Kmeť uspěl s žádostí o dřívější propuštění z vězení

Soud vyhověl žádosti podnikatele Petera Kmetě o předčasné propuštění z vězení, kde si odpykává tříletý trest za pomoc k vytunelování firmy Oleo Chemical. Obchodní partner lobbisty Iva Rittiga a bývalý agent Státní bezpečnosti podle soudce splnil všechny zákonné podmínky pro podmíněné propuštění a s ohledem na presumpci neviny nelze přihlížet k tomu, že čelí dalším dvěma obžalobám. Dnešní rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce si proti němu ihned podal stížnost.

Nelze přehlédnout riziko jeho útěku, má k dispozici enormní finanční prostředky a kontakty.

Kmeť už má za sebou přes dvě třetiny trestu. „Ve výkonu trestu je poprvé a lze věřit, že zkušenost z věznice ho přiměje k tomu, aby do budoucna žil řádným životem,“ prohlásil soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Vítězslav Rašík. Kmeťovi stanovil pětiletou zkušební lhůtu, ve které musí řádným životem prokázat, že si dřívější propuštění zasloužil.

Třiašedesátiletý Kmeť je obžalovaný i v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. V úterý  vyšlo najevo, že se ho navíc týká i obžaloba z několikanásobné zpronevěry, která souvisí s pronájmem prostor v metru. Státní zástupce na soudce apeloval, ať muže nepouští na svobodu. „Z trestné činnosti měl nepochybně vysoké zisky. Nelze přehlédnout riziko jeho útěku, má k dispozici enormní finanční prostředky a kontakty,“ varoval.

Vůbec nechápu, co se kolem mě děje. Já už nevím, jestli se můžu dál polepšit, už si přeju jenom důstojně zemřít.

„Vůbec nechápu, co se kolem mě děje. Já už nevím, jestli se můžu dál polepšit, už si přeju jenom důstojně zemřít. Budu dál bojovat proti bratrstvu státních zástupců a prokazovat svoji nevinu,“ reagoval Kmeť emotivně na toto varování.

Vzhledem ke stížnosti státního zástupce zatím podnikatel zůstane za mřížemi a jeho žádostí se bude zabývat ještě pražský městský soud.

Postoj státního zástupce není v souladu se zákonnými kritérii pro podmíněné propuštění odsouzeného, kterými jsou náprava odsouzeného a predikce řádného života.

„Postoj státního zástupce není v souladu se zákonnými kritérii pro podmíněné propuštění odsouzeného, kterými jsou náprava odsouzeného a predikce řádného života,“ upozorňuje jeden z obhájců v kauze Oleo Chemical Daniel Volák.

Kmeť byl potrestán za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Justice dospěla k závěru, že smlouva o poradenství mezi jeho karibskou společností Cokeville Assets (CA) a Oleem byla fiktivní a umožnila vyvedení peněz z petrochemické firmy. Akcionářům firmy tak vznikla téměř dvacetimilionová škoda. Vedle tříletého odnětí svobody uložily soudy Kmeťovi i peněžitý trest ve výši jednoho milionu korun, který už zaplatil.

Kmeť vinu popírá a podal si dovolání k Nejvyššímu soudu, jenž věc doposud neprojednal. Firma CA figuruje také v případu dopravního podniku. Smlouvu totiž uzavřela i s papírnou Neograph, a to ohledně zprostředkování zakázky na výrobu jízdenek. Kmeť dříve připustil, že jeho firmě plynulo 17 haléřů z každého lístku. Odmítl ale, že by šlo o tunelování Neographu. K tvrzení obžaloby, že peníze pak přes CA putovaly k Rittigovi, se nevyjádřil.

Tagy: