
Kačenku srazila dodávka, v kómatu byla tři měsíce. Život si vybojovala, teď potřebuje pomoc
Odvolací soud zrušil rozsudek, podle nějž měla SOCDEM (dříve ČSSD) zaplatit potomkům právníka Zdeňka Altnera 18,5 milionu korun a smluvní pokutu ve výši několika set milionů. Případ se vrací k novému projednání, vyplývá z databáze Infosoud, vývoj ve sporu potvrdil i Altnerův syn Patrik. Podle něj je nefér, že soud po 25 letech trvání pře rozhodl od stolu bez nařízení jednání. Altnerovi loni vyčíslili svůj nárok na téměř půl miliardy korun. Podle šéfky SOCDEM Jany Maláčové se potvrdilo, že rozsudek byl nespravedlivý naopak pro její stranu.
Prezident Petr Pavel v pátek jako svědek vypovídal u soudu, který se zabývá žalobou generála ve výslužbě Vladimíra Halenky o odškodné za trestní stíhání. Halenka byl na jaře roku 2015 obviněn v kauze převodů vojenského materiálu, jeho stíhání státní zastupitelství později zastavilo. Pavel, který byl náčelníkem generálního štábu mezi lety 2012 a 2015, řekl, že pokud by Halenka obviněn nebyl, mohl by se pravděpodobně zúčastnit zahraničního vojenského kurzu v USA. O tom, zda by muž mohl povýšit na zástupce náčelníka generálního štábu, neuvažoval, protože pozice v té době nebyla uvolněná, uvedl.
Ekonom Miroslav Ševčík oznámil, že k 28. březnu rezignuje na funkci proděkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE). Rozhodnutí zdůvodnil podle něj politicky a ideově motivovaným nátlakem ze strany rektora školy Petra Dvořáka. Ševčík o tom v úterý informoval v prohlášení, které ČTK zaslal tiskový tajemník fakulty Daniel Váňa. Dvořák to uvítal a uvedl, že trvá na důvodech, kvůli kterým Ševčíka dříve odvolal z čela fakulty.
Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem, jenž dostal peněžitý trest za tvrzení o plánovaném českém jaderném útoku na Rusko. V nálezu zdůraznil „kardinální význam svobody projevu“. Pokud se v boji za demokracii obětuje svoboda projevu, nebude už za co bojovat, uvedl soudce zpravodaj Tomáš Langášek. Vrabel úterní rozhodnutí označil za fantastické. „Lidé mají znovu svobodu slova, a to všichni,“ řekl novinářům. Do jednací síně ho doprovodilo asi 20 přívrženců.
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost přípravného výboru, který usiloval o registraci Protestantské církve Svaté Korony. Církev měla sdružovat lidi, kteří nesouhlasili s vládními opatřeními proti šíření koronaviru, třeba s povinným nošením respirátorů. Podle ministerstva kultury a správních soudů však nejde o církev ani náboženskou společnost v obvyklém smyslu slova, spíše o společenství lidí se stejným náhledem na konkrétní zdravotnické a politické otázky.
Děsivý případ vraždy na objednávku bude v polovině února řešit Městský soud v Praze. Obžaloba viní čtveřici mužů z obzvlášť kruté smrti arménského občana, kterého měli v květnu roku 2023 v pražském parku Vidoule pohřbít zaživa. Skupina je obžalována také z dalšího pokusu o vraždu, v tomto případě však oběť díky náhodě vyvázla, píše web Seznam Zprávy.
Na ženu a dva muže, obviněné z vraždy starosty obce Myslinka na Plzeňsku, podal státní zástupce obžalobu. Bude pro ně požadovat vysoké tresty. Svůj čin trojice podle něj předem naplánovala – muže nejprve zmlátila a pak mu do hlavy nastřelila hřebíky.
Nejvyšší soud (NS) sice zjistil v kauze Dominika Feriho dílčí pochybení při právním posouzení jednoho ze tří skutků, verdikt však přesto ponechal beze změn. Na rozhodnutí o vině a trestu neměla „marginální nepřesnost“ vliv. Dovolání exposlance Feriho, odsouzeného za znásilnění dvou dívek a za další pokus o znásilnění, odmítl NS neveřejně v prosinci. Nyní zpřístupnil v databázi plné odůvodnění. Feri má ještě možnost podat ústavní stížnost.
V kauze kolem společnosti J.O. Investment v úterý Městský soud v Praze uznal vinnými majitele firmy Jakuba Ortinského a další tři obžalované. Státní zástupce je viní z podvedení více než 3 700 klientů se škodou 2,4 miliardy korun. Výši případných trestů soudce oznámí po přečtení rozsudku. Ortinský na počátku hlavního líčení loni v dubnu uvedl, že s obžalobou nesouhlasí.
Obětí znásilnění a vydírání ze strany psychiatra Jana Cimického může být víc. Pro CNN Prima NEWS to sdělila jedna z poškozených, moderátorka Martina Hynková Vrbová. Rozhodnutí soudu je podle ní spravedlivé a dává naději dalším obětem sexuálního násilí. Cimický by měl strávit ve vězení pět let, proti pátečnímu rozhodnutí justice se však odvolal.
Soud začal rozplétat brutální vraždu z loňského srpna, k níž došlo v Praze. Propuštěný vězeň se chtěl pomstít své bývalé partnerce a zasadil jí šestadvacet ran nožem. Její kamarádku těžce zranil, po útoku skončila ochrnutá na dolní polovinu těla. V bytě byly v době vražedného řádění navíc dvě malé děti. Státní zástupkyně pro muže požaduje doživotí.
Muradov nesmí pobývat v Česku, zní titulek článku na webu Aktuálně.cz, podle něhož zápasník přišel o možnost dlouhodobě žít na území České republiky. Pro stát totiž představuje bezpečnostní riziko kvůli stykům s lidmi z kriminálního prostředí, tvrdí ministerstvo vnitra. Bijec z Uzbekistánu to ale razantně odmítá. „Nic to neznamená, budu dál bojovat,“ komentoval zprávu pro CNN Prima NEWS.